Çözüldü Clover Configurator Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

onurrckrr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar Clover Configurator ile Dual Boot videosundaki gibi yapıyordum fakat extra->mount EFI deyip şifreyi girdikten sonra, o küçük ekran gelmiyor. Onun yerine 'EFI Partition mounted' yazılı (sağ üst köşede yazılı) bir metin geliyor ne yapmalıyım?

Çözüm
Clover bootloader ile bunu yükle.

bootss.png
'EFI Partition mounted' anlamı EFI bölümü Mount edilmiş demek. Yani Sistemde EFI bölüntüsünü görebilirsin.

'EFI Partition mounted' anlamı EFI bölümü Mount edilmiş demek. Yani Sistemde EFI bölüntüsünü görebilirsin.

Normalde EFI bölümünün videodaki gibi masaüstüne gelmesi gerekmiyor mu ya da benim bir disk seçmem gerekmiyor mu şimdi tıklıyorum o yazı çıkıyor başka hiçbir şey yok

Eğer kurulum USB'sini çıkardıysan o disk seçme ekranını görmezsin.
Eğer kurulum USB'si takılı iken görmüyorsan o halde sistemin GPT olarak kurulmamış olabilir, dolayısı ile sabit diskinde EFI bölümü yoktur, o halde MBR kurulum yapman gerekir.

Eğer kurulum USB'sini çıkardıysan o disk seçme ekranını görmezsin.
Eğer kurulum USB'si takılı iken görmüyorsan o halde sistemin GPT olarak kurulmamış olabilir, dolayısı ile sabit diskinde EFI bölümü yoktur, o halde MBR kurulum yapman gerekir.

Gerçekten EFI bölümü yok galiba kurulum yaptığım flashta var onun EFI bölümüne giriş yapabiliyorum. Peki MBR kurulum nasıl yapacağım? Tekrar macOS mu kuracağım?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    101,2 KB · Görüntüleme: 293
MBR kurulumda HDD EFI bölüntüsü ayrı olarak oluşmaz. HDD içindedir. Bir kontrol et.

MBR kurulumda HDD EFI bölüntüsü ayrı olarak oluşmaz. HDD içindedir. Bir kontrol et.

Kardeş nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum Clover configutor 3.19 ile işimi halletmeye çalıştığımda extraya tıklıyorum maunt EFI diyorum şifreyi giriyorum küçük ekran gelmiyor direk EFI diye bir bölüm geliyor masaüstüne tıklıyorum ona Clover dosyasını alıyorum içinden diski çıkar diyorum ama harddiskin EFI bölümüne ulaşamıyorum. Yeni Clover ile yapmaya çalıştığımda ise yukarıdaki resimde ki gibi ekran geliyor open Partition diyorum ve tekrar flash belleğin EFI bölümünü açıyor yani anlıyacağın bir türlü harddisk bölümüne ulaşamıyorum tüm bunları güvenli modda yapıyorum arg bölümüne yazdığım kod: -v -f CPUs=1 dart=0 -x

Şu işi halledebilirsen çok sevinirim :)

Sen sistemi açtıktan sonra Clover Bootloader kurulumunu yaptın mı? HDD sen MBR olarak bölüntüleyip Mac kurdun değil mi? Yapman gereken Clover Bootloader indirip aşağıdaki resimdeki gibi kurulum yap. HDD içine EFI klasörü oluşacak.

Dosya Ekleri

• NON.UEFI.png
    88 KB · Görüntüleme: 588
Sen sistemi açtıktan sonra Clover Bootloader kurulumunu yaptın mı? HDD sen MBR olarak bölüntüleyip Mac kurdun değil mi? Yapman gereken Clover Bootloader indirip aşağıdaki resimdeki gibi kurulum yap. HDD içine EFI klasörü oluşacak.
Kardeş bunu hiç kurmamıştım sistem açıldığında falan fakat senin attığın resimde ki gibi kurduğum halde clover configator'den extra bölümüne tıklayıp şifreyi girdiğim halde bir değişim olmadı yine flashın efi bölümü geliyor yukarıda resimde attığım gibi hala bir değişim olmadı

Güzel kardeşim bak şu yazdıklarımı iyi oku. Bu bölüm zaten hazır. Bu configrator ile mount edilmez. HDD içine bak, orada göreceksin EFI klasörünü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı