Çözüldü Çift kanat tek kanata göre hafif mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Merdione

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Çift kanatlı uçaklar tek kanatlılara göre hafif mi? Hafifse niye hafif? Ayrıca çift kanatlı avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Son düzenleme:
Çözüm
O zaman tek kanat daha mı hafif? Netleştirmek için soruyorum.
Şu meseleyi bir uzun uzun açıklayayım da kafanın karışıklığı gitsin. Taktın çünkü buraya.

İlk mesajımda çift kanat daha hafiftir dedim çünkü eski teknolojide aynı lift değerine sahip bir kanat yapmak isteseydiniz kanat yüzey alanını çok fazla uzatmanız gerekirdi. Bu da, çift kanatlı yapıya göre uçağı daha da ağırlaştırıyordu. Bu ağırlığı taşıyan bir motor teknolojin de olmadığı için uçamıyordun.

Çift kanatın daha hafif olduğu ve motor gücünün eksikliğinin sağladığı ekstra lift ile aşılabildiği fark edilince mühendisler motordan çok yapısal tasarımlar üzerine çalıştılar ve ilk uçaklar bu yüzden başarılı olup uçabildi.

Günümüzde ise kompozit gibi teknolojiler çıktıktan sonra malzeme bilimi çok gelişti ve artık tek kanatlı uçak yaparken kanadı çok hafif yapabiliyoruz ve dolayısıyla uçağın ihtiyacı kadar yüzey alanı sunabiliyoruz. E motorlar da geliştiği için motor ağırlığı ve gücü konusunda da sorun yaşamıyoruz. Böylece daha fazla drag yaratıp uçağın uçmasına negatif yönde etki eden (aerodinamik, yakıt sarfiyatı vs) çift kanatlı tasarımlara ihtiyacımız kalmıyor böylece.

Sen gidip kompozitten çift kanat yaparsan, sonra gidip bir de demirden tek kanat yaparsan çift kanat tabii ki daha hafif olur. 2'sini de kompozitten yaparsan tek kanat daha verimli olur. Malzeme bilimi o yüzden tasarımı belirleyen nokta oluyor.
Buradan bakabilirsin cok ayrıntılı paylaşmışlar.
Attığınız yerde "Belirli bir kanat alanı için daha hafif kanat yapılarına, düşük kanat yüklemesine ve daha küçük açıklığa izin verirler." yazıyor. Buradaki "Belirli bir kanat alanı için daha hafif kanat yapıları" ne demek?

Bu kullanacağın malzemeye ve üretim şekline bağlı. Ancak tek kanatlı uçaklar hem daha kullanışlıdır ve daha sade hem de genelde hafif olurlar.

Yok onu anladım zaten de, çift kanat derken ne kastettiğini sormuştum.
çift kanat dediği eski uçaklarda bi altta bide üstte olucak şekilde 2 tane kanat vardı ondan bahsediyo

Bu kullanacağın malzemeye ve üretim şekline bağlı. Ancak tek kanatlı uçaklar hem daha kullanışlıdır ve daha sade hem de genelde hafif olurlar.

Yok onu anladım zaten de, çift kanat derken ne kastettiğini sormuştum.
Çift kanatlı uçaklarda daha fazla mı sürükleme oluyor?

100 yıl önceki teknolojide güçlü bir motor üretmek zor olduğundan dolayı uçaktaki kaldırma kuvvetini arttırma işini mühendisler genelde çözümü kanadı değiştirip uygun hale getirmekte buluyordu. Çift kanatlı uçaklar tek kanatlı uçaklara göre daha kısa olduğundan hafif yapısıyla manevra kabiliyeti de artmıştır ve ilk savaş uçaklarında bolca kullanılmıştır.

Avantajları olduğu gibi dezavantajları da oldu tabii ki. Bunlardan en önemlisi çok daha büyük drag yaratması, kaldırmayı arttırsa da muazzam bir fark yaratamaması, pilotun görüş kabiliyetini düşürüp uçağa hakim olamaması vs. sayabiliriz.

Sonra motor teknolojisi gelişip motor ağırlıkları düşünce tek kanadın uçağa yeterince lift verdiğini gördüler ve bu tasarımdan vazgeçerek çift kanadın dezavantajlarını ortadan kaldırdılar.

Çift kanat fikri çıkmasa motor teknolojisi gelişene kadar yüksek ihtimalle başarılı bir uçak modeli göremeyecektik. Motor ve ağırlığı büyük sorundu o yıllarda. Bir uçağın olabildiğince hafif olmasını isteriz her zaman. Bu yüzden motorlar ve uçakta kullanılan malzemelerin teknolojisi her daim değişiyor ve gelişiyor.

100 yıl önceki teknolojide güçlü bir motor üretmek zor olduğundan dolayı uçaktaki kaldırma kuvvetini arttırma işini mühendisler genelde çözümü kanadı değiştirip uygun hale getirmekte buluyordu. Çift kanatlı uçaklar tek kanatlı uçaklara göre daha kısa olduğundan hafif yapısıyla manevra kabiliyeti de artmıştır ve ilk savaş uçaklarında bolca kullanılmıştır.
Hafif yapısı derken ağırlık olarak mı hafif?

Sabit Kanat İHA yarışmasına katılacağınızı önceki konulardan bildiğim için söylüyorum. Tek kanat, konvansiyonel kuyruklu bir yapı kullanın.

Mekanik tarafı olabildiğince basit ama sağlam tutup bir an önce elektronik tarafa odaklanın zira İHA'nın otonom uçması büyük uğraş ister.

Sabit Kanat İHA yarışmasına katılacağınızı önceki konulardan bildiğim için söylüyorum. Tek kanat, konvansiyonel kuyruklu bir yapı kullanın.

Mekanik tarafı olabildiğince basit ama sağlam tutup bir an önce elektronik tarafa odaklanın zira İHA'nın otonom uçması büyük uğraş ister.
Biz zaten konvansiyonel kanat kullanacağız. Rapora geçirmek için sormuştum.
Şimdi çift kanatlar tek kanatlardan hafif mi ağır mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı