Coil Whine THH Kararı

Konunun üzerinden uzun bir zaman geçmiş ama tekrar gündeme geldiğinden yeni gördüm. Hakkınızı aradığınız için ve ve yaşadığınız süreci buradan paylaşarak insanlarda farkındalık yarattığınız için teşekkür ederim çünkü çoğu insan haklarını bilmiyor. Ayıplı ürünlerde, ilgili markanın yetkili servisinin kararına kalmayacağımızı tekrar görmüş olduk. Benzer tabloyu monitördeki ölü pikseller için de görmek isteriz. X firma bir adet ölü pikseli değişim/iade sebebi kabul ederken, Y firması bir adet ölü pikselin hata olmadığını, değişim/iade için belli şartlarının olduğunu söyleyebiliyor. Bu durum son bulmalı, herkes hakkını aramalı.

Herkese iyi forumlar.

Bugün sizlere ASUS ve Hepsiburada tarafından CW sorunlu ASUS GTX 1070TI Turbo ekran kartımın genel servis süreci ve devamında Tüketici Hakem Heyeti kararına istinaden yaşadıklarımı CW konusundan istek geldiği için anlatacağım. Hem rehber olacağını düşündüm, hem de deneyimlerimi anlatmak istedim.

Öncelikle Süreci 4 kısımda inceleyelim.

1. Satın alma

2. Servis süreci

3. Hakem Heyeti süreci

4. Hepsiburada ve ASUS’un çözüm süreci

1. Satın Alma :

Ürünü 22/11/2018 tarihinde Hepsiburada sitesi üzerinden Efsane Cuma adı altında indirimlerle 2319TL gibi bir fiyata satın aldım. Genel olarak sistemimde fiyat açısından en uygun kart odluğu için tercih ettim. Isınma konusunda normal sayılabilir desem de, bileşen kalitesi ve tokluk hissi gayet başarılıydı.

2. Servis Süreci :

Ürünü UPS Kargo aracılığıyla 26/07/2019 tarihinde ASUS yetkili servisi olan SMS Infocomm’a teslim ettim. Gönderme sebeplerim CW, fanda bir sürtme sesi,ısınma ve nvidia dosyalarına yönelik aldığım mavi ekranlardı. (Gönderirken yazdığım form eklendi. 1)

29/07/2019 tarihinde servis tarafından aranarak ısınma sorunu için termal bakımın yapıldığını fan temizlendiğindiği ve yağlandığını CW sorununun performansı etkilemediği ve buna dair ASUS genel merkezinin ilk 6 ay içinde değilse kesin olarak değişim yapmadığı bilgisi tarafıma verilerek 30/07/2019 tarihinde kargoya teslim edilerek tarafıma geri gönderildi.(servis formu eklendi. 2)
3. Hakem Heyeti süreci :

Öncelikle 1 sene öncesine oranla fazlasıyla artan CW sesi ve ısınma sorunlarım nedeniyle tekrar servise yollayıp uğraşmak yerine hakem heyetine başvurma kararı aldım. 26/06/2020 tarihinde e-devlet tüketici bilgi işlemleri kısmında online başvurumu belgeleri ve olayı eksiksiz ekleyerek tamamladım. Daha sonra süreç firmadan(Hepsiburada) savunma gelmesi üzerine bilirkişi görüşü istendi ve 13/08/2020 tarihinde bilirkişi tarafından arandım ve tüm sistemi getirmem gerektiğini inceleme yapacağını bildirdi. 16/08/2020 tarihinde ise dediklerimin doğru olduğunu ısınma ve CW olduğuna dair not düştüğünü ve rapora eklediğini bildirerek tarafıma teslim etti bilgisayarı. Daha sonra ise 09/09/2020 tarihinde sisteme karar yüklendi ve lehimde karar verilerek ürünü yenisiyle değiştirilmesi karar verildi.(Sonuç belgesi eklendi 3)

4. Hepsiburada ve ASUS çözüm süreci

10/09/2020 tarihinde raporun örneğini Hepsiburada Whatsapp hattı üzerinden yollayarak kayıt açtım. Bana ürünle alakalı değişim işlemleri için anlaşmalı kargo kodu ile UPS aracılığıyla ASUS’a cihazla beraber belgelerin ulaştırılması bilgisi verildi. 4-5 gün uğraş sonucunda UPS kargo ile taraflarına ulaştırdım. ASUS bana 23/09/2020 tarihinde değişime uygun olduğuna dair 2. Belge vererek Hepsiburada ile iletişime geçmemi işlemleri onların tamamlayacağını bildirdi. (belgesi eklendi)

Ancak çileli süreç burada başladı. 29/09/2020 tarihinde tüm belgelerle beraber taraflarına 30/09/2020 tarihinde ulaştırdım. Normal şartlarda THH kararının icra süreci dolmuştu, ancak Hepsiburada konuyu hızlıca çözeceğini belirtti. 02/10/2020 tarihinde arandım ve bana en kısa sürede değişim için dönüş yapılacağı bilgisi verildi. Ancak 10 ekime kadar bir dönüş olmadı. Daha sonra hergün 2-3 arama ve yazışma ile anca 20/10/2020 tarihinde Hepsiburada tarafından şu şekilde bildirildim.

Merhaba Burak Bey,

xxxxxxxx numaralı siparişinizde yer alan “ Asus TURBO NVIDIA GeForce GTX 1070Ti 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı (TURBO-GTX1070Ti-8G) " ürününüzün için kategori departmanımızın tarafınıza önermiş olduğu ürünün stok kodu HBV00000O71SQ(ASUS RTX 2060 DUAL) ürünü inceleyerek onay vermeniz durumunda bu mail üzerinden bilgi vermenizi önemle rica ederiz. Saygılarımızla.

Ben de cevap olarak seri açısından alt seri olduğunu ve 8GB bellekli HBV00000XUKFR (ASUS RX 5700 XT) ile değişimini kabul edebileciğimi söyledim. Bu olay olduğunda Hakem heyeti kararı verileli 45 gün geçmiş ve ben artık umudu kesmiştim. Aralarda avukat ile görüşüp icra davası dahil düşündüm. Ancak Hepsiburada’nın da tavrı nedeniyle beklemeye aldım. Sonuç olarak ;

Merhaba Burak Bey, xxxxxxx numaralı siparişinizde yer alan “ Asus TURBO NVIDIA GeForce GTX 1070Ti 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı (TURBO-GTX1070Ti-8G) " ürününüz ile alakalı talep etmiş olduğunuz HBV00000XUKFR stok kodlu ürününüzü hazırladık ve 2 iş günü içerisinde kargoya teslim ediyoruz. Ürün sürecinizin takibini, üyelik sayfanızın sağ üst bölümünde yer alan " Hesabım - Siparişlerim” adımlarını izleyerek yapabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Şeklinde cevap geldi.

Bu olay sonucunda 2 gün içerisinde kargom teslim edildi. Şükürler olsun ki kartıma sonunda kavuştum. (5 numara )
Hocam konuyu hortlatıyorum ama sorum var. Ben Pckolik'ten hazır sistem aldım. Aşırı derecede cw çıktı. Pckolik'e sadece ekran kartını gönderdim. Onlar da önce Art Sistem'e sonrasında da Gainward'ın distrübitörü olan Vektron Elektronik'e göndermişler. Muhatap olarak Pckolik mi yoksa Vektron Elektronik mi yazacağım?

Geri
Yukarı