Chromium tabanlı ButterFly internet tarayıcısı!

İşte GPL bunun için var. Kendi Github sayfanı aç. Ekleme yaptıkça orayı güncelle. Beğenen diğer kullanıcılar katkıda bulunsun. Emin ol emeklerin boşa gitmeyecek. Bahsi geçen terimleri araştır. Ha, illa kapalı kaynak devam etmek isteyebilirsin. Ama o zaman “gizlilik odaklı” gibi sıfatlar mantıklı olmayacaktır.

Yazılım konusunda kendini ve özgeçmişini geliştirmenin en kolay yolu Github’da takılmak. Özgür yazılım, “beleş, yapımcısının emeği boşa gitmiş” demek değil.
Peki hocam eğitim hayatım ve kariyerim açısından faydası olur mu?

İkisi açısından da elbette katkısı olur. Github’da benzer projeleri inceleyerek kendinde eksik gördüğün konularda fikir edinirsin. Yeri geldiğinde kendin sıfırdan yazmaya vaktinin olmadığı ama fikrinin olduğu konularda diğer projelere fork atarsın. Hangi kullanıcıların hangi kodlarla katkıda bulunduğu gözüküyor merak etme :)

İkisi açısından da elbette katkısı olur. GitHub'da benzer projeleri inceleyerek kendinde eksik gördüğün konularda fikir edinirsin. Yeri geldiğinde kendin sıfırdan yazmaya vaktinin olmadığı ama fikrinin olduğu konularda diğer projelere fork atarsın. Hangi kullanıcıların hangi kodlarla katkıda bulunduğu gözüküyor merak etme :)

Tamam. Elimde git ile ilgili bir kitap var onu okuyacağım. Ayrıca GitHub ile ilgili bilgi edineceğim.
Bu arada @312971 hocam sizin de fikirlerinizi alabilir miyim?

Proje derlemeyi öğrenen herkes kendi tarayıcısını yayınlıyor. Hepsinin ortak noktası gizliliğe yönelik olması.

Veri güvenliği isteyen direkt olarak Chromium kullanabilir. 14 Yaşında çocukların “geliştirdiği” projelerden daha iyi olacağı kanısındayım.

Proje derlemeyi öğrenen herkes kendi tarayıcısını yayınlıyor. Hepsinin ortak noktası gizliliğe yönelik olması.

Veri güvenliği isteyen direkt olarak Chromium kullanabilir. 14 Yaşında çocukların “geliştirdiği” projelerden daha iyi olacağı kanısındayım.

Türkiye'de bana Chromium kullanarak tarayıcı yapanı gösterin o zaman.

Türkiye'de bana Chromium kullanarak tarayıcı yapanı gösterin o zaman.

Sizin yaptığınız tarayıcı değil. Kaynak kodunu derleyip kendinizi ve kullanıcıları kandırmaya çalışmak.

Yazılım geliştirmeyi bu şekilde öğrenemezsiniz. Hobi olarak Chromium derleyip düzenlemeye çalışmakta sorun yok ancak açık kaynak kodlu projeleri veya kütüphaneleri derleyip gizlilik gibi süslü sözlerle etkileşim almaya çalışmak sizi sadece geriye götürüyor. Bir şeyler başarmak istiyorsanız temelden başlayıp öğrenerek ilerleyin.

Yazılım nasıl geliştirilir? Versiyon kontrol sistemi nedir? Uygulanması gereken standardlar nelerdir bunları öğrenin önce.

Hazır kaynak kodunu derleyip optimizasyon, gizlilik kelimelerini kullanarak ilerleyemezsiniz.

Sizin yaptığınız tarayıcı değil. Kaynak kodunu derleyip kendinizi ve kullanıcıları kandırmaya çalışmak.

Yazılım geliştirmeyi bu şekilde öğrenemezsiniz. Hobi olarak Chromium derleyip düzenlemeye çalışmakta sorun yok ancak açık kaynak kodlu projeleri veya kütüphaneleri derleyip gizlilik gibi süslü sözlerle etkileşim almaya çalışmak sizi sadece geriye götürüyor. Bir şeyler başarmak istiyorsanız temelden başlayıp öğrenerek ilerleyin.

Yazılım nasıl geliştirilir? Versiyon kontrol sistemi nedir? Uygulanması gereken standardlar nelerdir bunları öğrenin önce.

Hazır kaynak kodunu derleyip optimizasyon, gizlilik kelimelerini kullanarak ilerleyemezsiniz.

Chrome ve Edge de Chromium kullanıp benim gibi üstüne bir şeyler ekliyorlar.
Tasarımı değiştirmeyi düşünüyor musunuz hocam?
Evet.

Chrome ve Edge de Chromium kullanıp benim gibi üstüne bir şeyler ekliyorlar.

Bahsettiğim tam olarak bu. Chrome gibi projelerde çalışanlar bulundukları konuma açık kaynak kodlu projeleri derleyip isim değiştirerek sunmaya çalışarak gelmediler.

Temel yapıyı özümsemeden altından kalkamayacağımız projelere girişmek hata. Umarım yardımcı olabilmişimdir zira daha fazla açıklamaya çalışmayacağım.

Hocam Chrome ve Edge de kapalı kaynak. Onlara güveniyorsunuz.

Çünkü onlar kullandığımız işletim sistemlerini de olan yazmış koca koca firmalar. Ya sen? Kimse seni tanımıyor bile. Öncelikle kendini ve sonrasında yaptığın şeyi detaylıca anlatırsan daha sağlıklı olacaktır. Bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı