İnceleme Cooler Master CK721 UK inceleme

Merhabalar. 18 Nisan tarihinde elime gecen Cooler Master CK721 UK versiyonunu 1 haftadir kullanıyorum. Bu surecteki tecrubelerimi aktarmak istedim. Klavye UK layout oldugu icin Türkçe karakterler kullanamiyorum. Bu durumdan irrite olan kisiler olabiliyor. Bilerek yapmadigimi belirtmek istedim. Buyurun incelemeye.

IMG_2722.jpg

Kisaca teknik ozellikleri:
  • Ttc mekanik kırmızı Switch.
  • 1000Hz polling Rate (kablolu,2.4GHz),125Hz (Bluetooth)
  • 1ms tepki suresi (kablolu, 2.4GHz), 8ms (Bluetooth)
  • Kablolu, 2.4GHz, Bluetooth 5.1 olmak uzere toplamda UC baglanti tipi.
  • 2000mAh batarya, 764G agirlik.

Klavye, ozelliklerinden kisaca bahsedilen saglam ve kompakt bir kutu ile geliyor. Kutu yapisindan memnun kaldigimi soyleyebilirim. Kutulama asamasina onem vermisler.

IMG_2719.jpg

Yine kutu icerisine baktigimiz zaman bizi direkt olarak klavye ve bir koruma poseti icerisinde bilek destegi karsiliyor. Klavyenin uzerinden seffaf bir koruma mevcut. Epey kuvvetli bir sekilde tutuyor klavyeyi.

IMG_2720.jpg

Kutu icerigine baktimiz zaman bizleri klavye ve bilek destegi haricinde keycaps puller, orgulucu USB-C to USB-a kablo ve USB-C to USB-a donusturucu karsiliyor. Klavyenin uzerindeki sari şey bant, ben sonradan caktim. Ilk etapta kaplama olarak dusunmustum.

IMG_2721.jpg

Ben klavyeyi daha cok kod yazmak icin kullanıyorum. Arada nadiren oyun oynuyorum. Bu oyunlar genelde FM22, ckııı ve LoL oluyor. Bu sebeple beni ilgilendiren kisim daha cok ergonomi, basim hissiyati ve malzeme kalitesi.

Tuslara basmasi oldukca keyifli. Keycapsler abs olmasina ragmen kalitei hissiyat veriyor. Tuslar oyle saga sola cok oynamiyor, saglam bir hissiyat veriyor. Agirligi bu boyutta bir klavye icin gayet iyi. Saglam bir hissiyat veriyor. Yazi yazarken yerinden oynama soz konusu degil. Red Switch oldugu icin cok ses cikarmiyor. Clicky bir ses yerine daha tok bir ses var. Daha once Green Switch Razer Blackwidow Elite kullandim yaklasik 2 yil, ona kiyasla cok daha sessiz. Ben sahsen red ve brown Switch'lerin sesini daha cok begeniyorum.

Bilek destegi oldukca rahat. Suni deri olmadigi icin yaz aylarinda terleme sikintisi yasatmayacaktir. Bu da omrune etki eder diye dusunuyorum. Bilek destegi de yerinden katiyen oynamiyor,

Ben klavyeyi M1 MacBook Pro ile kullanıyorum. Bu sebeple yazilimini test edemedim. Ancak bu klavyeyi almamdaki sebeplerden birisi zaten yazilima cok cok ihtiyac duymamasi.command ve option tuslari da mevcut. Yine klavyede FN + Shift araciligi ile Windows ve macOS arasinda gecis yapabiliyorsunuz. Soz konusuz MacOS'da kullanmak olunca her klavye olmuyor. Keychron C1 alacaktim ama bu fiyata CK721 gorunce vazgeçtim. Hem kablosuz ozelligi var hem de daha uyguna geldi.

Klavyeyi UC farkli baglanti durumunda da kullandim. Bunlari yukarida belirtmistim zaten. Kablolu ve 2.4 GHz kullanim arasinda fark yok. Alici performansi cok iyi. Sol tarafta alici icin kucuk bir yer de yapilmis oraya koyabilirsiniz kullanmadiginiz zaman. Yine kablolu kullanim icin USB-C girisi var. Zaten microusb olsa tum bu ozelliklerine ve fiyatina ragmen kesinlikle almazdim. Farelerde halen goruyorum de bu baglanti tipinin raftan kalkmasi lazim artik. Bluetooth performansi tabii ki 2.4 GHz gibi degil. Oyun oynamak icin yeterli degil ancak yazi yazma islemlerinde kesinlikle kullanilir. O tarafta pek etki etmiyor.

Pil performansi pek iyi degil RGB aydinlatma sebebiyle. Klavye tam parlaklikta 2.4 GHz modunda 1-1.5 gun goturuyor. Aydinlatmayi 4. kademeden 1 veya 2'ye cekerseniz bu sure 2-3 gune cikiyor. Bluetooth modunda bu sure uzasa da tam etki RGB kapatilinca oluyor. Şarj olma suresi kisa. Yaklasik 30-40 dakika sarjdan sonra yesil yaniyor klavyedeki bildirim tusu.

