Çok asosyalim

Keşke senin gibi olsam. Sosyal olduğum için çok pişmanım çok zarar gördüm.
Bence çek sonra otur utanmamaya çalış bir şey olmaz.

Baskıcı aile çok kötü bir şey biliyorum bence kendi bütçen varsa bir kısmını eğlenmek için ayır ve kendin git.

Kendi bütçem yok olsa onlara söylemeden giderdim zaten şimdi ne yapacağım okulların açılmasına 15 gün var bu sene hiç tatil yapamadım ne bir lunaparka gittim ne bir pikniğe gittik ailecek ne bir dışarı çıkıp gezdim ne de internet kafeye gitmek istiyordum gidemedim ailem izin vermedi sınıf arkadaşlarımın hepsi bu yıl Muğla'ya Antalya'ya İzmir'e tatile gitti bende hiç tatil yüzü görmedim işte buna üzülüyorum şimdi bu 15 günü nasıl değerlendireceğim?

Kendi bütçem yok olsa onlara söylemeden giderdim zaten şimdi ne yapacağım okulların açılmasına 15 gün var bu sene hiç tatil yapamadım ne bir lunaparka gittim ne bir pikniğe gittik ailecek ne bir dışarı çıkıp gezdim ne de internet kafeye gitmek istiyordum gidemedim ailem izin vermedi sınıf arkadaşlarımın hepsi bu yıl Muğla'ya Antalya'ya İzmir'e tatile gitti bende hiç tatil yüzü görmedim işte buna üzülüyorum şimdi bu 15 günü nasıl değerlendireceğim?
Maalesef değerlendiremezsin. Aileni inandırmaya çalışmak dışında yapabileceğin hiç bir şey yok.

Okullar açıldığı zaman sana verdiği paraları hiçbir şey yemeyip, içmeyip oraya gidebilirsin.

Okkullar açılırsa boş zamanım olmaz hafta içi okul var hafta sonu ders çalışıyorum ödev yapıyorum kitap okuyorum.
Maalesef değerlendiremezsin. Aileni inandırmaya çalışmak dışında yapabileceğin hiçbir şey yok.

Ailemi inandıramıyorum bana inanmıyorlar.

Okkullar açılırsa boş zamanım olmaz hafta içi okul var hafta sonu ders çalışıyorum ödev yapıyorum kitap okuyorum.

Ailemi inandıramıyorum bana inanmıyorlar.
Paranı biriktirebilirsin ve kendin hazır olduğun bir zamanda gidersin istediğin yere. İnandıramıyorsan yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Üniversite bitene kadar o evde kalabilirsiniz. Birazda özgüvene ihtiyacınız var. Evde sizin fikir özgürlüğünüz yok.

Paranı biriktirebilirsin ve kendin hazır olduğun bir zamanda gidersin istediğin yere. İnandıramıyorsan yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Üniversite bitene kadar o evde kalabilirsiniz. Birazda özgüvene ihtiyacınız var. Evde sizin fikir özgürlüğünüz yok.

Ben dışarı çıkmadıktan sonra gezmedikten sonra insanlarla konuşamadıktan sonra nasıl öz güvenim olabilir ki evde fikir özgürlüğüm yok evde beni savunacak kimsede yok babam az önce bana sen bir b*k değilsin işine yaramıyorsun sen çok günahsın dedi bana.

Yaklaşık 3 yıldır mecbur olmaz ise evden çıkmam. 15 yaşındayım seninle aynı durumdayım. Asosyallik diz boyu. Düğün, misafirlik felan hiç gitmem. Misafir gelince huzursuz oluyorum. Sessiz ve tek başımayım hep.

Aileniz çok baskıcı ise okulu bitirip yolunuza bakın. Ya gidin okuyun burs kredi alıp veya çalışıp ya da çalışma hayatına başlayın. Bu yaşta ev araba istemiyorsun neticede, istediğin lunapark. Çok olağanüstü bir durum yoksa bunu karşılamaları gerekir. Abiniz konusunda da başınız dik olsun, korkmayın. Kimse kimsenin sahibi değil. Kendinize güvenmedikçe, korktukça ve sustukça bir adım ilerleyemezsiniz. Ayrıca sana karşı sorumlulukları var. Öyle evlat dünyaya getirmekle olmuyor. Söyledikleriniz doğru ise acayip sinir bozucu.

Yaklaşık 3 yıldır mecbur olmaz ise evden çıkmam. 15 yaşındayım seninle aynı durumdayım. Asosyallik diz boyu. Düğün, misafirlik falan hiç gitmem. Misafir gelince huzursuz oluyorum. Sessiz ve tek başımayım hep.

Yalnız değilmişim.
Aileniz çok baskıcı ise okulu bitirip yolunuza bakın. Ya gidin okuyun burs kredi alıp veya çalışıp ya da çalışma hayatına başlayın. Bu yaşta ev araba istemiyorsun neticede, istediğin lunapark. Çok olağanüstü bir durum yoksa bunu karşılamaları gerekir. Abiniz konusunda da başınız dik olsun, korkmayın. Kimse kimsenin sahibi değil. Kendinize güvenmedikçe, korktukça ve sustukça bir adım ilerleyemezsiniz. Ayrıca sana karşı sorumlulukları var. Öyle evlat dünyaya getirmekle olmuyor. Söyledikleriniz doğru ise acayip sinir bozucu.

Babam asosyal olduğum için sürekli bana kızıyor az önce de bana dedi sen bir b*k değilsin hiçbir işe yaramıyorsun sen çok günahsın gözaçık değilsin diyor hep bana.

@CovidTR Girebildiğiniz bütün ortamlarda sosyal olmaya çalışın. Daha önceki mesajımda size bu konuda önerilerde bulundum. Eğer bunu başarırsanız size olan davranışlarına bakın. Hâlâ aynı şekilde devam ederse sorun asosyallik olmayabilir. Yok doğru düzgün davranırlarsa aynı yolda ilerleyin. Sosyallikten kastım kendine hayrı olmayan kişilerle bir ortama girmek falan değil bu arada. Size bir şeyler katabilecek kişilerle ve bu zemine sahip ortamlarda sosyalleşmeye çalışın daha çok. Okulunuzda rehberlik hizmeti varsa okullar açılınca oraya gidin(Benim zamanımda rehberlik diye geçiyordu ismi). İletişim kurmakta sorun yaşıyorsanız internette bir çok kaynak var. En azından teorik olarak bunu nasıl yapacağınızı öğrenerek kendinize bir zemin hazırlayabilirsiniz. Sürekli yakınmak size pek bir şey kazandırmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı