İnceleme Cooler Master GM27-FQS Monitör

Selamlar,
Geçtiğimiz hafta aldığım CM - GM27-FQS monitörü bugün elime ulaştı, ilk kullanımları yaptıktan sonra incelemesini de paylaşmaya karar verdim. Umarım faydalı bir içerik olur;
Öncelikle kutu devasa ve çok şık geldi, kutunun büyüklüğü ve şıklığı pozitif :)

Kutu.jpeg

Kutu açılımını yaptıktan sonra hemen monte ederek kullanıma hazır hale getirdim, kurulumu bir nokta hariç oldukça basit, kurulum kılavuzuna bile ihtiyaç olmadan çok basit ve pratik bir şekilde kurulumu yapılabiliyor.

Monitör standının tabanında ARGB bulunuyor, ARGB bağlantısını yapabilmek içinse, Micro USB kablosunun bir ucunu monitör standına, bir ucunu da bilgisayar kasanızın standart USB girişine yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat monitöre dair en can sıkıcı noktalardan birisi; Micro USB girişinin bana pek güven vermemiş olması. Kabloyu yaklaşık 2-3 kere taktım fakat monitörü hareket ettirdikçe ya da kabloları hareket ettirdikçe yerinden çıktı, son olarak normalin çok çok üstünde bir güç uygulayarak kabloyu yerinde sabitlemeyi başardım. Ama bu durum da ilgili sokete zarar verilebilir endişesi yaratmadı desem yalan olur. Şuan bile kablo tekrar yerinden çıkabilir endişesiyle monitörü hareket ettirmeye çekiniyorum.

ARGB kişiselleştirme işlemlerinizi MasterPlus uygulaması ile yapabilirsiniz.

MicroUSB Giriş.PNG

İlk Bakış;
Kurulum tamamlandıktan sonra ve ekrana güç vermeden önce monitöre karşıdan bakıldığında kelimenin tam anlamıyla "kalite kokuyor" benim için. Tasarım mükemmel derecede zarif, şık ve modern.
Malzeme kalitesi tatmin edici, monitörü sağa, sola, yukarıya ve aşağıya konumlandırmak çok kolay, çok fazla güç gerektirmeden bu kabiliyetleri kullanabilirsiniz. Pivot kullanımı da yazılımcı olduğum için çok işime yarayacak.
Monitör bağlantılarından sonra ekrana görüntü gelince şaşırdım. İlk defa 2K deneyimlediğimden midir bilmiyorum sanki çağ atlamış gibi oldu. Yenileme hızını da 165HZ'e çekince görüntü kaymak gibi akmaya başladı.
Karşıdan Bakış1.jpeg
Karşıdan Bakış2.jpeg
Dikey.jpeg
Sağdan Bakış.jpeg
Soldan Bakış.jpeg

İlk bakışın ardından gerekli testleri yaptım.
1-)Ölü Piksel => Ölü piksel olup olmadığından emin olamadığım bir konu var. Sadece siyah ekranda beliren çok küçük "yeşil" bir nokta var. Defalarca farklı arka plan renkleriyle denedim ve sadece siyah ekranda bu "yeşil" noktayı görüyorum. Özellikle beyaz arka planda test ettim fakat beyaz ekranda herhangi bir problem yok. Söylediğim gibi sadece siyah arka planda "yeşil" küçük bir nokta görüyorum. Bu konuda da yorumlarınızı merak ediyorum. Değişim gerekli mi ? (telefon kamerasıyla resim çektim fakat fotoğrafta görünmüyor)

2-)Ufo Testi => Sanki biraz Ghosting var gibi, 165 HZ'de testi yaptım, beni rahatsız etmedi, test yapmasam farkına bile varmazdım muhtemelen. Bu konu hakkında da tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Bu bir hata mıdır ? Değişime gönderilmeli mi ? Yoksa bu durum bütün monitörlerde olan bir şey mi ?
1670432109558.jpeg

Ufo 165Hz.jpeg

3-)IPS Glow => Hafif bir IPS Glow var gibi, çıplak gözle bakıldığında resimlerdeki kadar rahatsız edici görünmüyor. Zaten kullanımım boyunca da tamamen siyah ekranda bir uygulama kullanmayacağım. Bu kapsamda değişime göndermeyi düşünmüyorum fakat sizlerin görüşleri de önemli.

1670431819931.jpeg

1670431829601.jpeg

1670431837903.jpeg

4-)OSD Kullanımı => Oldukça basit ve anlaşılır bir menüsü var. Monitörün arkasında 6 farklı tuş var, seçenekleri bu tuşlar aracılığıyla kullanıyoruz.
1670432227175.jpeg
1670432234881.jpeg
1670432243779.jpeg
1670432257093.jpeg

5-)Renkler => İlk defa bu kalitede bir monitör kullandığım için diğer benzer monitörler ile kıyaslama yapamıyorum fakat renkler oldukça canlı ve kaliteli hissettiriyor. İçimi rahatsız eden bir durum yok.

Sonuç:
ARGB Bağlantısı, Ufo Testi, Ölü Piksel ve IPS Glow maddeleri altında yazdığım konularda bazı tedirginlikler var. Yazdığım konuların "hata" ya da "problem" olup olmadığına karar veremiyorum. @Cooler Master Türkiye belki bu konuda bir şey söyler.

Bu konular haricinde monitörden oldukça memnunum. İnceleme maddelerine dair geri dönüşlerinizi merakla bekliyorum, sorularınız varsa da seve seve cevaplandırmak isterim.

Ek olarak; yorumlarını ayrıca bekliyorum ve desteklerin için teşekkürler @Saint Lucia

İyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• Ufo 165Hz.jpeg
    Ufo 165Hz.jpeg
    114,1 KB · Görüntüleme: 17
  • 1670432209852.jpeg
    1670432209852.jpeg
    72,9 KB · Görüntüleme: 22
Ayak ve gövde olarak ciddi bir dengesizlik sorunu var. Dengede durmayacağından değil, görüntü olarak sadece. Tasarımını pek beğenmedim o kısmın.

Bunun dışında çok hafif inverse ghosting var ama önemsenmeyecek düzeyde. Overdrive ayarlarını kurcalarsan onu da ortadan kaldırırsın muhtemelen.

Hayırlı olsun.

Ayak ve gövde olarak ciddi bir dengesizlik sorunu var. Dengede durmayacağından değil, görüntü olarak sadece. Tasarımını pek beğenmedim o kısmın.

Bunun dışında çok hafif inverse ghosting var ama önemsenmeyecek düzeyde. Overdrive ayarlarını kurcalarsan onu da ortadan kaldırırsın muhtemelen.

Hayırlı olsun.
Teşekkür ederim.

IPS Glow ve Ölü Piksel konusu için ne düşünüyorsun ?

@theumtkyd dostum buyur. Bu arkadaşımda aynı ürünü aldı ve güzel bir inceleme paylaştı. :)

@Voiljin hayırlı olsun dostum, emeklerine sağlık. 🙏🏻
Teşekkür ederim hocam hatırlattığınız için. İkinize de hayırlı olsun :) Benim eleştireceğim noktaları ise keşke argb bağlantısı type-c ve sağlam olsaydı. Diğeri ise ayağı biraz daha ekrana yakın, ortalı olsaydı. Çok kabaymış ayağı.

Resimlere bakacak yorumlayacak olursam IPS Glow çok fazla geldi bana. Black uniformity konusunda başarısız gibi. Ayrıca, Inverse ghosting var ve buna sebep olan overshoot hata oranı da resimlerden %7-8 civarı gibi gözüküyor. Çok daha başarılı monitörler var. Ancak, tasarım, renkler, malzeme kalitesi konusundaki başarısı onu hala alınabilir yapıyor.

Ben çok kısa bir kullanım şansı yakalamıştım. Beğenmiştim. Hala beğeniyorum. Kendi bütçesinde beklentiyi karşılıyor en azından.
Teknik detaylara gelirsek, ayak kısmı tasarımı hoş olsa da bir eksiklik hissettiriyor. Öne duruşu biraz fazla. Tercih etmeme sebebi olmaz elbette.
Ghosting dikkatimi çekmedi. Genel ayarlarla ile daha temiz görüntü alınacaktır.
IPS Glow resimde parlak geldi. Genel kullanımda resimdeki kadar gözükmüyorsa kabul edilebilir.
Ölü piksel için detaylı bakmak lazım. Bu şans işi çünkü. Varsa ise değişim için Sinerji yardımcı olacaktır. Netleşirse haberimiz olsun.
Foruma yeni bir ürün hakkında katkı sağladığın için ayrıca teşekkür ediyorum. 🌹

Ben çok kısa bir kullanım şansı yakalamıştım. Beğenmiştim. Hala beğeniyorum. Kendi bütçesinde beklentiyi karşılıyor en azından.
Teknik detaylara gelirsek, ayak kısmı tasarımı hoş olsa da bir eksiklik hissettiriyor. Öne duruşu biraz fazla. Tercih etmeme sebebi olmaz elbette.
Ghosting dikkatimi çekmedi. Genel ayarlarla ile daha temiz görüntü alınacaktır.
IPS Glow resimde parlak geldi. Genel kullanımda resimdeki kadar gözükmüyorsa kabul edilebilir.
Ölü piksel için detaylı bakmak lazım. Bu şans işi çünkü. Varsa ise değişim için Sinerji yardımcı olacaktır. Netleşirse haberimiz olsun.
Foruma yeni bir ürün hakkında katkı sağladığın için ayrıca teşekkür ediyorum. 🌹
Ben teşekkür ederim.

Ölü piksel konusu dediğim gibi; sadece siyah arka planda beliren yeşil bir nokta var. Benim bildiğim ölü piksel tanımı; farklı arka plan renklerinde ekranda siyah bir nokta olması. Fakat bende böyle bir durum yok.

Genel olarak monitörden memnunum denilebilir. Değişim vs gibi bir şey düşünmüyorum.

Peki bir sorum var; Ghosting'i minimize edebilmek için monitörden nasıl bir ayarlama yapmalıyım ? Hangi ayarları hangi konuma getirmeliyim ?

Ben teşekkür ederim.

Ölü piksel konusu dediğim gibi; sadece siyah arka planda beliren yeşil bir nokta var. Benim bildiğim ölü piksel tanımı; farklı arka plan renklerinde ekranda siyah bir nokta olması. Fakat bende böyle bir durum yok.

Genel olarak monitörden memnunum denilebilir. Değişim vs gibi bir şey düşünmüyorum.

Peki bir sorum var; Ghosting'i minimize edebilmek için monitörden nasıl bir ayarlama yapmalıyım? Hangi ayarları hangi konuma getirmeliyim?

Ölü pikselin çeşitleri var. Farklı renklerde de olabiliyor. Bu yüzden testte belli renkler kullanılıyor. Bu konunun üstüne gitmeni tavsiye ediyorum. Kaliteli ürün ve uzun vade kullanacaksın, elinde kusurlu ürün olsun istemem.
Ghosting meselesine gelirsek. Respone time, MPRT ve OverDrive ayarları üzerinden oynama yapman lazım. Genelde OverDrive keskinliği arttırarak ghostingi azaltır. Bu ayarın olması lazım. MPRT üzerinden ms değerini düşürerek de bu mümkün. Fakat dediğim gibi ben ghosting göremedim. Olağan sonucu normal karşılıyorum. Göz bozan bir ekran yok çünkü. Bunu en iyi oyunda anlarsın ya da yazı yazarken.

Geri
Yukarı