Citoles antidepresan hakkında düşünceleriniz nedir?

@Gordon Freeman Hocam bu arada size bir şey sormak istiyorum. Antidepresanların plasebolardan farkı olmadığına, hatta bazı depresyon hastalarında serotonin miktarının fazla bile çıktığına dair bir sürü haber gördüm. Bunların gerçeklik payı nedir?

Haberlere göre plasebo verilen hastalar gerçek ilaç kullananlara göre aynı seviyede kendini iyi hissediyor. Bu durum anksiyete ve OKB için de geçerli olabilir mi?

Gibi onlarca haber var...

Antidepresanların plasebo ilaçlardan farkı olmadığını söylemek yanlış olur. Antidepresanlar deneysel ilaçlar değiller. Hepsinin endike olduğu durumlar var. Double-blind ve daha da başka teknikler kullanılarak etkinlikleri kanıtlanmıştır. Mesela double blind testinde 2 grup hasta oluyor ve bu hastaların bir grubuna plesebo diğer grubuna test edilen ilaç veriliyor. Kimse neyi kullandığını bilmiyor. Eğer plasebo grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fark var ise ilacın etkili olduğunu diyebiliriz.

Şu araştırmalara gelecek olursak: Evet, bazı durumlarda plasebo ilaçlar daha etkili olabilirler. Çünkü depresyon dediğimiz hastalık kişiden kişiye ve duruma göre oldukça değişiklik gösteren bir durum. Ancak iş anksiyete, OKB, PTSD olduğu zaman ilaçlar açık ara öne geçiyorlar.

Şu araştırma, yaşlı insanlar üzerinde yapılmış olsa da büyük bir meta analiz. O yüzden koydum.
En sonunda " Yapılan yaygın sistemik çalışmalar antidepresanların etkili olduklarını doğrulamaktadır." diyor ve " Ayrıca şiddetli depresyonlu hastalarda tüm sınıflardaki antidepresanlar eşit derecede etkilidir." diyer bahsediyor. Yani için rahat olabilir.

Bu arada kendini nasıl hissediyorsun artık?

@Gordon Freeman Hocam açıkçası eski anksiyete seviyem 8/10 ise şu an 5/10. Belki 4/10. Yani açık şekilde bir rahatlama var fakat tam rahatlama değil. Zamanla daha da etki edeceğini umuyorum. OKB konusunda ise beklemediğim derecede faydasını hissettim. Ona da derece verecek olursam eski halim 10/10. Şimdiki halim ise 5/10 falandır ancak. Yan etkiler de geçti diyebilirim.

Teklemeler azaldı fakat devam ediyor.

İşte tam da bu yüzden plasebo olayı bana çok ilginç geldi. Ama sanırım depresyon için geçerli bu dediğinz gibi, anksiyete ve OKB'de plasebolar pek iş yapamaz bence. İnatçı hastalıklar.

Bu arada doktorum "Fosfatidilserin" içerikli takviye gıda verdi bana. Sanırım hormonal dengemi düzenlemek ve dikkatimi arttırmak için. Merak ediyorum da, ejekülasyonda zorlanmadan falan bahsetmiştik, bu boşalma dürtüsü vs dopamin ile ilgili olduğu için bu takviye gıdalar geçmesine yardımcı olur mu? Antidepresanlar biraz dopamin salınımını baskılıyormuş sanırım.

Bunun yanında serotonin seviyesi yüksek çıkan depresyon hastalarına değinirseniz sevinirim :) Çok merak ettim cidden, acaba onlara da dopamin geri alım inhibitörü falan mı vermek gerekiyor?

Takviye edici gıda da bu: https://www.hepsiburada.com/venatura-fosfotidilserin-ve-omega-3-30-yumusak-kapsul-pm-HB00000VCRMQ

