Çözüldü Yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Merhabalar. Arkadaşım ile birlikte yazılım öğrenmek istiyoruz. Tutturdu Python diye. Ben de 6 dil bilen arkadaşım ile konuştum, HTML sonra Java öğren diyor. Sizce hangisinden başlamalıyım?

Çözüm
Buradaki kimseyi dinlemeyin, ben silikon vadisinde çalışıyorum ben bile şu dille başlayın diyemiyorum ki diyemem de zaten, kendiniz yol çizmeniz gerekiyor, yazılım uçsuz bucaksız bir şey, ne istediğinize karar verin ilk önce, Web tasarım için o üstte saydığım şeyleri öğrenmeniz gerekiyor.
İlk önce araştırmayı bilmeniz gerekiyor, yazılımcı olacaksınız ya, şu konuları görmekten kusmaya başladım artık, foruma arama yerine bunu yazın zibilyon tane konu var, bir çoğuna da mesaj atmışımdır buna da atıyorum. Sen kendin araştırarak gitmek istediğin yolu bulacaksın, kimse sana şuradan buradan başla diye yönlendirme yapamaz. Web tasarım istiyorsan HTML+CSS+JS+NJ öğrenmeniz gerekiyor.
Yazılımcı olmak istemiyorum. Sadece hobi gibi...

Buradaki kimseyi dinlemeyin, ben silikon vadisinde çalışıyorum ben bile şu dille başlayın diyemiyorum ki diyemem de zaten, kendiniz yol çizmeniz gerekiyor, yazılım uçsuz bucaksız bir şey, ne istediğinize karar verin ilk önce, Web tasarım için o üstte saydığım şeyleri öğrenmeniz gerekiyor.

Çözüm
1. İngilizce.
2. Algoritma dersini okuduğunuz okullarda alma şansınız yoksa kodluyoruz.com sitesinde ücretsiz harvard CS50X dersinin Türkçe çevirili hali var kesinlikle bu dersi bitirin ve anlamak için bitirin bitirmek için değil.
3. Sektörler içinden ilginizi çekenin içinde ne gibi iş kollarında ne gibi diller ve araçlar kullanılıyor araştırınız.
4. Web developer olmak istiyorsanız HTML CSS js ES6 kesin bilmeniz gereken diller bence. Daha sonra iş mongodb, jscript Framework'lerine doğru devam etmekte.
5. Eğer siber güvenlik ya da data science gibi sektörlere ilginiz varsa Python öğrenmeniz çok işinize yarayacaktır.
6. Bu yol upuzun ve sallantılı bir yol olacak. Gerçekten bir iş olarak mı istiyorsunuz yoksa merak mı ettiniz bunun kararını vermeniz gerek. Verdiğiniz karar sonrası yol haritanız için de bana sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin.

Bazen çok sıkılıp kenara bırakacaksınız ama geri dönerseniz karşılığını alacaksınız. Ben de sektöre yeni atılan bir bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim son sınıfa geçtim. Ve son olarak eğer bölümünü okumuyorsanız ben ve benim gibi bilgisayar ve yazılım mühendisleri ile gireceğiniz mülakatlarda maalesef bizimle eşit şartlarda olsanız bile farklı değerlendireceksiniz. Bol şans ve sabır dilerim çok zorlu bir yolculuğa başlıyorsunuz.

Geri
Yukarı