Cooler Master 600W PSU'dan oyun açınca cızırtı geliyor

Mehmet36.

Centipat
Tomb Raider gibi yüksek grafikli oyunlarda ve/veya programlarda ekran kartı fanı çalıştıktan sonra bir cızırtı sesi gelmeye başlıyor. Bunu test etmek için ekran kartlarının fanları dönerken fanlarının merkezlerine sırayla yavaşça bastırdım fakat ses hala devam ediyordu. Yani sıkıntı ekran kartında değil bu duruma göre. Ama kafamı karıştıran şey, bu cızırtının ekran kartı fanlarının dönmesiyle başlaması.Dediğim gibi fanların da testlerime göre sıkıntı yoktu. Benim düşünceme göre sıkıntı güç kaynağımda olabilir çünkü fanların çalışması için artı bir voltaja ihtiyacı var. Voltajı sağlayan da güç kaynağı olduğuna göre güç kaynağımda sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Yine de bu işi ehillerine bırakayım. Kolay gelsin.

AMD R5 2600 -- Gigabyte RX 590 8 GB 256 Bit -- Gigabyte B450M S2H anakart -- G.Skill Ripjaws 8x2 GB 3200 MHz RAM -- Cooler Master K500L kasa -- Cooler Master 600W 80+ güç kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bize sorunla ilgili ses kaydı göndermen daha sağlıklı. Şöyle düşünüyorum. Kartın çektiği gücü artık herkes biliyor neredeyse. Çok fazla güç ihtiyacı var. Sizin yük altında sistemin çektiği gücü bir yazılımla tespit etmeniz gerekiyor. Eğer bu güç, sizin güç kaynağınızın 12V kanalından sağlayabildiği güce çok yakın bir değerse bu durumda güç kaynağınız zorlanıyor olabilir. İmkanınız varsa sistemi farklı bir güç kaynağı ile test edin. Yoksa ilk önce dediğimi yapın. Eğer doğruluk payı varsa yeni bir güç kaynağı ile deneyin veya UV ile çözüm arayın. :)

Sesi kaydetmeyi denedim fakat ses telefonun mikrofonuna pek sağlıklı gelmemiş. Bunun yerine güç kaynağının, ekran kartının fanı dönmeye başladıktan sonraki güç kullanımını gösteren grafiği atayım dedim. Ama görünüşe göre pek de yetersiz kalmıyor gibi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    151,8 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
Ve ayrıyeten şunu da belirteyim. Bilgisayarın güç kaynağının takılı olduğu 3'lü prize bir 3'lü priz daha takılı. Bununla alakası var mı bilmiyorum ama 3'lü prizlerin takılı olduğu duvar prizinin üstündeki ışık açma kapatma anahtarına basınca, klavyedeki ve faredeki ışıklar yanıyor.

Hangisi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı