8 GB VRAM oyunlara yetmiyor

Emirhanuzuntpe

Picopat
Daha fazla  
Oyun oynarken RTX 3070 sonuna kadar kullanıyor VRAM'i.
PC de 16 GB RAM var, o da kullanım 15 GB geçiyor. En sonunda darboğaz oluşuyor, kasma donma oluyor.
Ne yapmalıyım? Zar zor aldım bilgisayarı, bir de böyle olunca sinirleniyorum.

Şu alaka: Maksimum grafikten kısın. Oldu bitti. Neymiş efendim 1920x1080 çözünürlükte Ultra ayarda oyun oynayacakmış. Arkadaş Ultra olmasın da high olsun, high olmasın normal olsun, 1920x1080 olmasın da 1280x720 olsun; olsun ne olacak yani? Kasmasından darboğazından değerli midir yani kalite bu kadar anlamıyorum. Zaten zar zor aldım demişsiniz zorlaya zorlaya da kullanmak bence mantıksız. Ya bu zorlama sonucu parçalarda hasar oluşursa?

Benim sistemim için doğrudur ben Low-med oynarım zaten ama kimse kusura bakmasın 3070 gibi bir kartım olacaksa ben ayalarda "Low" diye bir seçenek görmek istemem.

ne kadar sacma bi mantık. ben bu ayarları en iyi şekilde oynamak için para ödüyorum. neden kendimden kısmak zorunda olayım ki? arkadaşın kartı yeterli ve başka bir problemi var anlaşılan.

Buna o zaman full de oynama diye yorum yapmak ilginç.
En pratik ayar budur kardeşim para verdin diye zorlamak da saçma mantıktır. Para vermiş olabilirsin ama o da ömrü olan bir parça sonuçta çabuk bozulmasın istersin herhalde?

Artı -1 Eksi
Hocam elektrik geçtiği şeyi yıpratır illaki eskiyecek o parçalar ondan dolayı alabildiğin verimi almaya bak bir sürü yazılım var parçalara zarar gelmesin diye yani fazla kasmayın PC bozulur diye.

En pratik ayar budur kardeşim para verdin diye zorlamak da saçma mantıktır. Para vermiş olabilirsin ama o da ömrü olan bir parça sonuçta çabuk bozulmasın istersin herhalde?

Şu alaka: Maksimum grafikten kısın. Oldu bitti. Neymiş efendim 1920x1080 çözünürlükte Ultra ayarda oyun oynayacakmış. Arkadaş Ultra olmasın da high olsun, high olmasın normal olsun, 1920x1080 olmasın da 1280x720 olsun; olsun ne olacak yani? Kasmasından darboğazından değerli midir yani kalite bu kadar anlamıyorum. Zaten zar zor aldım demişsiniz zorlaya zorlaya da kullanmak bence mantıksız. Ya bu zorlama sonucu parçalarda hasar oluşursa?

Bu sözün bir üstü ülkenin halinin sebepidir kardeşim.

Ekran kartları yüke girmek ve kullanılmak için var, günlerce 3D render yapan stüdyolara ne diyelim "durun kardeşim bozacaksınız" mı? Bir donanımın sıcaklıklarını makul değerlerde tutman yeterlidir uzun ömürlü kullanım istiyorsan.

Ekran kartları yüke girmek ve kullanılmak için var, günlerce 3D render yapan stüdyolara ne diyelim "durun kardeşim bozacaksınız" mı? Bir donanımın sıcaklıklarını makul değerlerde tutman yeterlidir uzun ömürlü kullanım istiyorsan.
Stüdyoyla ev kullanımı kıyaslamak...

Neyse beğenmeyenlere kahkaha atanlara emin olun hiç aldırış etmiyorum çünkü boykot kültürü diye bir şey içimizde yok. Örgütlü toplum değiliz. Bu mallar niye bu kadar pahalı deyip satın alımı kesecek güç yok içimizde. Millet gene gidip asgari ücreti ya da birkaç katını bir parçaya vermeyi kesmiyor. Gidiyor gene alıyor gidiyor gene alıyor...

Pahalılık bir yana, benim imkanım var alıyorum sana ne yani, cilere de lafım yok. Tabi aldınız kullanın ama sürücüler güncelse, böyle bir sorun yaşıyorsan yapacağın iş grafiklerden kısmak. Zengin olsan da fakir olsan da, güçlü ya da güçsüz donanımda yapacağın işlem bu yani. Bu da olmuyorsa oyunda sıkıntı var. Ya da o duruma katlanıp kaliteyi üst seviyede tut sen bilirsin.

Son düzenleme:
Ne kullanıyorsan bana da ver. Ben hayvan gibi para döküp kart aldıysam eşşekler gibi de çalışacak istediğim ayarda. Hala 2000 kafası.

10 GB bellek var kartımda hemen hemen birçok oyunda 8 GB'ı geçiyor kullanım. Burada sıkıntı 3070 gibi karta 8 GB bellek veren Nvidia.

Belli ki oynadığınız oyunlarda bazı ayarlar VRAM'e aşırı yük bindiriyor. Ayarları tek tek deneyerek hangi ayarın en çok etkilediğini bulup sadece onu biraz kısmak işe yarayabilir. Tabi ki de tümden ayarları düşürüp oynanış kalitenizi olumsuz etkilemek saçmalık olur, birkaç ayar düşürüp kaliteyi pek etkilemeyerek çözersiniz umarım sıkıntıyı.

Yeni konular

Geri
Yukarı