Çözüldü Coil whine sesi laptoplarda nereden gelir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kensei71

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptoplarda coil whine sesi dirençlerden veya bobinlerden geliyor olabilir mi? Genelde zaten ya ekran kartından ya da PSU veya dirençlerden geliyor. Laptoplarda da PSU olmadığı için dirençlerden geldiğini düşünüyorum. Gerçekten de mümkün olabilir mi?

Çözüm
Evet işlemci veya ekran kartının bobinlerinden geliyor olabilir. Dirençlerden geldiğini ilk defa duydum. Sonuçta laptoplarda SMD tipinde bobinler var diye biliyorum.
Benim laptobumda çoğunlukla başlangıçta işlemci sürücüsü hata verip 1 GHz olunca böyle sesler geliyor. Zaten sistem bu durumda çok yavaş oluyor. Chrome açmaya çalışınca da direkt mavi ekran verip yeniden başlıyor. Eğer bu ses gelirde adaptörü bilgisayar soketinden çıkarıp yeniden takarsam hem ses ortadan kalkıyor hem de işlemci normal frekansına geri dönüyor. Sanırım bu sorun güç girişlerinden kaynaklı olabiliyor.

Benim laptobumda çoğunlukla başlangıçta işlemci sürücüsü hata verip 1 GHz olunca böyle sesler geliyor. Zaten sistem bu durumda çok yavaş oluyor. Chrome açmaya çalışınca da direkt mavi ekran verip yeniden başlıyor. Eğer bu ses gelirde adaptörü bilgisayar soketinden çıkarıp yeniden takarsam hem ses ortadan kalkıyor hem de işlemci normal frekansına geri dönüyor. Sanırım bu sorun güç girişlerinden kaynaklı olabiliyor.
Hocam sizin sorununuz coin whine'dan ziyade başka bir şey gibi, tuhaf bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sizin sorununuz coin whine'dan ziyade başka bir şey gibi, tuhaf bir durum.
Ben de ilk başta garipsedim artık duruma basit bir çözüm bulunca çok umursamadım. Gelen sesi bayağı analiz etmeye çalıştım. Anakarttaki fanlara yakın transistörlerden geliyordu. Ama çok kurcalamadım. Zaten yakında yüksek ihtimalle dizüstülere veda edeceğim. Masaüstünün modülerliği ve düşük sıcaklıkları cezbetmiyor değil.

Ya direkt olarak GPU'dan ya da GPU/CPU beslemesindeki bobinlerden coil whine sesi gelir.
Bobinler, GPU/CPU'nun yakınındaki gri kutumsu parçalar.

Çoğu parçadan gelebilir ancak dirençten geleceğini sanmıyorum, yine de yakınındaki bir bobinden geçen akım sürekli değişiyorsa o da titreşebilir belli olmaz.

Hocam ben bir direnci yaktım da yakınındaki bobine zarar vermiş olabilir mi? Çünkü yakmadan önce bir sıkıntı yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı