Çift kanal bellek performansa etkisi nedir?

William Blazko

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 16GB tek kanal bellek kullanıyorum. Özellikle CPU'ya yüklenen oyunlarda 10100f işlemciden dolayı 1080p'de GPU kullanımı %80'lere kadar düşüyor ve dolayısı ile ekran kartından tam verim alamıyorum. Bellekleri 2x16 yapsam performans kazancım sağlar mıyım ?

Yoksa CPU darboğazı sebebiyle çift kanal bellekler de mi fayda etmez performans anlamında.

Son düzenleme:
Arkadaşlar 16 GB tek kanal kullanıyorum. Özellikle CPU'ya yüklenen oyunlarda 10100F işlemcimden dolayı 1080P'de GPU kullanımı %80'lere kadar düşüyor ve dolayısı ile ekran kartından tam verim alamıyorum. Yanına bir 16 GB daha eklesem performans kazancım sağlar mıyım?

Çift kanal FPS arttırır daha stabil yapar işlemciden tam performans sağlar.

Çift kanal FPS arttırır daha stabil yapar işlemciden tam performans sağlar.
Teşekkür ederim cevabınız için. Siz hangi CPU ile kullanıyorsunuz 3060'ı ?

Kesinlikle Dual yapın.
Dual'ın mutlaka performansa bir etkisi olacaktır ama benim CPU sıkıntı ekran kartını limitliyor yine de bu durumda da 8-10 FPS bile olsa performansı yükseltir mi bunu merak ediyorum.

Aksi taktirde boşu boşuna da masraf yapmak istemiyorum.

1x16 yerine 2x8 bile fark yaratıyorken 2x16 tartışmasız performans arttırır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@@RoaringLion Cevabınız için teşekkürler. Bu tür test videolarını izledim az çok fikir edindim ama benim asıl merak ettiğim çift kanal belleğin CPU darboğazı üzerinde bir etkisi var mı CPU darboğazını azaltır mı ?

@@RoaringLion Cevabınız için teşekkürler. Bu tür test videolarını izledim az çok fikir edindim ama benim asıl merak ettiğim çift kanal belleğin CPU darboğazı üzerinde bir etkisi var mı CPU darboğazını azaltır mı ?
Bilgim yok, tahminim azaltmaz çünkü gecikme bellekten kaynaklanıyor olsaydı çift kanal bellek kullanımı fark yaratırdı ancak işlemci yetersiz kalıyorsa bunu bellekler tolere edemeyebilir.

Bilgim yok, tahminim azaltmaz çünkü gecikme bellekten kaynaklanıyor olsaydı çift kanal bellek kullanımı fark yaratırdı ancak işlemci yetersiz kalıyorsa bunu bellekler tolere edemeyebilir.
Biraz daha gezindim Youtube'da 10100f ve benzer güçte ekran kartları ile tek kanal ve çift kanal oyun testlerini inceledim.

Oyundan oyuna değişmekle beraber çift kanal bellekler takriben 10-15 FPS kazanç sağlıyor.
CPU'dan kaynaklı darboğazın tamamen önüne geçmesede belli bir oranda azaltmış oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Solo channel 64 Bit sağlarken duel channel 128 bit sağlayabilir.

Geri
Yukarı