Çözüm: IOBluetoothHCIController Takılma - Mac OS X

Mac OS X kurarken bilgisayarınız IOBluetoothHCIController ibaresinde takılıyorsa ekran kartınız ile ilgili sorun var demektir.

Şu an kurulmasını tasiye ettiğimiz son sürüm olan Mavericks ile uyumlu ekran kartları şu şekildedir:

nVidia:

8000 - 9000 Serisi
100 - 700 Serisi

AMD

HD 4000 - 7000 Serisi

Intel:

HD 3000 ve Üstü

Takılmanın en çok olduğu durumlar Intel + nVidia ekran kartı olan Optimus sistemler veya Intel + AMD ekran kartı olan Switchable Graphics sistemlerdir. Bu sistemlerde ikinci ekran kartı çalışmaz. Bunun yerine bütünleşik Intel kart çalışır.

nVidia Optimus:

Optimus sistemlere kurulum yapmandan önce USB belleği PC'ye takın ve Windows ile Trasmac kullanarak System/Library/Extensions altından NVDA ile başlayan bütün Kext'leri silin.

AMD Switchable Graphics:

USB belleği PC'ye takın ve Windows ile Trasmac kullanarak System/Library/Extensions altından AMDRadeon* ve ATI* ile başlayan Kext'leri silin.

Çoğu durumda şu iki komut,
IOBluetoothHCIController kısmında takılmanın önüne geçebilir (Büyük küçük harf duyarlı) :

Kod:
GraphicsEnabler=Yes

veya

Kod:
GraphicsEnabler=No

(Nvidia GTX 780 ve özellikle 780Ti'lerde de şimdilik sorun oluyor. Eklemek istedim. 2500 TL verip 780Ti almadan önce bu konuya kesinlik kazandırmak lazım.
Yani, para her zaman mutluluk getirmiyor =) 770 ile herhangi bir sorun yok, biraz da tasarruf etmiş olunur.)

Şu an bu hatayı almaktayım. Güvenli mod ve bir çok yol denedim lakin bunları denerkende Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberi » Technopat bu rehberdende yardım aldım hepsini dediğiniz gibi uyguladım kurulumdan sonraki yeni başlatma işlemi dahilinde herşeyi geçiyorum.Kurulumu bitirmek için tekrar usb'den boot ederken bu hatayı alıyorum bu hata kurulumdan önceki aşamadada vardı ama cloverdaki yaptığımız işlemle atlatmıştım...

Müsait olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum..
Sanırım eklemeliyim ;
  • Cpu : i5 3210m
  • Ekran Kartı : Hd 4000 Graphics ve Gt740M

Bu komutla nihayet mavericksi açtım ama bundan sonra nasıl bir adım izlemeliyim?

Kod:
IGPEnabler=N GraphicsEnabler=N -x -v dart=0 UseKernelCache=N -f

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep abi eğer FakeSMC sürücüsü düzgün tanımlanmışsa orada takılmıyor genelde. (clover boot ile)
Ancak sorun yaşayanlar için güzel ve kolay bir öneri (yapamayanlar için).

Elinize sağlık.

Uygun kextleri internetten bulup windows üzerinden modifiye edebilirsiniz. (Ekran kartı ID'niz yoksa eklemek gibi) Daha sonra bunları USB içine atın ve gereksiz kextleri silin. En son olarak config.plist dosyasını da ekran kartınıza göre modifiye edin. Boot Arguments kısmından npci=0x2000 komutunu silin. PCI Devices bölümünden USB Ownership komutunu açın ve GraphicsEnabler=Yes olsun. Ben bu şekilde ekran kartını çalıştırarak başarılı bir şekilde kurdum. Deneyebilirsiniz.

Yosemite kurulumunda bu hatayı alanlar şu çözümü denesin:

USB bellekteki /EFI/Clover/kexts/10.10 klasöründen FakeSMC hariç bütün Kext'leri silin.

Belirtiğiniz şeklilde sağladım ama şimdide install ekranında beklemede kalıyor ,ne yapabilirim acaba donanım listem imzadaki şekildedir.

Şu an bu hatayı almaktayım. Güvenli mod ve bir çok yol denedim lakin bunları denerkende Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberi » Technopat bu rehberdende yardım aldım hepsini dediğiniz gibi uyguladım kurulumdan sonraki yeni başlatma işlemi dahilinde herşeyi geçiyorum.Kurulumu bitirmek için tekrar usb'den boot ederken bu hatayı alıyorum bu hata kurulumdan önceki aşamadada vardı ama cloverdaki yaptığımız işlemle atlatmıştım...

Müsait olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum..
Sanırım eklemeliyim ;
  • Cpu : i5 3210m
  • Ekran Kartı : Hd 4000 Graphics ve Gt740M

Bu komutla nihayet mavericksi açtım ama bundan sonra nasıl bir adım izlemeliyim?

Kod:
IGPEnabler=N GraphicsEnabler=N -x -v dart=0 UseKernelCache=N -f

@Metehan8991 biraz amatör bir soru ama kodu hangi kısma yazdınız ..boor arg mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı