Rehber GNU/Linux için hafif bir tarayıcı: Thorium

1658399949003.png

Thorium

Thorium, Chromium tabanlı açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Chromium'u forklamasının yanında kendine özel patch'leriyle de diğer tarayıcılardan sadelik ve güvenilirlik olarak sıyrılmayı başarıyor.

Thorium'un Chromium'dan ne gibi bir farkı olduğunu merak ediyorsanız kaynaklar bölümündeki github linkini inceleyebilirsiniz.

Kurulum​

Thorium Linux, Windows, MacOS, RasPi gibi birçok işletim sisteminde bir sürümü mevcut. Bu makalede Linux için nasıl kurulduğunu göstereceğim ancak kaynaklar bölümünden Thorium'un sitesine girerek diğer işletim sistemleri için olan sürümlerini de deneyebilirsiniz. Şimdi kuruluma geçelim.

Kurulum için 2 seçeneğimiz var, birisi Debian tabanlı ve apt paket yöneticisi kullananlar için, diğeri de başka paket yöneticileri kullananlar için.

Debian (apt)​

Thorium'un otomatik güncellemenize yarayacak bir apt sürümü var. Bu nedenle apt kullananlara bu sürümü kullanmalarını öneririm. İndirmeden önce sisteminizde wget kurulu olduğundan emin olun, değilse sudo apt install wget komutuyla kurabilirsiniz.
Bash:
wget https://dl.thorium.rocks/debian/dists/stable/thorium.list
sudo mv thorium.list /etc/apt/sources.list.d/
sudo apt update
sudo apt install thorium-browser-unstable

AppImage​

Bu versiyon da diğer paket yöneticilerini kullananlar için. Direkt olarak bu linke tıklayarak indirebilir veya aşağıdaki komutla da indirebilirsiniz.
wget https://github.com/Alex313031/Thorium/releases/download/M105.0.5183.0/Thorium_Browser_105.0.5183.0_x64.AppImage
Not: Bu rehberi okuduğunuzda yeni bir sürüm gelmiş olması ihtimaline yönelik olarak kaynaklar bölümündeki github linkine giderek releases bölümünden en son çıkan stable veya unstable sürümü indirebilirsiniz.

AppImage dosyasını indirdiğimize göre geriye kalan tek şey çalıştırmak oluyor. Bunun için dosyaya çalıştırma izni vermeniz gerekli.
sudo chmod +x dosya_ismi.AppImage komutuyla izni verebiliriz.

Bonus: Uygulama Menüsüne Ekleme​

Bazıları AppImage dosyasını terminalden veya dosya yöneticisinden çalıştırmakta sorun görmese de birçok kullanıcı uygulamalarını uygulama menülerinden çalıştırmayı tercih ediyor. Bunun için de ekstra birkaç adım gerekli.

İlk olarak uygulama menülerinin uygulamalarımızı nasıl tanımladığını bilmek gerekiyor. ".desktop" uzantılı dosyaların içinde belirttiğimiz bazı parametreler sayesinde bu dosyayı gerekli dizine yerleştirerek uygulama menünüzün kurduğunuz uygulamayı görmesini sağlayabiliyorsunuz.

".desktop" uzantılı dosyamızı oluşturalım öncelikle, sudo touch Thorium.desktop komutuyla yapabiliriz.

Daha sonra dosyayı istediğiniz bir metin editörüyle açın ve içine aşağıdaki template'i yapıştırın.
Bash:
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Exec=
Name=
Icon=

• Exec kısmına AppImage dosyanızın bulunduğu yolu, örnek olarak benimki /home/rashmore/Downloads/Thorium.AppImage olabilir, yazıyoruz.
  • Name kısmınaysa uygulamanızın ismini yazıyorsunuz. Thorium veya Thorium Browser gibi ne isterseniz yazabilirsiniz. Bu uygulama menünüzde gözükecek.
  • Icon kısmınaysa uygulama menüsünde gözükecek ikon dosyanızın bulunduğu yolu yazmanız gerekiyor. Eğer ikon koymak istemiyorsanız boş bırakabilirsiniz.
Bunları doldurduktan sonra geriye kalan tek şey ".desktop" dosyanızı gerekli dizine taşımak oluyor.
Bash:
sudo mv dosyanızın/bulunduğu/dizin.AppImage ~/.local/share/applications/
şeklinde örneklediğim bölüme kendi dosyanızın bulunduğu yolu belirterek komutu çalıştırabilirsiniz.

Kaynaklar​

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır duymadım ama duysam da Google servislerini içerisinde barındırması özgür olmadığına işaret. Özgür ile açık kaynağı karıştırmayınız. Burada şunu da ekleyeyim; Google servislerini içeren bir şeyin mantık olarak özgür uygulama sayılması zaten imkansız ve bunu GNU'da sorabiliriz.

Nereden çıktı bu? Google servislerinin hepsi "telemetri" değil bu arada.
Mantık olarak? Hangi mantık? Dağdaki keçinin mantığı mı? :D

Ayrıca GNU neresi? Yani GNU adında bir dating sitesinde mi soracaksın? Çünkü GNU diye bi forum platformu falan yok...

Buradaki bütün gereksinimleri karşılıyor.

Ama az önce attığınız listede yok?

Ben GNU'da hiç "Google servisi içeren yazılımlar özgür değildir" tarzı bir şey göremedim. Microg tamamen foss ve F-droidde mevcut.

Özür diliyorum. "Google servislerini kullanan yazılımlar özgür değildir" olursa doğru olacak.

Ama az önce attığınız listede yok?

Az önce attığım liste özgür lisans listesi değil özgür lisansların gereksinimlerinin listesi. Mit bütün gereksinimleri karşılıyor.

Özür diliyorum. "Google servislerini kullanan yazılımlar özgür değildir" olursa doğru olacak.

Lmao. Bu mantıkla newpipe, indivious, searx falan da özgür değil. Saçmalıktan başka bir şey değil. GNU'nun hiçbir sitesinde böyle bir şey bulamazsın.

Google servislerinin hepsi "telemetri" değil bu arada.

Ne gibi?

Ayrıca GNU neresi?

www.gnu.org Kısaltmak olarak kullandım. Kısaltması varsa da bilmiyorum.

@277726 Seni bu kategoride ne zaman görsem bir şeyler saçmalıyorsun ve yanlış bilgi etiketi yiyorsun. Bu kadar istikrarlı saçmalayanı görmedim henüz. Bozuk saat bile günde bir kere doğruyu gösteriyor.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

Az önce attığım liste özgür lisans listesi değil özgür lisansların gereksinimlerinin listesi. Mit bütün gereksinimleri karşılıyor.

Varmış. Kreato'nun gösterdiği link ile Expat olarak bahsedilen aslında MIT lisansıymış ve ben görmemişim.

Lmao. Bu mantıkla newpipe, indivious, searx falan da özgür değil. Saçmalıktan başka bir şey değil. GNU'nun hiçbir sitesinde böyle bir şey bulamazsın.

Şimdi kısa kısa yazdığımız için çok yanlış anlaşıldım. Özgür yazılım ben tamamen Google gibi servislerin hiçbirini kodlarında bulundurmayan olarak anladım. Newpipe bu konuda özgür diyemeyiz çünkü kendisi Google servislerini ve direkt olarak interneti kullanıyor ve zaten fark ederseniz fdroid kendisi de "This App promotes or depends entirely on a non-Free network service" yazar. Yani böyle uygulamalarda genel olarak open Source uygulama deniyor ama newpipe söylenene göre herhangi bir Google API kullanmıyormuş. -> "NewPipe does not use any Google Framework libraries, or the YouTube API." Yani sadece non-Free network kullanıyor ve bu kabul edilebilir olduğu için özgür yazılım deriz ama bana göre microG Google API kullandığı için open Source deriz.

Ve sen inatla yanlışa inanmaya devam ediyorsun. Bu gidişle her kategoriye gelişinle yanlış bilgi cezası alıp dönmeye devam edeceksin.

Anlamıyorum bir yerde kaba falan mı davrandım? Yanlış öğrenmiş olabilirim ve zaten sizin söylediklerinizi bilmeme rağmen tekrar tekrar araştırıyorum ve size görüşümü yazıyorum. Yanlış bilen birisine laf sokmayı kendinize görev olarak mı görüyorsunuz?

Rehbere farklar yazılsaydı (link koymak yerine) daha iyi olurdu ama eline sağlık.

Ayrıca aklıma Terraria gelmedi değil.

TCFBanner_Flat.png

Anlamıyorum bir yerde kaba falan mı davrandım? Yanlış öğrenmiş olabilirim ve zaten sizin söylediklerinizi bilmeme rağmen tekrar tekrar araştırıyorum ve size görüşümü yazıyorum. Yanlış bilen birisine laf sokmayı kendinize görev olarak mı görüyorsunuz?

Art arda 5 farklı mesajın yanlış bilgi yedi.
Yenileri de yolda. Laf sokmuyoruz doğrusunu söylüyoruz ve sen inat ediyorsun.

Geri
Yukarı