Klavyenin aydinlatmasi bence epey iyi. Daha acik bir yapida oldugu icin tum isik disari siziyor. 4 kademesi var, tercihe gore yapilandirmak mumkun. Yine bu aydinlatmanin hizini ve yonun de ayarlamak mumkun.

IMG_2726.jpg

Bunun icin ayri bir ic baslik acmaya gerek var mi bilemedim ama bazi kisiler icin cok onemli. Ben de tekerlegi severim açıkçası. Bu tekerlegin toplamda 4 modu var. Ilk modda sesi arttirip azaltabiliyoruz, tekerlege basinca direkt sessize aliyor. Ikinci modda onceki ve sonraki muzige gecmenizi sagliyor. Tekerlege basarak muzigi oynatip durdurabilirsiniz ucuncu modda RGB parlakligini ayarliyoruz. Tiklarsaniz aydinlatmayi acip kapayabilirsiniz. Son modda da aydinlatmanin turunu degistirebiliyorsunuz. RGB, tek mod vs. gibi. Tekerlege tiklayarak hizini ayarlayabiliyorsunuz.

Ürunu ben kesinlikle tavsiye ederim. Kompakt ve kablosuz bir klavye ariyorsaniz kesinlikle degerlendirilebilir bir klavye. Ben indirimle İtopya'dan 1379 TL'ye satin aldim. Bu fiyata bu kaliteyi sunan kablosuz mekanik bir klavye bulmak zaten mumkun degil bildigim kadariyla. Alacak arkadaşlar umarim fikir edinebilmistir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekerleği kafam kadar yapmasalar güzel olabilirmiş. Steelseries'in yaptığı gibi bir tekerlekle çok daha estetik bir şekilde halledilebilirdi.
1650890356455.png

Bu klavyeyi bugün kullanmaya başladım ama çözemediğim bir olay var size danışmak istedim. Klavyenin RGB ışıkları belirli aralıklarla tüm tuşlar kırmızı renkte 5 defa yanıp sönüyor. Normalde ben gökkuşağı modunda kullanıyorum ışıklandırmayı. İnternette biraz araştırdım ve sadece şarj olurken CK721'in tüm ışıklarının 5 defa kırmızı yanıp söndüğü bilgisine ulaştım birde şarjı tam dolduğunda sanırım yine tüm ışıklar yeşil renkte 5 defa yanıp sönüyormuş. Ancak bende şarjda olmadığı zamanda da bazen tüm tuşlar kırmızı yanıp sönüyor. Sizde de böyle oluyor mu?

Bu klavyeyi bugün kullanmaya başladım ama çözemediğim bir olay var size danışmak istedim. Klavyenin RGB ışıkları belirli aralıklarla tüm tuşlar kırmızı renkte 5 defa yanıp sönüyor. Normalde ben gökkuşağı modunda kullanıyorum ışıklandırmayı. İnternette biraz araştırdım ve sadece şarj olurken CK721'in tüm ışıklarının 5 defa kırmızı yanıp söndüğü bilgisine ulaştım birde şarjı tam dolduğunda sanırım yine tüm ışıklar yeşil renkte 5 defa yanıp sönüyormuş. Ancak bende şarjda olmadığı zamanda da bazen tüm tuşlar kırmızı yanıp sönüyor. Sizde de böyle oluyor mu?

Evet sarj durumuna bagli kirmizi veya yesil yaniyor ama durduk yere yaptigi olmadi hic. Belki baglantiniz bir anligina kopuyorsa bu sebeple yapiyor olabilir.

Evet sarj durumuna bagli kirmizi veya yesil yaniyor ama durduk yere yaptigi olmadi hic. Belki baglantiniz bir anligina kopuyorsa bu sebeple yapiyor olabilir.
Kırmızı olduğu anda hala kullanabiliyorum ama yani kopukluk olduğunu da sanmıyorum ama çözemedim henüz.

Bu klavyeyi bugün kullanmaya başladım ama çözemediğim bir olay var size danışmak istedim. Klavyenin RGB ışıkları belirli aralıklarla tüm tuşlar kırmızı renkte 5 defa yanıp sönüyor. Normalde ben modunda kullanıyorum ışıklandırmayı. İnternette biraz araştırdım ve sadece şarj olurken CK721'in tüm ışıklarının 5 defa kırmızı yanıp söndüğü bilgisine ulaştım birde şarjı tam dolduğunda sanırım yine tüm ışıklar yeşil renkte 5 defa yanıp sönüyormuş. Ancak bende şarjda olmadığı zamanda da bazen tüm tuşlar kırmızı yanıp sönüyor. Sizde de böyle oluyor mu?

Selamlar

Gökkuşağı modu ile kullanırken mi bu sorunu yaşıyorsunuz ?

Geri
Yukarı