Ağızdan solunum hakkında düşünceleriniz nedir?

tucucorrea

Decapat
Yer
Inter
Merhaba. Ağızdan nefes almanın internet üzerindeki bilimsel kaynaklara göre yüz şeklini etkilediği aşağıya doğru büyüyen çene, eğri burun, meydana çıkan kepçe kulaklar vs. söyleniyor. Ben küçükken astım hastası olduğum için sanırım uyurken ağzımdan nefes alarak büyüdüm. Şu an astım hastası değilim fakat burun kıkırdağım eğri olduğu için uyurken halen daha ağzımdan nefes alıyorum. Arada ilginç şekilde burnum açılıyor ve burnumdan nefes alıyorum ama bu nadiren oluyor. Yüzüme bakıldığında kısa bir çenem var ve aşağıya doğru açılı. Örnek olarak ryan Gosling'in çene yapısını söyleyebilirim. İnternette denilene göre sağlıklı büyümüş bir çene mutlaka kare şeklinde ve geniş olur. Benimki ters üçgen dedikleri yüz şekli. Babamla yüz şeklim tıpatıp aynı fakat onun çene ucu biraz daha geniş duruyor belki sakal yüzündendir bilmiyorum. Bu ağızdan nefes almanın sonuçlarıyla doğan özellikler bende var. Bir de bilimsel kaynağa bakıldığında iskeletsel diş problemleri mutlaka ağız solunumu yüzünden ortaya çıkıyor deniliyor. Bende bunlardan yok. Sadece 1-2 dişim çarpık. Günün sonunda demek istediğim, tüm bu olanlar yalnızca çok ufak bir miktarlarda bir etki mi yaratıyor yoksa tamamen genetik mi? Bu konu şu an sosyal medyada gündem olduğu için size de sormak istedim çünkü çok takıntı yaptım.

Bu tartışmayı doğuran kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7944632/#:~:text=Children with mouth breathing often,arch, an increased mandibular plane

Sadece çene yapısına zararı yok bu arada.
Toz vb. şeyler çok daha kolayca ağzından akciğerlerine girecektir. Bu da virüs kapma riskini arttırır.
Burnundaki kıl bunları tutar mesela, ama ağzından nefes alınca böyle bir korumaya sahip olmayacaksın.

Bence berbat bir şeydir ağzından nefes almak.

Sadece çene yapısına zararı yok bu arada.
Toz vb. şeyler çok daha kolayca ağzından akciğerlerine girecektir. Bu da virüs kapma riskini arttırır.
Burnundaki kıl bunları tutar mesela, ama ağzından nefes alınca böyle bir korumaya sahip olmayacaksın.

Bence berbat bir şeydir ağzından nefes almak.

Burundan nefes alırken boğuluyormuş gibiyim, nefes çok az geliyor hele hareketli durumlarda çok daha beter burundan nefes almaya alışmadığım için zor geliyor. Ay carambaa!

Evet, yanlış nefes alma şekli kafatası şeklini etkileyebiliyor. Cerrahi operasyonlarla çene hattını bir ölçüde düzelttirebilirsiniz.

Ağızdan nefes almak tozu doğrudan ciğerlere çekmenize sebep olabilir. Üstelik boğazınız kuruyabilir. Kafa bandı gibi bir şeyi çenenizden kafanızın üstüne doğru geçirirseniz belki ağzınız kapalı uyuyabilirsiniz.

Evet, yanlış nefes alma şekli kafatası şeklini etkileyebiliyor. Cerrahi operasyonlarla çene hattını bir ölçüde düzelttirebilirsiniz.

Ağızdan nefes almak tozu doğrudan ciğerlere çekmenize sebep olabilir. Üstelik boğazınız kuruyabilir. Kafa bandı gibi bir şeyi çenenizden kafanızın üstüne doğru geçirirseniz belki ağzınız kapalı uyuyabilirsiniz.
Alerjik durumlar da söz konusu ne yazık ki. Polenlere veya havadaki diğer türlü şeylere karşı da alerjim var. Her türlü sıkıntı :(

Ön taraftan bakıldığında gerçekten çok yakışıklıyım sarışına yakın kumral saçlarım var gözlerim yeşil falan ama yandan bakınca çenem çok az daha iyi olsa her şey çok daha iyi olurdu.

Bu durum bende de var, o nedenle yapamiyorum.

Bu tarz bozulma, yamukluk falan yok diyebilirim :)
Bu yüzden ben çoğunlukla genetik faktörlere güveniyorum. Mesela siz ağızdan nefes almanıza rağmen bir şey olmamış, popülasyonun büyük kısmı da özellikle uyurken ağızdan nefes alıyor diye düşünüyorum. Bu araştırmalar yetersiz kalıyor o yüzden.

Geri
Yukarı