Çözüldü GNU/Linux İşletim Sisteminde Donanımsal Hızlandırma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unknownuser5252

Centipat
Merhaba arkadaşlar.

GNU/Linux dağıtımlarını kullanırken özellikle dikkatimi çeken ve hangi dağıtıma geçersem geçeyim çözümünü bulamadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum: Hardware acceleration. Bazı medya oynatıcılar ile aşılabilen bir sorun olsa da özellikle internet tarayıcıları konusunda sorun büyük gibi. Kullandığım dağıtımların hiçbirinde internette video izlerken dahili ya da harici ekran kartımın çalışmadığını fark ettim. Bu da haliyle işlemcime yük bindiriyor ve ısınma sorunları yaratıyordu. Araştırdım ve GNU/Linux sistemlerde hardware acceleration konusunda eksiklikler olduğunu gördüm. Peki bunun sebebi nedir? Ya da çözüm sunabilecek, bu konuda bilgilendirme yapabilecek bir arkadaşımız var mıdır? Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için kaynak olması dileğiyle...

İyi forumlar. 😊

Çözüm
Hocam şey... Sonuç olarak hardware acceleration konusunda sorun yok mudur? Dediklerinizden kafam karıştı da. 😅😄
Ekran kartının Linux dağıtımında desteklemediği zamanlarda ciddi sıkıntılar var. Meslea ben bu fotoğraftaki seçeneği kapatmadığımda Linux dağıtımlarda sorun yaşıyorum. :)
(Ek not: Bu sorunu sadece ekran kartı Linux işletim sistemlerinde uyumlu olmayan bilgisayarımda yaşıyorum.)
a.png

Bu tamamen ekran kartı sürücüsünün iyi çalışmaması veya ekran kartının kaldırmaması durumudur.

Mesela daha bugün @Erdinç 31 kullanıcısının açtığı konuda tarayıcısının videolarda grafik kartı kullandığı gözlemleniyor. Kendisinin sorununu bu seçeneği kapatarak çözdük.
[Çözüldü] YouTube Üzerinden Video İzlerken Grafik Kartının Çok Kullanılması - Technopat Sosyal
Üstelik bu konu Linux değil Windows işletim sistemi üzerinden çözdüldü. :)

Donanım hızlandırması (Hardware Acceleration), tarayıcı veya oynatıcıların ekran kartından yardım alma özelliğidir. Sadece Linux'de bulunmaz.

Eğer Windows işletim sisteminde grafik sürücüsünü doğru kurmadan video izlemeye çalışır iseniz Linux işletim sisteminde yaşadığınız problem gibi aşırı kasma meydana gelecek ve sürücüyü kurmamanıza rağmen bu seçeneği kapattığınızda kasma ortadan kalkabilecektir. (Linux'un sürücü kitaplığı, elle kurulmamış grafik kartlarında Windows'tan daha iyi olabileceğinden sürücü yazılımı kurulmamış Windows işletim sisteminde kasma sorununun kalkamaması bir olası durumdur.)

Özetleyecek olursak: Ekran kartını doğru kuramıyor olabilirsiniz veya ekran kartınız Linux ile uyumlu değildir.
Intel ve AMD sürücü konusunda kesinlikle daha iyiler fakat Nvidia da Wayland kullanmadığınız sürece sıkıntısız bir şekilde çalışması lazım. Nvidia sürücüleri yerine Nouvea sürücülerini kullanıyor olmayasınız?
Nvidia için Xorg mu tavsiye edersiniz hocam? Şahsen ben Xorg kullanıyorum ve oluşturduğum dağıtımda Wayland'ı tamamen kapattım.

Nvidia için Xorg mu tavsiye edersiniz hocam? Şahsen ben Xorg kullanıyorum ve oluşturduğum dağıtımda Wayland'ı tamamen kapattım.
Evet kesinlikle doğru bir karar. Wayland Nvidia tarafından desteklenmemektedir. Nvidia ile çalışabilir duruma getirmek için bazı özel yamalar Gnome'da mevcut diye biliyorum fakat düzgün çalışan Xorg varken bence gereksiz. Zaten çoğu uygulama Xorg üzerinden çalışmak isteyeceği için Xwayland kullanmak zorunda kalacaktır. Bunun sonucunda ekstra RAM kullanımı, mouse gecikmesi vs gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Wayland bence şuan bir Wayland geliştiricisi veya meraklısı değilseniz uzak durmanız gereken bir teknoloji. Teknik olarak Xorg'a göre daha güvenli ve hafif fakat Xorg tam anlamıyla çalışan bir ürünken Wayland mağlesef tam bir ürün değildir. Hatta eğer dağıtımınızda ekran yöneticisi olarak "gdm" kullanıyorsanız "LightDM" geçmenizi tavsiye ederim. "LightDM" hem daha hızlıdr hem de Xorg üzerinden çalışır. "gdm" Wayland üzerinden çalışır.

