Çin'den SSD almak

Birkaç konu açtım Aliexpress'ten SSD alınır mı diye. Kimse önermedi açıkçası. Bende ucuz yollu bir ürün arıyordum Aliexpress'ten buldum. 15 Haziran günü sipariş verip, onayladım 25 Haziran günü elime geçti. O günden beri kullanıyorum. Hiçbir sorun yaşamadım bugüne dek. Gayet de hızlı. Vaat ettiği, yani ürünün açıklamasında olan sonuçların aynısı bana veriyor. Yarın bir gün bozulur diyebilirsiniz tabii. İnsan yapımı ve elektronik bir parça sonuçta. Hiç birinin güvencesi yok bana göre. Ama yine de aynı ürünün farklı markasına daha yüksek para vermek bana pek mantıklı gelmiyor. Marka takıntım da yok zaten. Birçok ürün hala Aliexpress'de ucuz. Örnek RAM. TR'ye göre çok ucuz. Vergi diyebilirsiniz. Vergi içinde satıcıya alırken mesaj bölümünden ürünün üzerine 3-5 dolar yazmasını rica ederek 15 TL yani en ucuz vergiyi alabilirsiniz. Şahsen bu saatten sonra PC toplamaya kalksam birçok ürünü Aliexpress'ten alırım. Artık eskisi gibi "Çin malı" tabiri kalmadı bana göre. Kaliteli ürünler yapılıyor artık. :)
128 GB SSD, 117 TL'ye aldım. 10-13 saniyede açılıyor laptop.
Soldaki açıklamadaki test sonucu, sağdaki benim sonucum.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam pardon aklıma takıldı da "Vergi içinde satıcıya alırken mesaj bölümünden ürünün üzerine 3-5 dolar yazmasını rica ederek 15 TL yani en ucuz vergiyi alabilirsiniz." Diye yazmışsın nasıl oluyor o olay birde hangi dilde yazıyoruz ingilizce yeterlimi?

Hocam pardon aklıma takıldı da "Vergi içinde satıcıya alırken mesaj bölümünden ürünün üzerine 3-5 dolar yazmasını rica ederek 15 TL yani en ucuz vergiyi alabilirsiniz." Diye yazmışsın nasıl oluyor o olay birde hangi dilde yazıyoruz ingilizce yeterlimi?

Örnek veriyorum alacağın ürün 300 TL ama küçük bir ürün. Kargonun üzerinde 300 TL, yani dolar cinsinden yazacağı için o fiyatın %12’si kadar vergi alınıyordu (Tam sayıyı net bilmiyorum, yanlış olmasın). 3-5 dolar küçük miktar yazdırarak satıcıya en düşük vergiyi yani 15 TL’yi ödeyebilirsiniz.

İngilizce Türkçe fark etmiyor sanırım. Yardımcı oluyorlar.

Fiyatı TL cinsinden 100₺ yi geçmiycek olsun yeter, bu arada bana vergi 22₺ çıktı, aldığım ürünlerde 60-80₺civarı idi sanırım vergilerde artış oldu yine :/

Geri
Yukarı