Çocuk işçiliği yasaklanmalı

Bence yasaklanmamalı çünkü çalışmak isteyen var istemeyen var ayrıca şuan ki ekonomi koşulunda durumu kötü olan aileler çocukların istedikleri ve elzem görmedikleri şeyleri ailelerinden isteseler de alamazlar. Olması gereken şey reşit olmayan kişilerin aldıkları maaşın bu kadar rezil seviyede olmaması sonuç olarak yetişkin de küçük de orada bir emek sarf ediyor fakat emeğinin karşılığını yaşı 18'i geçmediği için alamıyor.

Tanıdığım biri var şu an 20 küsur yaşında ve 14 yaşında babasını kaybetmiş artık evdekilerin karnını doyurmak ona kalmış buna göre bu durumda ki çocuklar için iş yasaklanırsa birçok kişi aç kalır.
Devlet 3-5 kişinin rant kapısı olmayı seçmeyip, varlığının vatandaşları için olduğunu anlarsa böyle bir şey yaşanmaz. Vatandaş değil, tebaa olma kafasıyla yaşayan on milyonlarca insan varken de böyle bir şey olmaz.

Her yıl birilerinin milyarlık vergi borçlarını silmesin, birilerinin kamu bankalarından çektiği kredileri silmesin, bizim gibi VIP olmayan vatandaşlara yaptıkları gibi bunları "seve seve" onlara ödetirlerse bu dediğin şeyin ve daha bir sürü şeyin olmaması için devlet devletliğini yapacak kaynağı bulur.

Son düzenleme:
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hayır sistemi nasıl değiştireceğini ögrenmesi gerekiyor rezalet bir sistemde çalışıyoruz şu an iş yerimden yazıyorum çay molasına bile korkarak çıkan en ufak bir durumda hakkını savunamayan insanlar var bu ülkede işçi köleliği var ve sen küçük çocukları işe göndermeye devam ettikçe bu devam edecek (meslek ögrenmek başka şey)

en ufak bir durumda hakkını savunamayan insanlar var
Bunun en büyük sebeplerinden birisi de ailenin o çocuğu hayatın zorluklarına karşı alıştırarak büyütmemesidir. Dolayısıyla da çocuk hakkını savunamıyor.

Bence çocukların çalışması, dışarıdan hiç bir baskı olmayacak şekilde çocuğun iradesine bağlı olmalı. Şahsen birikim yapmak için bu yaz çalışmak isterdim ama uygun bir yer bulamadım.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE bir bakıma katılıyorum aile belli bir yere kadar bir çocuğa hakkını savunmasını öğretmelidir eti senin kemiği benim diye işe veriyorlar çocukları haliyle çocuğun gıkı çıkmıyor kesselerde fakat bunun en büyük sorumlusu aslında eğitimdir öyle bir sistem varki ülkemizdeki eğitim kısmında sana haklarını öğretmeleri gerektiği yerde kendi öğrendiğin haklarını savunmaya çalışırken bir anda seni kel bir müdür veya müdür yardımcısı karşılıyor rezil edip gönderiyor çocukluktan böyle yetişiyorsun yani anlayacağın her şey belli çocukken sesini keserler ölene kadar gözü açık birisi değilsen herkesin her dediğini yapan bir insan olursun seni böyle yetiştirirler.

Çocuk işçilik yasaklanmasın ama insanlar çocukları verdiği yeri takip etmeli. İlk başladığım yerde gücüm yetmediğinden hep sebepsizce dayak yerdim. Şimdi abi çekiyor dallamalar bana :D

@e.ş.19 hem o hem de şöyle de bir şey var, bazı aileler var ki hiçbir şeyi çocuğum yapmasın. Ben yapayım şeklinde büyütüyor. Çocuk 20 yaşına gelmiş, bir çay bile koyamıyor mesela. Aile iyilik yaptığını düşünüyor ancak tam tersine kötülüğün en büyüğünü yapıyor.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE çok doğru gerçekten benim de çevremde öyle insanlar var çocuk yetiştirilirken bireyin gözetimi altında küçük yaşta her şey ogretilmelidir tabii ki kademe kademe sen çocuğa zaten 7 yaşında yemek yaptıramazsın ama bu çocuk 15 16 yaşına geldiğinde birçok yemeği yapabilecek seviyeyeye gelmeli hatta bırak yemeği domates kesmeyi bilmeyen adamlar var bu neden oluyor? Ailesi küçük yaşta elini kolunu keser diyr hiç bıçak kullandırtmamış adam bıçağı eline almaya korkuyor aile çocuğa yaşına göre temel eğitimleri vermeli her şeye alıştırmalı çocuk 18 19 yaşına geldiğinde kendi kendine rahatlıkla bakabilmeli aile küçükken çocuğa öz güven kazandırmalı sorumlulukları olduğunu çocuğa öğretmeli.

Geri
Yukarı