Çözüldü Musallat.exe virüsü nasıl temizlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sanestuzcu

Picopat
Yer
Adıyaman/Şambayat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese merhaba Technopat ailesi! Uzun zamandır katılmayı düşünüyordum ve katıldım. Şimdiden yardımcı olacak kişilere teşekkür ederim. Soruma geçiyorum. 3 gün önce bilgisayara format attım ve programların setup dosyalarının olduğu bir USB bellek vardı. USB'yi aldım ve formattan sonra Windows Update ve mağaza güncelleştirmelerini yaptım, klasik şeyleri yaptım işte. Sonra programları kurayım dedim ve USB'yi bilgisayara taktım. Sonra dosyaları teker teker kurmaya başladım. Sonra acrobat Reader'i kurduğumda Windows Defender 4 tane tehdit uyarısı geldi. Kontrol edeyim dedim ve 4 tane Musallat.exe adında dosya olduğunu gördüm. Bu virüs ü biliyordum ve kaldır dedim ve eylemleri başlattım. Ama hiçbir şey olmadı. Sonra görev yöneticisini açmayı denedim ve hata verdi. Görev yöneticisi'ne giremiyordum. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ESET nod32'yi kurdum ve lisansımı girdim. Sonra tarama yaptım ve hiçbir virüs bulamadı. Sonra Defender'dan tarama yaptım. Orada yine aynı 4 tane Musallat.exe adında dosyayı buldu ve kaldır deyip eylemleri başlat yaptım fakat nafile. Sonra bu Musallat.exe'yi yapan adamın virüs ü kaldırma programınıda yaptığını öğrendim. Gerçekten garip geliyor ya. Hem virüs ü yapıyor, hem de kaldırma uygulamasını yapıyor :D. Neyse, o programı indirdim ve ¨hakkımı helal ediyorum¨ adlı tuşa bastım ve ne göreyim! ¨Bilgisayarınızda Musallat.exe bulunmamaktadır. Yine de hakkınızı helal ediniz¨ yazısı çıktı. Sonra Defender'den dosyaları cihazda izin ver dedim ve eylemleri başlattım ve sonra bilgisayar mavi ekran verip kapandı. Sonra 1 saat dinlendirip yeniden açtım ve bilgisayarım öyle ağır çalışıyordu ki bilgisayarı açmam abartısız 2 dakika 14 saniye sürdü. Normalde 56 saniyede tam açılıyordu bilgisayar. Anladığınız kadarıyla şimdi ben naneyi yedim gibi. Ne yapabilirim?

Çözüm
Evet maalesef. Bilgisayarda sadece Chrome'yi açabiliyorum, uygulama falan yüklenmiyor şimdi. Maalesef öyle bir şansım yok. Bilgisayarcıya götüreyim dedim adam bende 50 lira istedi deneme sürümlü kurulumu.

Virüs ün belirtilerini yaşadığımdan biliyorum, bende Musallat.exe virüs ü olduğuna eminim.
Bir A-101'den 16 GB flash bellek al, 20 lira falandır. Hadi 30 olsun. Bir internet kafeye gidip 5 liraya (pek gitmiyorum ama ortalama o kadardır herhalde) 1 saat açıp ISO'yu yazdır. 35 liraya Windows'un hazır. Flash bellek de sana kalacak.
Maalesef hayır. Hata alıyorum sürekli. Her programla denedim hocam. İşe yaramadı. Benim de 50 lira bayılmaya gönlüm yok ama bakacağız artık :(

Virüs'ü yapan adam pişman oldu helallik istedi milletten, virüsüne karşı antivirüs yaptı nasıl hala bu virüs geziyor anlayamıyorum ya.

Bakın, virüsün yaptığı değişikliklerin devam etmesi virüsün sisteminizde var olduğu anlamına gelmez. Muhtemelen virüs Defender tarafından silindi fakat görev yöneticisine erişmenizi engelleyen kayıt defteri değişikliği hala duruyor. Kendi kaldırma aracı da virüsü sisteminizde görmediğinden bu değişikliği geri çevirmek için gereken eylemi yapmadı. Aklıma gelen tek çözüm virüsü tekrar bilgisayarınıza bulaştırdıktan sonra kendi kaldırma aracı ile kaldırmanız.

@24099 Umarım kurallara aykırı bir öneri yapmıyorumdur :trol:

Bakın, virüsün yaptığı değişikliklerin devam etmesi virüsün sisteminizde var olduğu anlamına gelmez. Muhtemelen virüs Defender tarafından silindi fakat görev yöneticisine erişmenizi engelleyen kayıt defteri değişikliği hala duruyor. Kendi kaldırma aracı da virüsü sisteminizde görmediğinden bu değişikliği geri çevirmek için gereken eylemi yapmadı. Aklıma gelen tek çözüm virüsü tekrar bilgisayarınıza bulaştırdıktan sonra kendi kaldırma aracı ile kaldırmanız.

@24099 Umarım kurallara aykırı bir öneri yapmıyorumdur :trol:
Elim çarptı rabbime kavuşuyordum hocam!

Bakın, virüs ün yaptığı değişikliklerin devam etmesi virüs ün sisteminizde var olduğu anlamına gelmez. Muhtemelen virüs Defender tarafından silindi fakat görev yöneticisine erişmenizi engelleyen kayıt defteri değişikliği hala duruyor. Kendi kaldırma aracı da virüs ü sisteminizde görmediğinden bu değişikliği geri çevirmek için gereken eylemi yapmadı. Aklıma gelen tek çözüm virüs ü tekrar bilgisayarınıza bulaştırdıktan sonra kendi kaldırma aracı ile kaldırmanız.

@24099 umarım kurallara aykırı bir öneri yapmıyorumdur :trol:

Deneyeceğim, olmaz ise Kaspersky ıs satın alıp onu kuracağım ve resuce disk yöntemini çalıştıracağım. Eğer bunlarda işe yaramaz ise A101'den USB alıp Windows 10'u yazdırıp sıfırdan ter temiz kurulum yapacağım. 50 lira verip üzüleceğime, 25 lira veririm hem USB satın almış olurum, hem de format atmış olurum. Miss!

Sallama mülayim. Nerede yazılı her Av'yi denediğin? İki tane av olmayacak yazılımı demişsin sadece.

Cahil olduğunu kabul ettiğin iyi en azından biliyorsunuz. Bilmediğin konu için zaten diyoruz yazdıklarımı yap diye.

Yeni bir üyeyim ve buranın rütbesi büyük olanı bilmiyorum ama eğer rütbeniz bende iyi ise ve bana böyle mülayimli ve cahil kelimeleriyle konuşmaya cüret edemezdiniz. Uyarı almak istemiyorum ve şunu söylemek istiyorum. haklısınız...

Geri
Yukarı