Çoğu oyunda artık 8 GB VRAM yetmiyor

Heimdall123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 3070 ekran kartım var ve bildiğiniz üzere maalesef 8 GB VRAM var. Ve günümüzde oyunlarda sürekli ve sürekli optimizasyon sorunlu çıkıyorlar. Bu oyunların da oyun içinde ekran kartı VRAM'i 8 GB aşıyor. Forumda dediğiniz üzere ekran kartı VRAM'i aşsa bile bilgisayarın kendi RAM'inden tamamlar demişsiniz ancak oyunların kasmasına sebep oluyor yine de bu durum. Bende 16 GB RAM var. 32 GB yapsam problem ortadan kalkar mı? Veya ne yapmam gerekir bilemiyorum. Sözde 4-5 sene daha gider diye aldık kartı 2 seneyi zor çıkaracak gibi duruyor.

Arkadaşlar 3070 ekran kartım var ve bildiğiniz üzere maalesef 8 GB VRAM var. Ve günümüzde oyunlarda sürekli ve sürekli optimizasyon sorunlu çıkıyorlar. Bu oyunların da oyun içinde ekran kartı VRAM'i 8 GB aşıyor. Forumda dediğiniz üzere ekran kartı VRAM'i aşsa bile bilgisayarın kendi RAM'inden tamamlar demişsiniz ancak oyunların kasmasına sebep oluyor yine de bu durum. Bende 16 GB RAM var. 32 GB yapsam problem ortadan kalkar mı? Veya ne yapmam gerekir bilemiyorum. Sözde 4-5 sene daha gider diye aldık kartı 2 seneyi zor çıkaracak gibi duruyor.

Yapacak pek bir şey yok RAM takviyesi belki bir nebze rahatlatır ama yine de öyle çok bir şey beklemeyin.

Aslında birçok sefer bunu belirttik, NVIDIA'nın düşük VRAM politikasından dolayı çoğu oyunu Ultra ayarlarda oynatmıyor ve dediğiniz gibi son çıkan oyunların optimizasyonları aşırı kötü. RTX 3070 yerine dengi olarak görülen 6700 XT'yi alsaydınız emin olun bu sorunu yaşamazdınız. 6700 XT'nin içinde 12GB VRAM var.

"8GB VRAM çoğu oyunda yetmiyor lafı bence biraz fazla iddalı"
Yetmeyen oyunlar vardır ama çoğunlukta olduğunu düşünmüyorum.

***Çözüm= İlgili oyunlarda çözünürlüğü düşürünüz.

Bunu alsaydınız hiç böyle sorunlar yaşamıyordunuz. En düşük fiyatlı 3070 ile aynı fiyatı. Ayrıca 3070 Ti'a denk.

NVIDIA fanboyluğu yapan insanların tavsiyesiyle almamışsınızdır inşallah RTX 3070'i. Bu yüzden RX 6000 serisi kartlar RTX 3000 serisinden 80'e kadar öndeler. Hatta RX 6900 XT, RTX 3090'la yarışıyor. Keşke RX 6800 alsaydınız. Hem 16 GB VRAM + uzun ömür garantisi. Artık hatalarda 1000'de 1 çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Salvatorio katılıyorum. Umarım millet bu NVIDIA fanboylarının yaptığı önerileri önemsemiyordur. VRAM ileride ciddi sorun olacak ve NVIDIA hâlâ kartlarına 8GB gibi komik VRAM koyuyor.

Geri
Yukarı