Çift kanal RAM takınca mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Mithryl

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX 2x8
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo M2 SSD
Ekran kartı
GTX 1080TI
Anakart
Z490 Tomahawk
İşlemci
İ9 10850k
Selam herkese. Bu ilk konum ve ilk mesajım.

Geçtiğimiz günlerde belirtmiş olduğum işlemci ve anakartı aldım. Diğer parçaları çalıştığına emin olduktan sonra eski anakarttan çıkarttım. Montajını yaptım sistem ilk olarak sorunsuz açıldı. Ancak 15 dakika sonra mavi ekran verdi.

BIOS son sürüme güncelledim.
Format attım.
Web sitesinden uyumluluk kontrolü yaptım.
Güncelleştirmeleri yaptım.

Ancak sorun devam etti. Daha sonra tek RAM taktım ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladım. Ancak ne zaman 2. RAM'e geçsem ya görüntü vermiyor, ya BIOS'a atıyor, ya da açıldıktan kısa süre mavi ekran veriyor. 4 adet RAM slotu mevcut hepsini neredeyse denedim ama stabil olarak hani şunu yaptığımda sorun oldu diyemiyorum. Çünkü A2 B2 takınca da ya açılıyor ya da açılmıyor. Neredeyse her kombinasyonda farklı sabit değil değişken sonuçlar aldım. Bir açılıyor bir açılmıyor. Ama 4. slota yani B2 tek RAM taktığımda hiç sorun yaşamıyorum. Şu an öyle kullanıyorum.

Evet fazla veri henüz mevcut değil ancak aklıma takılanlar var ve yardımcı olursanız çok sevinirim.
1- Mevcut durumda ilk başta görüntü aldığımı ve 2x8 16 GB RAM şeklinde sistemde görüntülediğimi düşünürsek sizce RAM'ya da slotlarda hata var mıdır? Bildiğim kadarıyla hata olsa hiç görüntü alamazdım.
2- BIOS üzerinde yanlış görmediysem iki RAM farklı MHz sahip. Normalde 3000MHz ama birisi 2400 birisi 2800 de çalışıyordu. Bu bir çakışma yaratabilir mi?
3- Elimde şu an tek 16 GB RAM var. Tek slotta taktım sorunsuz kullanıyorum. Bunu böyle kullanmak çok dezavantaj yaratır mı?

Sizlerin farklı çözüm ve yorumları varsa şimdiden çok teşekkürler.

Selam, çok bilgi yok ama bir şeyler deneyebiliriz.
2- BIOS üzerinde yanlış görmediysem iki RAM farklı MHz sahip. Normalde 3000MHz ama birisi 2400 birisi 2800 de çalışıyordu. Bu bir çakışma yaratabilir mi?
Bu durum için XMP ayarlayıp Ram'leri 3000mhz'ye çekin. Sorun bundan mı kaynaklı anlayalım.

3- Elimde şu an tek 16 GB RAM var. Tek slotta taktım sorunsuz kullanıyorum. Bunu böyle kullanmak çok dezavantaj yaratır mı?
Performans daha düşük olur ama inanılmaz fark olacağını sanmıyorum, sonuçta APU sistem kullanmıyorsunuz.

Selam herkese. Bu ilk konum ve ilk mesajım.

Geçtiğimiz günlerde belirtmiş olduğum işlemci ve anakartı aldım. Diğer parçaları çalıştığına emin olduktan sonra eski anakarttan çıkarttım. Montajını yaptım sistem ilk olarak sorunsuz açıldı. Ancak 15 dakika sonra mavi ekran verdi.

BIOS son sürüme güncelledim.
Format attım.
Web sitesinden uyumluluk kontrolü yaptım.
Güncelleştirmeleri yaptım.

Ancak sorun devam etti. Daha sonra tek RAM taktım ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladım. Ancak ne zaman 2. RAM'e geçsem ya görüntü vermiyor, ya BIOS'a atıyor, ya da açıldıktan kısa süre mavi ekran veriyor. 4 adet RAM slotu mevcut hepsini neredeyse denedim ama stabil olarak hani şunu yaptığımda sorun oldu diyemiyorum. Çünkü A2 B2 takınca da ya açılıyor ya da açılmıyor. Neredeyse her kombinasyonda farklı sabit değil değişken sonuçlar aldım. Bir açılıyor bir açılmıyor. Ama 4. slota yani B2 tek RAM taktığımda hiç sorun yaşamıyorum. Şu an öyle kullanıyorum.

Evet fazla veri henüz mevcut değil ancak aklıma takılanlar var ve yardımcı olursanız çok sevinirim.
1- Mevcut durumda ilk başta görüntü aldığımı ve 2x8 16 GB RAM şeklinde sistemde görüntülediğimi düşünürsek sizce RAM'ya da slotlarda hata var mıdır? Bildiğim kadarıyla hata olsa hiç görüntü alamazdım.

Sizlerin farklı çözüm ve yorumları varsa şimdiden çok teşekkürler.
Anakartınızın işlemci pinlerinde yamuk veya kırık var mı? Montaj esnasında kazara olmuş olabilir mi? Aynı sorunu yaşadım sebebi yamuk pin idi.

Anakartınızın işlemci pinlerinde yamuk veya kırık var mı? Montaj esnasında kazara olmuş olabilir mi? Aynı sorunu yaşadım sebebi yamuk pin idi.

Açıkçası çok dikkat ettim ama kontrol ettiğimde de bir sorun göremiyorum. Ayrıca şu an 2 RAM takılı yazıyorum bunu mavi ekran bekliyorum bir yandan :(

Selam, çok bilgi yok ama bir şeyler deneyebiliriz.

Bu durum için XMP ayarlayıp RAM'leri 3000MHz'ye çekin. Sorun bundan mı kaynaklı anlayalım.

