8 GB VRAM oyunlara yetmiyor

Emirhanuzuntpe

Picopat
Daha fazla  
Oyun oynarken RTX 3070 sonuna kadar kullanıyor VRAM'i.
PC de 16 GB RAM var, o da kullanım 15 GB geçiyor. En sonunda darboğaz oluşuyor, kasma donma oluyor.
Ne yapmalıyım? Zar zor aldım bilgisayarı, bir de böyle olunca sinirleniyorum.

Çok da alışmamak lazım kaliteye diye boşa dememişler. (GT420 ile yaşıyorum.)

Diğer PC'ler:
Radeon HD2400 Pro 256MB VRAM.
Intel HD Graphics (64MB VRAM)
GT525m 1,5 GB VRAM.
Bir de adını unuttuğum 1 GB VRAM'li NVIDIA'lı dizüstü.

O sistemde oyundan yakınıyorsan benim nefes almam haram.

Ne alaka kardeşim

Ben 6400 16 GB RAM ile çoğu oyunu oynuyorum size 8 VRAM yetmiyor ilginç.

6400 50 kare işliyorsa RTX 3070 150 ksre işliyor ve bu işlediği kareyi depolaması gereken kısımda mantıken sizin VRAM'in 3 katı oluyor. Dediğim gibi bellek türünün de önemi var fakat oraları tam bilmiyorum.

Çok da alışmamak lazım kaliteye diye boşa dememişler. (GT420 ile yaşıyorum.)

Diğer PC'ler:
Radeon HD2400 Pro 256MB VRAM.
Intel HD Graphics (64MB VRAM)
GT525m 1,5 GB VRAM.
Bir de adını unuttuğum 1 GB VRAM'li NVIDIA'lı dizüstü.

O sistemde oyundan yakınıyorsan benim nefes almam haram.

Kendi bilgisayarınızla kıyaslaması bıraksanız hani. RTX 3070'in VRAM'in yetmediği durumlar oluyor. Arkadaş da bunu yaşıyor.

Ne alaka kardeşim.

Harbiden ne alaka parası varsa kaliteyi seçer insan.

6400 50 kare işliyorsa RTX 3070 150 ksre işliyor ve bu işlediği kareyi depolaması gereken kısımda mantıken sizin VRAM'in 3 katı oluyor. Dediğim gibi bellek türünün de önemi var fakat oraları tam bilmiyorum.

Haklısınız hocam kart hızlı hızlı işleyip geçiyor 8VRAM iyi olmasa da o kart için bence fenada değil.

Ne alaka kardeşim
Şu alaka: Maksimum grafikten kısın. Oldu bitti. Neymiş efendim 1920x1080 çözünürlükte ultra ayarda oyun oynayacakmış. Arkadaş ultra olmasın da high olsun, high olmasın normal olsun, 1920x1080 olmasın da 1280x720 olsun; olsun ne olacak yani? Kasmasından darboğazından değerli midir yani kalite bu kadar anlamıyorum. Zaten zar zor aldım demişsiniz zorlaya zorlaya da kullanmak bence mantıksız. Ya bu zorlama sonucu parçalarda hasar oluşursa?

Artı -4 Eksi
Rx 6800 16gb vram var 14.5gb vram kullanımını oyunda gördüm sağlam bir çok oyunda 8gb vram kullanımını çok rahat aşıyor ama şu var 4gb vram le bir çok oyunu ciddi sıkıntı yaşamadan oynayanlar var daha düne kadar 1gb vram ekran kartı ile gta5 bir şekilde oynuyordum. yani pratikte vramin düşük olmasının çok ciddi sıkıntı olacağını düşünmüyorum tabi yüksek vram herzaman iyidir nvdia bazı erkan kartlarında neden bunu yapıyor anlamak çok güç

1080p ultrada resident evil village oynadım. 9 GB'dan fazla VRAM harcadı.

Eki Görüntüle 1636492
RE oyunlarının klasik bir problemi, RE 2 Remake'de doku ayarlarında yüksek doku ayarı 0.5, 1, 2 şeklinde gidiyordu ve hiç bir fark yoktu, sanırsam Village'de de aynı durum mevcut. Bence düşükte tutmak önemli ölçüde bellek kullanımını azaltır.

Şu alaka: Maksimum grafikten kısın. Oldu bitti. Neymiş efendim 1920x1080 çözünürlükte ultra ayarda oyun oynayacakmış. Arkadaş ultra olmasın da high olsun, high olmasın normal olsun, 1920x1080 olmasın da 1280x720 olsun; olsun ne olacak yani? Kasmasından darboğazından değerli midir yani kalite bu kadar anlamıyorum. Zaten zar zor aldım demişsiniz zorlaya zorlaya da kullanmak bence mantıksız. Ya bu zorlama sonucu parçalarda hasar oluşursa?
ne kadar sacma bi mantık. ben bu ayarları en iyi şekilde oynamak için para ödüyorum. neden kendimden kısmak zorunda olayım ki? arkadaşın kartı yeterli ve başka bir problemi var anlaşılan.

Buna o zaman full de oynama diye yorum yapmak ilginç.

Detaylara girildiğinde kartın basit anlamda hızlı olmasının vram kullanımını arttıracağı vs doğru fakat şu var bunu burada az bir bilgiye sahip insanlar biliyor fakat nvidia bilmiyor! bence bu noktada bir sıkıntı var. başka anlaşılması güç birşey 3070, 3070ti gibi kartlarda 8gb vram in olabilecek en düşük vram kapasitesi olduğu gerçeği peki nvida bu konuda neden bu derece cimri? yani 3070ti de 12gb vram olsaydı maliyeti ne derece etkilerdi ve kar oranını düşürürdü?

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı