Mac OS X HDMI Ses Devreye Sokma

Toleda'nın rehberi Çok karışık ve zor anlaşılır yazılmış. Defalarca okuyup sonunda Hallettim. Yaptıklarım kısaca şöyle:

1. Önce HDAEnabler yamasını yaptım.
  2. Daha sonra Piker'ın patch li SSDT dosyasını Clover/EFI/ACPI/Patched dosyasına ekledim.
  3. Clover ile config.plist dosyasına ACPI/SSDT Drop key check edip kaydettim.
  4. DPCI Manager ile rebuild Cache ve reboot.
  5. İlk açılışta HDMI sound seçeneği göründü ve sesi LCD TV den aldım.

Ancak bilmediğim bir sebeple sistem kendiliğinden reboot etti. İkinci boot tan sonra herşey yerli yerinde ve çalışmakta. Problem yaşarsam tekrar bildireceğim.

Tam aradığı kan.

Ekran kartın nedir? Detaya girebilir misin?

1) O yama nasıl yapılır? Hatta ne yaması (ne işe yarıyor anlamında)?
2) Piker'in patch'ini nerden buldunuz, adres verir misiniz?
3) "ACPI/SSDT Drop key check etmek" ? :)
4) DPCI Manager yüklersek görürüz büyük ihtimalle ama detayı varsa...
5) Başka sorun yok hakim bey...

Benim (çalışan) yöntemimi de görseniz, hepiniz tebrik edersiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.. Ekran kartım onboard HD4600.. Basitçe sıraladığım adımlar TonyMac sitesinde bulunan HDMI audio guide'da yazılı olanlardır. SSDT ile yapılan yöntemi kullandım. Bütün dosya ve programların linki orada var. Dropdown Key konusu Clover cnfiguratorde configplist 'e eklenen ve SSDT yi kullandıran komutun girildiğiseçenek. Bu arada bu düzeltme sonrası iMAC olarak tanınan sistemim OSX olarak görünüyor ve USB 3.0 native olarak desteklendi. Sizin yöntemide paylaşmak isterdim.. Selamlar.

Recep Bey benim sistemde HDMI sorununu çözen bölüm şu:

2. Yükleme - 8 series HDMI audio SSDT

1. audio_hdmi_8series/ssdt_8series at master · toleda/audio_hdmi_8series · GitHub
  2. Downloads/ssdt-ami-8_series_hdmi_audio-1/SSDT-1.aml to Location.aml dosyasını kopyalayın.
    1. Eğer Location.aml/SSDT.aml mevcut ise, Downloads/audio_ssdt-uefi_hdmi_v3/SSDT-1.aml as Location.aml/SSDT-1.aml'yi yükleyin.
    2. Eğer Location.aml/SSDT.aml yoksa, Downloads/audio_ssdt-uefi_hdmi_v3/SSDT-1.aml to SSDT.aml and install as Location.aml/SSDT.aml dosyasının adını değiştirin.
  3. SSDT'yi devreye sokun
    1. Chimera veya Chameleon - Extra/org.chameleon.Boot.plist
      1. Kod:
        <key>DropSSDT</key>
        <string>Yes</string>
    2. Clover_v2000+ - EFI/CLOVER/config.plist/ACPI/SSDT
      1. Kod:
        <key>DropOem</key>
        <YES/>
  4. Rebuild kernel cache (Kext Wizard veya DCPI Manager ile yapılabilir.)
  5. Bilgisayarı yeniden başlatın
  6. HDMI sesi kontrol edin.

ve daha sonra.. 8 series/AppleIntelFramebufferAzul.kext (Yamalamadan önce var olan Kext'yi yedekleyin.)

1. 10.9/AppleIntelFramebufferAzul.kext_v8.18.26 veya 8.18.29 dosaysını düzenleyin.
    1. View RAW'sı seçin: audio_hdmi_8series/audio_hdmi_hd5k-azul-90_patch.command.zip at master · toleda/audio_hdmi_8series
      1. Yükleme
        1. Bu dosyayı seçin: Downloads/audio_hdmi_hd5k-azul-.._patch.command
        2. Çift toklayın
        3. Şifreyi Girin

Recep bey acaba makaleyi tercüme etmeniz ne kadar sürer? Ben de aynı sorunla karşı karşıyayım, fakat toleda'nın hazırlamış olduğu makale gerçekten çok karışık. Bu sorunu daha basitleştirilmiş bir şekilde nasıl çözebiliriz?

Ayrıca sade bir anlatımla bu makalenin gerçekten bir çok kişiye faydalı hale geleceğine inanıyorum.

Sistem Özelliklerim;

• Gigabyte GA-Z87M-D3H
  • Intel Core i5 4670K
  • Corsair Vengeance 8GB 1600Mhz CL9 (2X4)
  • Kingston HyperX 3K SSD 120GB
  • Intel HD4600

Ekran kartı kullanmıyorum.

Tercüme edilmiş hali bile bana çok karmaşık geldi, o yüzden recep bey'in tercümesi ne kadar sürer diye sordum. Sanırım yakında gelecek olan rehberlerinizi beklemeliyim.

Şubatın ilk haftasından sonra HDMI konusunun üzerine gidip bir HDMI kılavuzu hazırlama planım var.
O gün gelene kadar konuyu bekleme listeme alıyorum.
Ben çok alternatif bir yöntem ile tv'den ses alıyorum, yakın zamanda fotoğraflarla açıklayacağım.

Sevgili Arkadaşlar Yukarıda yazmış bulunduğum prosedürü 3 kez denedim ve hepsinde tam başarılı oldu.Şimdi adım adım birkez daha sadeleştirerek tekrar yazacağım.

Kod:
Ekran kartım onboard HD4600

Öncelikle temiz sistem kurduk, 10.9.1 update ettik ve Multibeast ile DSDT siz olarak ses sürücülerini ve HDA Enabler seçili olarak yükleyip boot ettik.

Şimdi şu üç dosyayı indirip masaüstüne kopyalayalım...
1) https://raw.github.com/toleda/audio_hdmi_8series/master
2) https://github.com/toleda/audio_hdmi_8series/tree/master/ssdt_8seriesve
3) https://github.com/toleda/audio_hdmi_8series/blob/master/audio_hdmi_hd5k-azul-90_patch.command.zip

Clover configuaratordan EFI'yi mount edin.
EFI/CLOVER/ACPI/PATCHED klasörüne gidin. Muhtemelen boş bir klasördür.

1. linkteki SSDT1.aml dosyasını buraya kopyalayın. Daha sonra dosya adını SSDT.aml olarak değiştirin.

Clover config menüsünden open deyin Clover klasöründeki config plist dosyasını seçin.

Dosya açıldı bu pencere kenarda dursun. Diğer pencerede ACPI SSDT bölümünde Drop OEM KEY seçeneğini işaretleyin ve Clover config menüsünden kaydet deyip çıkın.

Reboot edin. Açılış tamamlanınca 2 nolu patchi ve daha sonra 3 nolu patchi çift tıklayarak gerekirse passwd vereceğiz çalıştırın.

DPCI Manager programını çalıştırıp Build Cache diyin ve işlemin bitmesini bekleyip reboot edin.

Bu kadar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı