Çocuk işçiliği yasaklanmalı

Ancak bir çocuğun dersleri başarılı değilse ve destek verildiği halde halen kötüye gidiyorsa 18 yaşına geldiğinde eline tornavida almayı bilmezse ne olacak devlet paramı verecek(zorlama varsa değişir). Ama tabii ki karşıyız.

Ülkemizde 18 yaş altı hatta 12 yaş altı çalışan çocuk var. Annesi-babası hayatı, ortamı öğrensin diye çocukları işe gönderip, çocuk 10-12 saat çalışıp şiddet yiyerek (bazı iş yerlerinde öyle değil) ve azıcık para vererek eve gönderiyorlar. (örnek olarak 14 yaşındaki erkek kardeşim) bence bu yasaklanmalı. Çocuklar çalıştırılamaz. Çocukların çalışmaları, işe gönderilmeleri yasaklanmalı ve iş yerleri denetlensin. Ben yasaklansın diyorum.

Sizce yasaklanmalı mı?

Şiddet yerine saygı duyulan bir yerde isteyerek çalışanlar da var.

Ağır işlerde çalıştırılması zaten yasak, bazı işlerde calışabiliyorlar. Çırak olarak çalıştırılıp az para kazanacaksa hiç girmesin daha iyi.

Ülkemizde 18 yaş altı hatta 12 yaş altı çalışan çocuk var. Annesi-babası hayatı, ortamı öğrensin diye çocukları işe gönderip, çocuk 10-12 saat çalışıp şiddet yiyerek (bazı iş yerlerinde öyle değil) ve azıcık para vererek eve gönderiyorlar. (Örnek olarak 14 yaşındaki erkek kardeşim) Bence bu yasaklanmalı. Çocuklar çalıştırılamaz. Çocukların çalışmaları, işe gönderilmeleri yasaklanmalı ve iş yerleri denetlensin. Ben yasaklansın diyorum.

Sizce yasaklanmalı mı?
Çocuk bence kendi isteğine bağlı gitmeli, fakat gidipte 2 sene üst üste kalan çocuğu da tekrar okutmamakta haklı gibiler.
konu başlığı açıklaması: Okulda kalmışımdır ve babam işe gönderecektir, hemen konu açıp kınamalıyım.

Bence ağır şartlar ve kötü koşullar dışında yasaklanmasın bende şu an bir işte çırak olarak çalışıyorum ve gayet memnunum ustalarım gayet iyi zor işler yaptırmıyorlar bağırmıyorlar ben çıraklık yaparken hem hayat tecrübesi kazanıyorum hem haftalığımı biriktiriyorum bu neden yasak olsunki ben halimden gayet memnunum.

Yaz tatilinde 16 yaşındaki bir gencin çalışmasında bir sakınca yok bence. Kendini çok fazla hırpalamayacak şekilde elbet.
Okul varken okuldan çıkıp da geceye kadar çalışırsa eğitimine zararı dokunur bunun, o şekilde çalışmamalı tabii.
Ancak bazı zorunlu durumlar da var, sırf bilgisayarını-telefonunu yükseltmek için değil de zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için de çalışıyor olabilir bazıları.

Yasaklanmalıdan ziyade hakkını almalı diye düşünüyorum. İstiyorsa çalışabilir bunda bir sıkıntı yok. Fakat çocuk diye az para verip emeğe saygısızlığa bende karşıyım. Sonuçta çocuk veya genç, eğlenmesi gerekirken çalışıyorsa hakkı ödenmeli.

Bence her ay asgari ücret vermezsen dükkan gg.

Ülkenin gündemi o kadar yoğun ki daha çocuk işçiler ile ilgilenemiyoruz. Hani dediğiniz şey okyanusta hamsi gibi bir şey. Aslında çocuk, baba mesleğini yapmak istiyorsa yine yapsın ama düzgün şartlar altında tabii.
1658037703138.png

Geri
Yukarı