Son düzenleme:
bu boşalma dürtüsü vs dopamin ile ilgili olduğu için bu takviye gıdalar geçmesine yardımcı olur mu? Antidepresanlar biraz dopamin salınımını baskılıyormuş sanırım.
Yani direkt olarak etkili olacağını zannetmiyorum. SSRI'lerin endikasyon dışı kullanımlarımda erken boşalma da var. O yüzden kullandığın süre boyunca devam eder diye düşünüyorum. Tüm antidepresanlar için geçerli bir önerme olmaz. SSRI'lerin hepsi dopamin taşıyıcısına, NA taşıyıcısına ve serotonin taşıyıcısına farklı afinite gösterir. İlaçtan ilaca değişebilicek bir durum.
Bunun yanında serotonin seviyesi yüksek çıkan depresyon hastalarına değinirseniz sevinirim :) Çok merak ettim cidden, acaba onlara da dopamin geri alım inhibitörü falan mı vermek gerekiyor?
Monoamin hipotezi ilk başlarda depresyonun patafizyolojisini açıklamak için iyiydi. Ancak artık depresyon ve diğer psikiyatrik rahatsızlıkların direkt olarak tek bir monoamin nörotransmitter yüzünden kaynaklı olmadığını biliyoruz. Serotonin, dopamin, NA yolaklarında sinyal iletiminin ve beynin plastisitesinin değişmesi ile hastalıkların iyileştiği düşünülüyor şu an. O yüzden serotonin düzeyi yüksek depresyon hastası olabilir:)
Takviye edici gıda da bu:
Fosfotidilserin normalde zaten hücre membranında bulunan bir lipit. Faydasını görürsün umarım.

@Gordon Freeman Anladım hocam, aydınlattınız beni çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla sadece serotonin değil direkt beynin iletimine etki ederek çalışıyor antidepresanlar.

Bu arada küçük gibi görünse de geç boşalma büyük sorun aslında, insan güdülerinin en temellerininden birine büyük darbe vuruyor. Yemek yiyip tat almamak gibi. Zaten ilacı bırakanların büyük çoğunluğu bu tarz cinsel yan etkilerden bırakıyormuş. Umutluydum takviye gıda için :(

Bir de aşırı derecede kabus görmeye başladım. Bu geçici bir durum mu? İlacı bırakana kadar devam etmez umarım.

Bu arada küçük gibi görünse de geç boşalma büyük sorun aslında, insan güdülerinin en temellerininden birine büyük darbe vuruyor.
Tabii ki bir sorun ama en sık görülen yan etkilerden birisi bu. Eğer çok rahatsız edecek bir duruma gelirse doktorunla konuşursun. O seni yönlendirir.
Bir de aşırı derecede kabus görmeye başladım. Bu geçici bir durum mu? İlacı bırakana kadar devam etmez umarım.
Kabus görmen, absürt rüyalar görmen çok normal. İlerleyen süreçte geçeceğini düşünüyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam ilaca başlayalı 4 hafta oldu senin. Etkileri daha da artacak. En azından 3 aylık kullanım sonrası etkileri daha rahat görürsün.

@Gordon Freeman Evet hocam 3-4 hafta oldu. Size de çok teşekkür ederim bu süreçte oldukça yardımcı oldunuz bana, kafamdaki soru işaretlerini gideriyorsunuz. Umarım ilacın bu etkisi ilacı bıraktıktan sonra da beni bırakmaz :)
Her zaman yardımcı olurum:) Hiç gücenme yani soracağin bir şey falan varsa. Sen sor ben müsait olunca yazarım ve rica ettim:)

İlacın tedavi etkileri seni bırakmaz merak etme sen:)

@Gordon Freeman Hocam bir etkisi de şey oldu, kafam tamamen susuyor bazen. Bu da ayrı rahatsız edici açıkçası. Salak salak etrafa bakıyorum öyle. Normal mi bu?
Bir de hocam bu ilaçların beyin hücreleri üzerindeki etkisi nedir? Hücreleri öldürüyor ya da zarar veriyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Gordon Freeman Hocam bir etkisi de şey oldu, kafam tamamen susuyor bazen. Bu da ayrı rahatsız edici açıkçası. Salak salak etrafa bakıyorum öyle. Normal mi bu?
Bir de hocam bu ilaçların beyin hücreleri üzerindeki etkisi nedir? Hücreleri öldürüyor ya da zarar veriyor mu?
Evet, dediğiniz durum olabiliyor. Ama bunu yine de bir psikiyatr benden çok çok daha iyi bilecektir. Doktoruna söylemen en iyisi olur bunu.

Presineptik hücrelerde serotonin re-uptake yapılmasını engelliyor kullandığın ilaç. İşte çoğu yerde diyorlar: Beyin hüclerini öldürüyor falan filan diye. Şunu kesinlikle diyebilirim ki major depresyon, anksiyete, OKB beyne çok daha fazla zarar veriyordur. Yapılan çalışmalarda depresyonlu kişilerin hipocampüs denilen ve hafızada önemli bir yeri olan bölgenin küçüldüğü ancak antidepresan ilaçların bunu tersine çevirdiği görülüyor.

Geri
Yukarı