Cooler Master MasterCase Pro 3 Kullanıcı Yorumu

Bu makalemde sizlere yeni almış olduğum oyuncu kasası hakkında bilgiler vereceğim.
Bu kasanın hiçbir yerde Türkçe olarak incelemesini bulamadım. Bu yüzden Pro 5 modelini inceleyerek ve araştırarak aldım. İnşAllah bu incelemem alacak arkadaşlara yardımcı olur.

Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim; kasa çok kaliteli. Micro-ATX bir kasa olmasına rağmen çoğu ATX kasadan büyük.
2 önde , 2 üstte ve 1 de arkada toplam 5 adet fan yuvası mevcut. Bu yuvalara 12 ve 14 CM'lik fan takılabilir.
Önde ve üstte 240 veya 280, arkada ise 120 veya 140 MM'lik sıvı soğutma takılabilir.
İç hacmi oldukça geniş. 19 CM kule tipi soğutucu desteği ile sığmayacak soğutucu yok.
37 CM ekran kartı desteği mevcut.
Alt tarafta ortalama 20-22 CM arası PSU yeri var. Her türlü PSU'yu sığdırabilirsiniz.
2 adet HDD ve 2 adet SSD yuvası bulunan kasaya HDD takmadığınız durumda 4 adet SSD takılabilmekte.
Yan kapak yüzde 80 oranında çok çabuk çizilen bir pleksi cam ile kaplı. Tozunu kuru bir peçete ile sildim ve her tarafı çok belli olmayan yüzeysel çiziklerde doldu.
Konu kablo saklamaya gelince arka tarafta 2,5-3 CM kadar bir kablo payı bırakılmış. Bu gerçekten fazlasıyla yeterli. Kutu içeriğinden çıkan 10 adet siyah kelepçe ile bu 3 CM'lik boşluğa kablolama çok rahat yapılıyor.

Kasada piyano siyah kaplama gibi çok fazla el izi kalıyor ve bu izleri silmek çok zor.
Kasa ile beraber 1 önde, 1 arkada olmak üzere 2 adet 14 CM'lik fan geliyor. Bu fanlar LED'siz.
Kasayla birlikte montaj için gerekli her türlü vida ve aparat geliyor. Montaj sırasında 1 adet yıldız tornavida dışında hiçbir şey kullanmaya gerek yok.
Fan montajı için yerinden çıkabilen fan yuvaları gerçekten iyi düşünülmüş bir detay.
Kasanın en önemli olayı modüler olması. HDD ve SSD yuvaları istenilen konuma alınabiliyor.
Sonuca gelirsek;
Çabuk cizilen ve içerideki ışığı az da olsa yansıtan pleksi camı ve el izi kalması dışında her yönüyle muhteşem bir kasa olan Mastercase Pro 3, Micro-ATX yapısı ile bence sınıfının lideri olmayı başardı.
Aklında soru işareti kalan varsa sorsun mutlaka cevaplamaya çalışırım.
Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

IMG_20180709_183106_423.jpegIMG_20180709_164406_402.jpeg20180709_152818.jpeg20180709_160516.jpeg20180709_160529.jpeg20180709_182946.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Sylveon hava akımı, sağlamlık ve kapasite - kablo toplama olarak, Mastercase serisi kadar olduğunu düşünmüyorum.

4 senedir Mastercase Pro 5 kullanıyorum. Dış görünüşü fazla sade. Tam temperli cam furyası çıkmadan önce piyasaya sürülmüştü.

Fakat ön tarafı tamamen mesh ve ciddi anlamda güçlü hava akımı potansiyeli var.

Kablo toplama kısımları fazlasıyla geniş. Bu nedenle kablo kargaşası olmuyor.

Modüler olması da bir avantaj. Kullanmadığınız parçaları söküyorsunuz ve bu sayede hava akımı artıyor.

Sağlam bir kasa, bu nedenle de cidden ağır.

Corsair ve NZXT tarafında beni cezbeden çok güzel kasalar var. Ama hangi kasaya geçersem geçeyim, Mastercase kadar rahat olacağını sanmıyorum. :)
Bunları iki kasayı kullanmış kişi cevabını verseydi daha güzel olurdu 🙂 Telefon, klavye vb. yazarım böyle konulara neden memnun kalmadınız gibisinden.

Hava akışı olarak evet bir önden almak ile alt taraftan almak aynı şey değil o yüzden Cooler Master daha önde doğal olarak.

Puresteel modelinin kablolama kısmı gayet iyi.

Şu sökme işine bir şey ekleyeyim. Sharkoon Puresteel modelinin yan panelini söküp 2X120 MM fab veya 240 MM radyatör takılabiliyor ve kasanın arka tarafında petekli kısmından hava alabilirsiniz veya havayı dışa atabilirsiniz. Pro 3 gibi HDD yuvaları olmadığı için seçenek az doğal olarak.

Sağlamlık, malzeme konusunda Sharkoon'un geri kalmadığından eminim.

İnceleme için teşekkürler. Corsair Spec Delta RGB 550W modelini mi almalıyım yoksa bunu mu? İki kasa da muazzam gerçekten. Gigabyte S2H ile kullanılacak içeride. MasterCase alırsam ekstra güç kaynağı bulmalıyım tabi 300 TL altına.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı