Laptop temizliği ve macun değişiminin performansa etkisi nedir?

wesroll

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle benim PC'ye bayağıdır bakım yapılmadı (2 sene falan) ve eski performansını alamıyorum. Oyunlarda kasmalar yaşıyorum. High'da açabildiğim GTA 5'te 30 FPS'i anca görüyorum. Sizce laptopun içini temizleyip termal macun yaptırtsam ne kadar performansa etkisi olur? Sistemim: NVIDIA GT 940MX 2 GB.

Sıcaklıklar düşecektir. Bu güzel birşey. Performans bakımından ısınız arttığında işlemci kendini korumaya almak için performans düşürür. Temizlediğiniz zaman ısınmaz ve performans düşürmez. Bu iyi bir şey. (biraz yanlış şeyler demiş olabilirim. Ama öyle olması gerekmiyor muydu yahu? :D )

Her ekran kartı ve işlemci belli bir sıcaklık değeri vardır ve bunu geçtiğin de frekans düşürmesi yaşanmaktadır. Performans farkı beklemeyin öyle sadece daha serin ve stabil çalışmasını sağlarsınız.

Isınmayı önler sadece, performans artışı sağlamaz; performansın sürekliliğini sağlar.
Bilgisayarın ısınmasına izin vermek demek performans düşüklüğüne kapı açmak demek. Bilgisayar ne kadar sıcak olursa özelliklerde laptoplar kapalı kasalar olduğu için performansı o kadar düşer. Isınma önlenirse performans artışları gözlenir bilgisayarlarda.

Bilgisayarın ısınmasına izin vermek demek performans düşüklüğüne kapı açmak demek. Bilgisayar ne kadar sıcak olursa özelliklerde laptoplar kapalı kasalar olduğu için performansı o kadar düşer. Isınma önlenirse performans artışları gözlenir bilgisayarlarda.
Böyle yanlış anlaşılmalar olabilir diye düzenlemiştim ancak geç kalmışım :) Isınma nedeniyle oluşan performans düşüklüğünü düzeltir ancak ısınma sorunu olmayan bir bilgisayarda termal macun yenilemek performans artışı sağlamaz.

Böyle yanlış anlaşılmalar olabilir diye düzenlemiştim ancak geç kalmışım :) Isınma nedeniyle oluşan performans düşüklüğünü düzeltir ancak ısınma sorunu olmayan bir bilgisayarda termal macun yenilemek performans artışı sağlamaz.
Zaten ısınma sorunu olmadığı zaman termal macun değiştirmenin pek bi faydası olmaz. Sadece elinizdeki macunu azaltır :D

Merhabalar. Öncelikle benim PC'ye bayağıdır bakım yapılmadı (2 sene falan) ve eski performansını alamıyorum. Oyunlarda kasmalar yaşıyorum. High'da açabildiğim GTA 5'te 30 FPS'i anca görüyorum. Sizce laptopun içini temizleyip termal macun yaptırtsam ne kadar performansa etkisi olur? Sistemim: NVIDIA GT 940MX 2 GB.

Isınırsa işlemci koruma ile frekans düşürür 8 yıl sonra sadece fanı temizledim işlemci 85 derece olunca 1697 MHz oluyordu ve FPS Valorant'ta 40 30 oluyordu şu an 81 derece 2.9 GHz 70-80 FPS mutlaka etkili oluyor.

Sağolun ama pek laptop içini açıp temizlemek için bilgim yok ana karta falan zarar veririm vs. Bir bilgisayarcıya götürsem sizce ne kadar tutar?

Yeni konular

Geri
Yukarı