Çocuk yapan mülteciler

Arapça olan her şey kesinlikle yasaklanmalı. Örneğin ezan, Arapça okunuyor. Ama birine bu ezanın anlamını biliyor musun diye sorsan cevap bile veremez. Ezan kesinlikle Türkçe okutulmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arapça olan her şey kesinlikle yasaklanmalı. Örneğin ezan, Arapça okunuyor. Ama birine bu ezanın anlamını biliyor musun diye sorsan cevap bile veremez. Ezan kesinlikle Türkçe okutulmalı.

Araplarla ilgili her şey yasaklanmali, kendileri de dahil. Ayrica dinleri de.

Hocam kim neye inanmak istiyorsa inansın o konuda bir sorunum yok ama ben ülkemde arapça kullanılmasını istemiyorum. Biri arapça küfür etse, elini açıp amin diyecek kişiler var bu ülkede. Yönetim değiştiğinde bu dini konularda umarım bi' düzenleme yaparlar.

Ezanın Türkçe okunması lazım kesinlikle insanların büyük kısmı anlamını bile bilmiyor

İnsanlar ezanın Türkçe olmasına büyük oranda karşı Türkçeye çevrilmesinin dinlerine ne gibi bir zarar vereceğini anlamış değilim

Ezanın Türkçe okunması lazım kesinlikle insanların büyük kısmı anlamını bile bilmiyor.

İnsanlar ezanın Türkçe olmasına büyük oranda karşı Türkçeye çevrilmesinin dinlerine ne gibi bir zarar vereceğini anlamış değilim

Geri kafalılık işte hocam. İnandığın şeyi anlamamak, çok daha büyük bir ayıptır.

Son düzenleme:
Kimseyi kışkırtmak veya kötülemek için yazmıyorum bu mesajı ama uzun zamandır beni düşündüren ve bugün yine tanık olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum.
Ben 20 yaşında olmama rağmen okul başarım kötü olduğu için -abartmıyorum, bunu kendimi acındırmak için de söylemiyorum- bazen geceleri geçim kaygısından uyuyamıyorum. Bazı sebeplerden dolayı evlenmeyi düşünmüyorum (zaten kimse de benim için ölüp bitmiyor) ama o sebepler olmasaydı bile ekonomik sıkıntılar, gelecek kaygısı vb sebepler yüzünden evlenmeyi düşünmezdim.
Ben bile bu durumdayken ülkesini terk eden/etmek zorunda kalan bu insanlar nasıl bu kadar umursamaz olabiliyor? Dünyaya getirdikleri çocuğa sağlayabilecekleri hayatın farkında değiller mi? Bugün yine otobüste en fazla iki yaşında bir bebek gördüm. Hastaydı hastaneden geliyordu ailesi ile. Hayır yani belli ki maddi durumunuz iyi değil, ki benim de değil. Bari dünyaya gelecek çocuğunuza acıyın yani. Çocuğa üzüldüm vallahi.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Çok mu abartıyorum?
Geçen olayı güzelce anlatmıştım ve kısmen uygunsuz bir görsel vardı, 3 gün ceza yedim. Eğer bir yetkili görüp bunu yaptıysa eyvallah ama sırf önüne gelene faşist demekten başka bir yararı olmayan biri yaptıysa çok sinir bozucu olur. Mülteciler neden böyle biraz ona bakalım. Bu adamlar bizden geri, herkes Atatürk gibi bir lidere sahip olamıyor maalesef. Bir Afgan kendi ülkesinde hiç kadın görmezken, laik ve modern bir devlet olan ülkemizde kadınların giyiminin kendi kararlarına bırakıldığını gördüğünde bu onu aşırı derecede sapıklığa yönlendirir ama aynı durum eğitimli modern Türk halkında geçerli değildir, geçerli olanları da mültecilerle yollarız en kötüsü. Bir Afgan(aslen Peştun), Urdu(Pakistanlı), Arap(Suriyeli ve Iraklı), Sorani Kürt(kısmen Iraklı) birisi kendi ülkesinde hırsızlık yapması durumunda elinin kesileceğini bildiği için bundan uzak duruyorsa, yani dini yasa onu hırsızlık yapmaktan alı koyuyorsa ülkemizde hırsızlık yapması durumunda eli kesilmeyeceği için bu ona çok büyük bir teşvik olur. Bu insanlar aynı zamanda sanayi anlamında gelişmemiş oldukları için çok çocuk yaparlar ve koşullarını düşünmezler, bu ise bir başka sorun. Bir gün 10 milyon mültecinin ülkelerine yollanması demek en az %10 düzeyinde refah ve çok daha yüksek bir oranda iş imkanı, gelişmişlik seviyesi, sosyo-kültürel gelişmişlik artışına sebep olacaktır. Eğitime çok daha az değer verirler çünkü bizden çok gerideler, bizim bugün mültecilerle kendimizi ayırt edebilmemizin sebebi ise Atatürk sayesindedir ve biz kendi ülkemizi geliştirmeye çalışıyor iken bizi geriye taşıyacak olan bu insanları yollanması Atatürk ilke ve yeniliklerine bağlı bir yönetici ile mümkün olabilir. Zaten şuan sürekli mülteci yollama sohbeti yapan parti tüm partiler arasında en Atatürkçü olandır, bazılarının aksine kurucusuna ihanet etmez. Bana kalırsa partiler değil şuurlar desteklenir ve partiler sadece iktidara geçmek için halkı kandırır, önemli olan şuurdur.

Konu amacından çıktı biraz umarım tartışma/kavga olmaz. Ben başka bir noktadan bahsetmek istemiştim aslında. Açtığıma pişman oldum silme imkanı olsa silerdim.

Arapça olan her şey kesinlikle yasaklanmalı. Örneğin ezan, arapça okunuyor. Ama birine bu ezanın anlamını biliyor musun diye sorsan cevap bile veremez. Ezan kesinlikle türkçe okutulmalı.
Hocam ezan İslam dinine göre arapça okunmalı halkın cahilliği dine yansıtılmamalı zaten halkın %90'ını Müslüman İslam dinindede zaten diğer tüm dinlere karşı hoş görülü ama bizim halk böyle bu topraklarda yüzyıllardır ezan arapça okundu ama böyle değildi ülkenin hali Osmanlı üç kıtaya hüküm sürdü 300 yıl yasaklanması gereken arapça tabela yabancı para ile alışveriş ve mülteciler zaten bunları halledip üretime sanayiye teknolojiye destek verilirse ülke refaha kavuşur.

Yeni konular

Geri
Yukarı