CL değerini koruyarak RAM overclock yapmak

nuwwanda

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle kullandığım RAM'ler 8x2 olarak 16 kullanıyorum:

Saygı değer arkadaşlar merhabalar herkese. Anakart üzerinden bellekleri overclock yaptım, XMP modunu kapatıp RAM'leri kendim 3600 MHz'ye aldım. CPU-Z'den baktığımda belleklerdeki "cas latency" değeri "18 clocks" olarak görünüyor. Sizce, benim RAM'lerimdeki gecikme değeri "CL" olarak 18 çok mu? Yoksa CL değerini de manuel kendim girebiliyor muyum? XMP modunu açtığımda oto 3000MHz oluyor. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi şöyle MHz değerini artırıcam diye CL değerinden çok ferağat etmişsin MHz değerini düşür CL değeri düşer ve CL değerinie elle ayarlayabiliyorsun.

Saygıdeğer üstadlar, bazı müzik işlemleri ve edit işlemleri yapıyorum. Çeşitli forumlarda okuduğum kadarıyla frekans değerleri bu konuda performansta artış sağlıyormuş. Bende elimdeki ramleri alabildiğim en yüksek frekans ve alabildiğim en düşük "CL" değeriyle kullanmak istiyorum. "Memory Try It" diye bir seçenek var bios'ta. Buraya girdiğimde belleklerin: "Micron, Samsung "ve adını hatırlayamadığım bir çok isimle overclock imkanı sağladığını gördüm. Şu an Micron'u seçtim ve CL17'de 3773 küsür mhz'yi seçtim. CL değerini biraz olsun düşürdüm. Acaba bu belleği CL16'da 3700 mhz'de kullanabilir miyim? Fazla bir bilgim yok çünkü bu konuda. Bir de CL16'da 3700 Mhz iyi midir? Saygılar.
RAM'lerinizin gecikme değeri CL15.

@MisakiTaro

Şimdi şöyle MHz değerini artırıcam diye CL değerinden çok ferağat etmişsin MHz değerini düşür CL değeri düşer ve CL değerinie elle ayarlayabiliyorsun.

Saygıdeğer üstadlar, bazı müzik işlemleri ve edit işlemleri yapıyorum. Çeşitli forumlarda okuduğum kadarıyla frekans değerleri bu konuda performansta artış sağlıyormuş. Bende elimdeki RAM'leri alabildiğim en yüksek frekans ve alabildiğim en düşük "CL" değeriyle kullanmak istiyorum. "Memory Try It" diye bir seçenek var BIOS'ta. Buraya girdiğimde belleklerin: "Micron, Samsung "ve adını hatırlayamadığım birçok isimle overclock imkanı sağladığını gördüm. Şu an Micron'u seçtim ve CL17'de 3773 küsur MHz'yi seçtim. CL değerini biraz olsun düşürdüm. Acaba bu belleği CL16'da 3700 MHz'de kullanabilir miyim? Fazla bir bilgim yok çünkü bu konuda. Bir de CL16'da 3700 MHz iyi midir? Saygılar.

3700MHz CL16 iyidir. Belki daha iyisi olabilir.
Şu rehberden RAM çiplerinizi öğrenebilir misiniz?
Büyük ihtimalle Micron E-Die çıkacak ama biz emin olalım. Bir de anakartınızı ve işlemcinizi yazarsanız sevinirim.

3700MHz CL16 iyidir. Belki daha iyisi olabilir.
Şu rehberden RAM çiplerinizi öğrenebilir misiniz?
Büyük ihtimalle Micron E-Die çıkacak ama biz emin olalım. Bir de anakartınızı ve işlemcinizi yazarsanız sevinirim.

RAM Resim
Anakartım MSI Tomahawk Z490
İşlemci 10700KF
PSU G3 850W EVGA
RAM'lerim bayağı eski 4 sene olmuştur alalı ama ben yine de performans alabilirsem bu RAM'lerden çok iyi olur benim için :). Bu arada yardımlarınız için teşekkürler

Edit: Düzeltme

Dosya Ekleri

• ram.jpg
    ram.jpg
    86,3 KB · Görüntüleme: 66
3600 MHz CL18, 3000 MHz CL15'e kıyasla daha iyi performans verecektir. CL değeri artması normal 600 MHz gibi bir overclock yapıyorsunuz. Eğer RAM'inize güveniyorsanız CL16-17 düşürmeyi deneyebilirsiniz.

3600 MHz CL18, 3000 MHz CL15'e kıyasla daha iyi performans verecektir. CL değeri artması normal 600 MHz gibi bir overclock yapıyorsunuz. Eğer RAM'inize güveniyorsanız CL16-17 düşürmeyi deneyebilirsiniz.
Hocam cl17 3773 olarak kullanıyorum dün bios'u biraz kurcaladım ve bilgisayarın açıldığı mhz değeri en yüksek CL değeri de en düşük değer bu? Herhangi bir zarar vermez değil mi? Yoksa 3600 cl17 de kullanayım. Saygılar.

Geri
Yukarı