Çizim için kalem önerisi

zetryx

Decapat
Daha fazla  
Amatör çizim yapıyorum ve bir uçlu çizim kalemi almak istiyorum. Hangi mekanik kalemleri önerirsiniz örnek olarak çizimlerimden en iyilerinden biri bu bir sürü hatası var ama teknik ve malzeme olarak eksiğimden olduğunu düşünüyorum. Sizce nasıl bir kalem almalıyım?

Dosya Ekleri

• fefe.png
    fefe.png
    533,7 KB · Görüntüleme: 293
Şahsen yeteneğiniz varsa kaleme pek bağlı olduğunu düşünmüyorum. Kendim de amatör olarak yapıyorum. Elimde Staedtler Mars Micro ve Triplus var. Mars Micro 0.5, Tirplus 0.7. İkisi de gayet iyi. Onun dışında kendim de almayı düşündüğüm Pentel Graphgear 500 var.
Ucun çizime büyük katkısı var bu arada. XQ Ceramics iş görecek kadar iyi, daha iyileri vardır elbette ama kendim gayet memnunum çizim performansından. 😁

Şahsen yeteneğiniz varsa kaleme pek bağlı olduğunu düşünmüyorum. Kendim de amatör olarak yapıyorum. Elimde staedtler mars Micro ve triplus var. Mars Micro 0.5, tirplus 0.7. İkisi de gayet iyi. Onun dışında kendim de almayı düşündüğüm pentel graphgear 500 var.
Ucun çizime büyük katkısı var bu arada. Xq ceramics iş görecek kadar iyi, daha iyileri vardır elbette ama kendim gayet memnunum çizim performansından. 😁

Yetenek olmadan olmuyor tabii ki :D kalem ucu olarak ne önerirsiniz peki. Bende pentel graph Gear 1000 düşünüyordum ama çok mu ileri seviye bir kalem.

@zetryx 1000'den ziyade 500'ün önerildiğini gördüm.
Kalem ucu olarak pek bilgim yok, kendim xq ceramics kullanıyorum 0.5 olarak, 0.7 olarak faber-castell var, inanın aralarında çok fark var. 😁

Instagram da gördüğüm çizimlerin altında hep 1000 g örünce daha iyi olduğunu düşünmüştüm bir araştırayım onu da. Teşekkür ederim ilginiz için.

@zetryx ekşi sözlükte 500 daha çok ilgimi çekmişti benim. Kullanıcı yorumları da var. Oraya da bir göz atın.

Rica ederim. Kolay gelsin. 😁

Sormayı unuttum hep 0.7 kullanan biriyim ama alacağım kalemi 0.5 mi alsam diye kararsız kaldım. Neye göre tercih yapmalıyım sence 0.5 seçme nedenim ince noktaları çizemem ama o uç ile de alakalı olabilir ya da yeteneğimle. :D

@zetryx hocam aldınız mı kalemi? Almadıysanız birkaç düzeltme yapacağım. Öncelikle kendim Staedtler 925 0.3 mm aldım, çizim başarısı gayet iyi diyebilirim. Yeteneği olmayan adam bile eline alsa çizebilir. Ama sanırsam orijinal değil. Bu sebeple yeniden aynısını almak yerine Pentel almaya karar verdim ve yeniden araştırdım. Anladığım kadarıyla amaç sadece çizim yapmaksa Graph 1000 harika bir kalem. En iyi versatil kalem diyenler bile var. Ancak yazı da yazarım diyorsanız Graphgear 500 veya 1000 de iş görecektir. Şahsen kalemliğimde 3 tane versatil kalem olduğu için Graph 1000 almayı düşünüyorum. Yazı yazmak için zaten 2 tane biçilmiş kaftanım var.
Size verebileceğim en iyi tavsiye sanırım bu olur. Eğer bütçeyi çok darlamayacaksa Graph 1000 ve Steadtler Triplus Micro ikilisi size uzun yıllar yetecektir. Mekanizma konusunda Graph 1000 tek eleştiri bile almamış, Tirplus’un mekanizmasını da sona koyarım.
Mesaj biraz uzun oldu fakat deneyimledikten sonra çok rahat söyleyebilirim. Çizim yapacaksanız kesinlikle 0.3 mm kalem alın. 😁
937CBA80-64C3-40BF-A18C-105E740AECCB.jpeg

@zetryx hocam aldınız mı kale mi? Almadıysanız birkaç düzeltme yapacağım. Öncelikle kendim staedtler 925 0.3 mm aldım, çizim başarısı gayet iyi diyebilirim. Yeteneği olmayan adam bile eline alsa çizebilir. Ama sanırsam orijinal değil. Bu sebeple yeniden aynısını almak yerine pentel almaya karar verdim ve yeniden araştırdım. Anladığım kadarıyla amaç sadece çizim yapmaksa graph 1000 harika bir kalem. En iyi versatil kalem diyenler bile var. Ancak yazı da yazarım diyorsanız graphgear 500 veya 1000 de iş görecektir. Şahsen kalemliğimde 3 tane versatil kalem olduğu için graph 1000 almayı düşünüyorum. Yazı yazmak için zaten 2 tane biçilmiş kaftanım var.
Size verebileceğim en iyi tavsiye sanırım bu olur. Eğer bütçeyi çok darlamayacaksa graph 1000 ve steadtler triplus Micro ikilisi size uzun yıllar yetecektir. Mekanizma konusunda graph 1000 tek eleştiri bile almamış, Tirplus'un mekanizmasını da sona koyarım.
Mesaj biraz uzun oldu fakat deneyimledikten sonra çok rahat söyleyebilirim. Çizim yapacaksanız kesinlikle 0.3 mm kalem alın. 😁 Eki Görüntüle 1386700

0.3 istiyorum ama ben 0.5'i bile kırıyorum stres yapınca şu anki kalemim faber castel in grip Plus tombul olanından ve ömrü bitti büyük ihtimalle yazı da yazacağım graph 100'e baktım bende bayağı öneriyorlardı kararsız kaldım ikisinde favorilere ekledim gözümü kapatıp birini alacağım sanırım. Staedtler 925'ı duymamıştım artık 3 tane seçeneğim var sanırım daha da karıştı işler :)

@zetryx hocam 925 bir tık ağır bir kalem. Elimdeki imitasyon ancak bu bile ağır. Gövde tamamen metal. Tavsiyem Pentel modellerine yönelmeniz yönünde olacaktır. Şu an ben de Graphgear 500 ile Graph 1000 arasında kaldım.
Uç konusunda pek dert etmenize gerek yok. 0.3 kalem yapılırken ucun inceliği göz önüne alınıp ona göre yapılıyor. Gün boyu 0.3 kullandım, soru bile çözdüm sadece 1 kere kırıldı. O da benim soruyla kavgamdan dolayı oldu. Çizim yaparken çok rahat. 😁

Geri
Yukarı