Performans daha düşük olur ama inanılmaz fark olacağını sanmıyorum, sonuçta APU sistem kullanmıyorsunuz.

XMP ile profil denediğimde önce giriş yaptım ama sonra MEMORY_MANAGEMENT, BAD_POOL_HEADER. SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION handle gibi hatalar aldım. Sonra elle yukarıdan aşağıya farklı MHz'ler denedim. Yine farklı hatalar aldım belki sadece frekans değiştirdiğim için voltaj vs bilmediğimden dokunmadım hiç. Şimdi 2400'deyim ve mavi ekran alıp almayacağımı bilmiyorum bekliyorum öyle. Zaten önceki anakartıma bağlı olarak da 2400'de çalışıyordu RAM'ler hep.
Pratikten herhangi bir test var mı acaba kontrol için?

RAM frekansını yazmamışsınız(2x8 GB).
Farklı frekansta çalışan RAM'leri kullandığınızı anladım biraz değişik geldi bana.
Öyle mi kullanıyorsunuz? Bende 3600 RAM'leri 4000 de çalıştırıyorum.
Farklı frekansta çalışan RAM hiç denemedim.
Tabii anakarttan anakarta değişir BIOS sistemi.
6 x 1600 MHZ ram grubunu en yüksek 1585 Mhz gibi değerde çalıştırabiliyordum.
Çalışırsa da 2400 değil de en son 2350 civarı çalışır. BCLK değeri değiştirerek.

RAM frekansını yazmamışsınız(2x8 GB).
Farklı frekansta çalışan RAM'leri kullandığınızı anladım biraz değişik geldi bana.
Öyle mi kullanıyorsunuz? Bende 3600 RAM'leri 4000 de çalıştırıyorum.
Farklı frekansta çalışan RAM hiç denemedim.
Tabii anakarttan anakarta değişir BIOS sistemi.
6 x 1600 MHZ ram grubunu en yüksek 1585 Mhz gibi değerde çalıştırabiliyordum.
Çalışırsa da 2400 değil de en son 2350 civarı çalışır. BCLK değeri değiştirerek.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Açıkçası teknik detaylara hiç hakim değilim.
CPU-Z ile kontrol ettiğim zaman şu veriye ulaştım. Sanırım model bu: khx3000c15d4/8gx
Normal şartlarda bildiğim kadarıyla 3000mhzde çalışıyor.
Az önce kendim mhz artımı sağlarken dediğim gibi voltaj gibi ayarlara dokunmadım hiç ve mavi ekran aldım 3000'den geri geliyordum. Ancak yine elle 2400'e ayarladım ve 45 dakikadır mavi ekran almadım. Hafif yük altında işlerimi görüyorum.
Bu arada kit ramler diye biliyorum bunu farklı frekansta çalışma olayına tam emin değilim açıkçası.

Bu duruma bağlı olarak sizce ram ya da slotta bir sorun olma ihtimali nedir acaba?

50 dakika oldu herhangi mavi ekran çökme vs yaşamadım.
Oyuna girdim 5 dakika sonra çöktü. Bios üzerinden ayar sıfırladım şimdi yine açıldı bu arada.

Son düzenleme:
İşlemcinizin frekansı kaçta çalışıyor ? 4,8 - 5Ghz yapıyorsanız.
İşlemci voltajından dolayı da mavi ekran olur. Belki güç kaynağınız problemlidir.
Ark-intel sitesinde işlemcinizin DDR4-2933 MHZ değerini desteklediği yazıyor.
Tersine overclock yapın. 2 Ghz de falan çalışsın. Ramleri 2900 deneyin.
Voltajlar otomatik olarak.
Manual ,XMP,XMPII var Bu farklı yöntemleri de deneyiniz.

İşlemcinizin frekansı kaçta çalışıyor ? 4,8 - 5Ghz yapıyorsanız.
İşlemci voltajından dolayı da mavi ekran olur. Belki güç kaynağınız problemlidir.
Ark-intel sitesinde işlemcinizin DDR4-2933 MHZ değerini desteklediği yazıyor.
Tersine overclock yapın. 2 Ghz de falan çalışsın. Ramleri 2900 deneyin.
Voltajlar otomatik olarak.
Manual ,XMP,XMPII var Bu farklı yöntemleri de deneyiniz.
İşlemciye herhangi bir müdahale yapmadım. Zaten yeni taktım öyle normal haliyle.
Bugün bir süre daha idare ettim ancak yük altına girdiğinde hata vermeye başladığından tekli 16gb ram taktım. 2x8 ram'i bilgisayarcıya teslim ettim. Kontrol etmesi için.
Tekli ram'de bir sıkıntım yok şu an. DDR4-2933 mhz destekliyor dediğiniz ramler için değil mi? Yani bu değerin üzerine çıkmamam gerekiyor ramlerde sanırım ya da çıksam bile alacağım maksimum verim bu herhalde?

Ayrıca emin olamadığım şey slot ya da ram bozuk olsa bu tarz bir sorun olabilir mi? Yani görüntü vermez diye düşünüyordum ben ya da 1 saat idare ettikten sonra 5-10 dakika sonra oyundayken gitmesi gibi. Baştan çalışmaz diye tahmin ediyorum. Bilginiz var mı bu konuda? Şimdiden teşekkürler.

Benim işlemci İ9 9900 K, DDR4-2666 işlemcinin desteklediği değer diyorlardı.
En son Ram 3600 Mhz değerini 4000 Mhz yapmıştım Anakart 4266 Mhz destekliyor.
Araştırmak lazım emin değilim fakat DDR4-2666 değeri bir sitede i3-i5 ... 8-9 nesillerinde geçerli gibisinden bir söz okumuştum şimdi unuttum.

Geri
Yukarı