Yazılıma ve kodlamaya nereden ve nasıl başlanmalı?

1 - bilgisayar donanımlarını öğren. İnternette araştır işte; RAM nedir, CPU nedir, GPU nedir gibi.

2 - algoritma dediğimiz şey şöyle düşün; mesela narkete gidip ekmek alacaksın. Ne yapıyorsun önce? Para alıyorsun. Burada mantık başlıyor. Eğer para var ise git, eğer yok ise babanı bekle (mesela).

3 - C#, C++, Python, Java gibi diller iyidir. Tavsiyem C# ile başla.

4 - algoritmas burada lazım işte. Yazdığın her kod bir anlam içeriyor. Bir araya geldikleri zaman program oluşuyor.

Bakkala gidip ekmek alacaksın 🤣 burada sesli güldüm 😂😂

Para kazanmak için yapacaksanız yapmayın zaten. Python'dan başlayabilirsiniz. Sonra PHP.

Amacım para değil.

1 - bilgisayar donanımlarını öğren. İnternette araştır işte; RAM nedir, CPU nedir, GPU nedir gibi.

2 - algoritma dediğimiz şey şöyle düşün; mesela markete gidip ekmek alacaksın. Ne yapıyorsun önce? Para alıyorsun. Burada mantık başlıyor. Eğer para var ise git, eğer yok ise babanı bekle (mesela).

3 - C#, C++, Python, Java gibi diller iyidir. Tavsiyem C# ile başla.

4 - algoritma burada lazım işte. Yazdığın her kod bir anlam içeriyor. Bir araya geldikleri zaman program oluşuyor.

1)Biliyorum
2)Anladım hocam.
3)Bedava C# kursları vardır değil mi?

Hangisini kullanacağım

1619697198973.png

1619697208963.png

Meslek edineceksen Matematik ve Ingilizce ogrenerek. 10. sinifta izledigin hic bir kurs videosu seni bir yere getirmez, alt yapin yetersiz henuz.

Hobi olarak ogreneceksen de fark etmez, cok begenilen herhangi bir programlama dilinin videosunu izleyerek bir seyler yaparsin.

Hangi dil ile başlamalıyım

Meslek edineceksen Matematik ve İngilizce ogrenerek. 10. sinifta izledigin hiçbir kurs videosu seni bir yere getirmez, alt yapin yetersiz henuz.

Hobi olarak ogreneceksen de fark etmez, cok begenilen herhangi bir programlama dilinin videosunu izleyerek bir seyler yaparsin.

Peki ne yapayım hocam

Şu an 10. sınıftayım. Yazılım, programlama ve kodlamaya bir yerden başlamak istiyorum. Nereden ve nasıl başlamalıyım?
Sorularım:
Hangi dili kullanmalıyım nereden ve nasıl başlamalıyım?
Mesela diyelim bir kodlama ya da yazılım yaptım, onu ne yapacağım?
Neredeyse anlamıyorum. Dalga falan geçmeyin. Şimdiden teşekkürler.

İlk önce alan seçmelisiniz, oyunmu, sitemi, program'mı ne yapacaksınız? Şahsen ben Web'i yani site yapmayı seçmiştim web bölümü oyun veya programa kıyasla daha kolay web için ilk önce HTML öğrenmelisiniz (HTML ezbere dayalı söyleyeyim ama tüm HTML kodlarını bilmek zorunda değilsin yeteri kadar öğren) sonra yine ezbere dayalı olan site görünümü için CSS var yalnız ben CSS pek öğrenmedim daha sonra siteye işlev kazandırmak için gereken JavaScript ve PHP var ben PHP seçmiştim ve şu an HTML ve PHP biliyorum (PHP'de açık kapamak ayrı dert ama...) Şu an amacım CSS :D

Oyun veya program geliştirmek içinse en iyi dil C++ yalnız zordur C++'da bir temel atmak için Python öğren.

İlk önce alan seçmelisiniz, oyunmu, sitemi, program'mı ne yapacaksınız? Şahsen ben Web'i yani site yapmayı seçmiştim web bölümü oyun veya programa kıyasla daha kolay web için ilk önce HTML öğrenmelisiniz (HTML ezbere dayalı söyleyeyim ama tüm HTML kodlarını bilmek zorunda değilsin yeteri kadar öğren) sonra yine ezbere dayalı olan site görünümü için CSS var yalnız ben CSS pek öğrenmedim daha sonra siteye işlev kazandırmak için gereken JavaScript ve PHP var ben PHP seçmiştim ve şu an HTML ve PHP biliyorum (PHP'de açık kapamak ayrı dert ama...) Şu an amacım CSS :D

Oyun veya program geliştirmek içinse en iyi dil C++ yalnız zordur C++'da bir temel atmak için Python öğren.

Şu anda C# başladım tavsiye eder misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı