Çift Monitör Kullanmak Nasıl?

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
  • Oyunlarda imleç diğer ekrana kayıyor mu?
  • Kasayı ve 2 monitörü tek bir prize bağlayıp, verim alabiliyor musunuz?
  • 2 farklı çözünürlüklü monitör kullanmak nasıl bir durum?
  • Çerçeveler sizi rahatsız ediyor mu?
  • Bir ekranda oyun, diğer ekranda video açınca kaynak kulanımı ne derece artıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Oyunlarda imleç diğer ekrana kayıyor mu?
  • Kasayı ve 2 monitörü tek bir prize bağlayıp, verim alabiliyor musunuz?
  • 2 farklı çözünürlüklü monitör kullanmak nasıl bir durum?
  • Çerçeveler sizi rahatsız ediyor mu?
  • Bir ekranda oyun, diğer ekranda video açınca kaynak kulanımı ne derece artıyor?
  • Alt+Tab yapmadığın sürece veya oyunu "windowed" şekilde oynamadığın sürece kaymaz.
  • Aynı bu şekilde kullanıyorum şu ana kadar sıkıntı yaşamadım.
  • Ana monitörüm 1080p diğeri 720p. Kullanım gayet normal. Ama üstteki monitör 60Hz olunca bi' gülme geliyor bana.
  • Altlı üstlü kullandığım için bir şey diyemiyorum.
  • Kaynak kullanımı konusunda hiç sıkıntı yaşamadım şu ana kadar. RDR 2 ve Twitch (iki ayrı monitörde) aynı anda açık şekilde oyunumu da yayınımı da sıkıntısız oynuyorum ve izliyorum.

1- Oyunlarda imleç 2. ekrana kaymıyor. Genellikle Alt + Tab kullanıp geçmek zorunda kalıyorsun oyunlarda falan.
2- Ben kasa, monitör vb. dahil 8'li tek bir prizde kullanıp verim alabiliyorum.
3- Büyük ekranda çözünürlüğü düzgün ayarlayınca küçük ekranda ayarlamaya gerek kalmıyor kendi hallediyor. Büyük ekran ana ekran olarak seçili görüntü ayarlarında.
4- Çerçevesi ince bir monitör seçebilirsin benimki gibi. (Samsung CR50)
5- Tek bir monitör varken video ve oyunu aynı anda açınca ne kadar kaynak gidiyor ise durum çift monitörde gene aynı. Ekstra olarak performans düşmüyor çift monitörde.

1-> Kuruluma göre değişir. Ekran klonladıysanız geçmez, aynı imleci iki ekranda da görürsünüz. Ekranı böldüyseniz ve genişlettiyseniz o imleç diğer monitöre de geçer ki geçmek zorundadır. Kullanım amacı odur.
2-> Prizle alakalı kaygıya gerek yok. Prize binecek fazladan 40-50W tüketimin size dezavantajı olmaz.
3-> Çerçeve kişiseldir. Kimi monitörlerde nal gibi olur, hiçbir insan yok sayamaz. Kimisinde ise tolere edilebilir. Ama genel olarak tek bir monitör olması gibi değildir deneyimi.
4-> Oyunu genişletirseniz performans bakımından ciddi yük olur. Çünkü oyun için render işlemi yapılacak alan genişlemiş olur. İki masaüstü gibi bir planınız varsa, oyun+kullanılan program kadar etkisi olur. Normalde programlar ekran kartına %5'e kadar yük bindirir. Kaybınız bu olur. İşlemci iyiyse başka da bir sorun yaratmaz.

• Kaymıyor, Alt Tab atmanız lazım ve oyun alta atıyor direkt. Alta atmaması için pencereli tam ekran yapabilirsiniz.
  • Laptop kullanıcısıyım aynı prizde hatta uzatma var sorun görmedim.
  • Ana monitörüm 1920X1080 laptop ekranı 1600X900 ben rahatsız olmuyorum fakat siz rahatsız olmayacaksınız diye bir şey söyleyemem.
  • Ben yan yana kullanmıyorum laptop bir tık uzakta ve odam karanlık olduğu için çok fark etmiyor benim açımdan.
  • Kaynak kullanımı için @Xinga arkadaşımız zaten cevap vermiş.

Oyunlarda imleç diğer ekrana kayıyor mu?
Hayır kaymiyor. Oyunlarda kilitleniyor. Alt tab yapınca imleci kaydırabiliyorsunuz. Ama alt tab yapınca oyun ekranı kapanıyor. En azından bende böyle.
2 farklı çözünürlüklü monitör kullanmak nasıl bir durum?
Ben 2. Monitöre geçeli daha 1 1.5 ay oldu. Eski bir laptop um var. 1366x768 çözünürlüğe sahip. Aldığım monitörde HD bir monitör. Bu monitöre geçince gözlerim bayram etti resmen. Diğer ekrana bakasim gelmiyor ama onuda kullanıyorum. Videoları genelde orada açmıyorum. Çünkü görüntü orada berbat gözüküyor. 2. Ekranda genelde doküman, ve video dışında chrome yi orada kullanıyorum. Eğer diğer ekranda bir işim yoksa laptop ekranına pek bakmıyorum. Zira gerçekten arada çok fark var.
Çerçeveler sizi rahatsız ediyor mu?
Çerçeveler beni rahatsız etmiyor çünkü boyutları aynı değil. HD monitorumu önümde tutuyorum. Diğerini ondan biraz uzakta çaprazlama olarak tutuyorum. Bu soruyu belki cevaplamam gerekirdi benim. Neyse yazdık o kadar.

Kaynak kullanımı hakkında bir şey yazmak istiyorum, ben hem GPU'yu hem de CPU'nun GPU'sunu kullanıyorum. Böyle bir şansınız varsa ikinci ekranın daha az ekran kartından yemesini sağlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı