Çizim için kalem önerisi

@zetryx hocam 925 bir tık ağır bir kalem. Elimdeki imitasyon ancak bu bile ağır. Gövde tamamen metal. Tavsiyem pentel modellerine yönelmeniz yönünde olacaktır. Şu an ben de graphgear 500 ile graph 1000 arasında kaldım.
Uç konusunda pek dert etmenize gerek yok. 0.3 kalem yapılırken ucun inceliği göz önüne alınıp ona göre yapılıyor. Gün boyu 0.3 kullandım, soru bile çözdüm sadece 1 kere kırıldı. O da benim soruyla kavgamdan dolayı oldu. Çizim yaparken çok rahat. 😁

Bende aynı şekilde soruyla tartışıyorum :D. Kaç gram 925 graphgear 21 küsurdü graph 11 gram filandı baktığımda.

@zetryx tam olarak gramajını bilmiyorum ancak elinizde kendini belli ediyor, elinizde kayıp gidecek cinsten değil. Ayrıca şöyle ilginç bir şey var, 925 diye bir modeli Steadtler sitesinde bulamadım. Zaten firma saf bir Alman markası, 925 modeli Japon üretimi. Çok garibime gitti bu.
Bu durum Pentel’e daha da bir yönelmeme sebep oldu açıkçası. Şahsen 500 modeline daha yakınım ama çok karasız olduğum için hala emin değilim. 😁

@zetryx tam olarak gramajını bilmiyorum ancak elinizde kendini belli ediyor, elinizde kayıp gidecek cinsten değil. Ayrıca şöyle ilginç bir şey var, 925 diye bir modeli steadtler sitesinde bulamadım. Zaten firma saf bir alman markası, 925 modeli Japon üretimi. Çok garibime gitti bu.
Bu durum Pentel'e daha da bir yönelmeme sebep oldu açıkçası. Şahsen 500 modeline daha yakınım ama çok karasız olduğum için hala emin değilim. 😁

Aynı şekilde bende emin değilim ama grapgear 1000'in görüntüsü çok hoşuma gidiyor.

@zetryx hocam gönül rahatlığıyla Graph 1000 alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben de en yakın zamanda alacağım inşaallah. İncelemde kalemle ilgili kafanıza takılacak her şeye değinilmiştir diye düşünüyorum. 😁
İyi akşamlar hocam. Pentel GraphGear 500 ve Pentel 120 A3DX ikilisini aldım. İkisi de gerçekten şahane kalemler ancak ikisini de 0.5 aldım. 0.3’ü Graph 1000’e saklıyorum. 😁
GraphGear 500’ü çizim yapmak için aldım, işi gayet iyi görüyor, ağırlık dengesi, mekanizması, tutacağı vesaire gayet iyi bir kalem. Tek sıkıntısı test çözmeye çalıştığımda uç kırması oldu. Sanırım biraz şiddetli yazdığım işin oluyor ama çizim yaparken böyle bir sıkıntı yaşamadım. Tutacak yerindeki pütürcükler de hiç rahatsız edecek cinsten değil aksine çok rahat bir tutumu var metal bir tutacağa göre. Mesela 925 modelindeki pütürcükler elinize yapışıyor/tutunuyor. 500 modelinde yağ gibi mübarek. 😁
A3DX modelini bir hocamda ve birkaç arkadaşımda görüp beğendiğim için aldım. Böyle bir rahatlık yok gerçekten. 500’den buna geçince pamuk tutuyormuş gibi hissediyorum. Bu kalemi genel olarak yazı yazmak ve test çözmek için aldım. Bunda uç kırma gibi bir problem olmadı. Kullanımı gayet rahat ve 500’e göre hafif bir kalem. Ek olarak bu kalemle de gayet iyi çizimler yapılabiliyor.
İki kalemin de mekanizması üniversiteden mezun edecek gibi duruyor.
Sınavdan sonra zaman bulabilirsem tek tek kalemlerin detaylı bir incelemesini yapmayı düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aldıysanız hayırlı olsun. 😁

Son düzenleme:

Geri
Yukarı