Evet kesinlikle doğru bir karar. Wayland Nvidia tarafından desteklenmemektedir. Nvidia ile çalışabilir duruma getirmek için bazı özel yamalar Gnome'da mevcut diye biliyorum fakat düzgün çalışan Xorg varken bence gereksiz. Zaten çoğu uygulama Xorg üzerinden çalışmak isteyeceği için Xwayland kullanmak zorunda kalacaktır. Bunun sonucunda ekstra RAM kullanımı, mouse gecikmesi vs gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Wayland bence şuan bir Wayland geliştiricisi veya meraklısı değilseniz uzak durmanız gereken bir teknoloji. Teknik olarak Xorg'a göre daha güvenli ve hafif fakat Xorg tam anlamıyla çalışan bir ürünken Wayland mağlesef tam bir ürün değildir. Hatta eğer dağıtımınızda ekran yöneticisi olarak "gdm" kullanıyorsanız "LightDM" geçmenizi tavsiye ederim. "LightDM" hem daha hızlıdr hem de Xorg üzerinden çalışır. "gdm" Wayland üzerinden çalışır.
Hazırladığım dağıtımın bir amacı da modern kullanıcılara (yani son nesil kullanıcılara) güzel bir arayüz sunmak. LightDM IPS ekranımda bile kötü durumda görünüyor. Wayland ve Xorg tavsiyeniz için de teşekkürler. Xorg kullanmaya devam edeceğiz. :)

Bu arada dağıtımı imzamdan bulabilirsiniz.

Hocam şey... Sonuç olarak hardware acceleration konusunda sorun yok mudur? Dediklerinizden kafam karıştı da. 😅😄
Ekran kartının Linux dağıtımında desteklemediği zamanlarda ciddi sıkıntılar var. Meslea ben bu fotoğraftaki seçeneği kapatmadığımda Linux dağıtımlarda sorun yaşıyorum. :)
(Ek not: Bu sorunu sadece ekran kartı Linux işletim sistemlerinde uyumlu olmayan bilgisayarımda yaşıyorum.)
a.png

Bu tamamen ekran kartı sürücüsünün iyi çalışmaması veya ekran kartının kaldırmaması durumudur.

Mesela daha bugün @Erdinç 31 kullanıcısının açtığı konuda tarayıcısının videolarda grafik kartı kullandığı gözlemleniyor. Kendisinin sorununu bu seçeneği kapatarak çözdük.
[Çözüldü] YouTube Üzerinden Video İzlerken Grafik Kartının Çok Kullanılması - Technopat Sosyal
Üstelik bu konu Linux değil Windows işletim sistemi üzerinden çözdüldü. :)

Donanım hızlandırması (Hardware Acceleration), tarayıcı veya oynatıcıların ekran kartından yardım alma özelliğidir. Sadece Linux'de bulunmaz.

Eğer Windows işletim sisteminde grafik sürücüsünü doğru kurmadan video izlemeye çalışır iseniz Linux işletim sisteminde yaşadığınız problem gibi aşırı kasma meydana gelecek ve sürücüyü kurmamanıza rağmen bu seçeneği kapattığınızda kasma ortadan kalkabilecektir. (Linux'un sürücü kitaplığı, elle kurulmamış grafik kartlarında Windows'tan daha iyi olabileceğinden sürücü yazılımı kurulmamış Windows işletim sisteminde kasma sorununun kalkamaması bir olası durumdur.)

Özetleyecek olursak: Ekran kartını doğru kuramıyor olabilirsiniz veya ekran kartınız Linux ile uyumlu değildir.

Son düzenleme:
Çözüm
Ona da baktım öncelikle Chrome ya da Chromium kullanıyorsanız normal bir şekilde çalışıyor olması lazım fakat Firefox'ta bir ayarı açmak lazım. Öncelikle adres kısmına "about:config" yazın. Açılan sayfadan şu ayarlarının değerlerini "true" yapın:
gfx.webrender.all
layers.acceleration.force-enabled
layers.omtp.enabled
layout.display-list.retain
layout.display-list.retain.chrome
Daha sonra Firefox'un bütün sekmelerini kapatıp yeniden başlatın ve tekrar açtığınızda ayarlarınızın olup olmadığını görmek için "about:support" sayfasına gidin ve
Kod:
Multiprocess Windows     1/1 Enabled by default
değeri varsa sıkıntısız bir şekilde çalışıyor demektir.
Hatta araştırırsanız Chrome konusunda da Google henüz linux için Chrome üzerinde donanımsal hızlandırma gibi bir hedefleri olmadığını açıklamış.
Bu dediğiniz yanlış tam tersine Chromium varsayılan olarak donanım hızlandırmayı kullanıyor. Firefox'ta ben de donanım hızlandırmayı açmamışım sadece sistemim iyi olduğu için farkına varmamışım.

Firefox ve Chromium biraz sıkıntılı donanımsal video hızlandırma konusunda.
Firefox 75, 76 sürümleri ile destek vermeye başladı ama wayland için.
Donanım hızlandırma değil bu, "video" için donanım hızlandırma. Donanım hızlandırmayı Firefox 30 için bile sormuşlar.
DÜZELTME: Sanırım konu sahibi de tam olarak bunu istiyordu, o yüzden dediğiniz şey geçerli oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı