Cooler Master Mastercase Pro 5 Kablolama Çalışması

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere CM Mastercase Pro 5' in kablolama performansından bahsedeceğim.

Öncelikle kasaya değinirsek, bu kasa Mid-T' ler arasında en iyi ve en sağlam kasa diyebilirim. Gerek malzeme, gerek boya ve gerek işçilik olsun gerçekten Cooler Master burada güzel iş çıkarmış. İstemediğiniz parçaları çıkarıp görüntü kirliliğinden de kurtulabilmeniz cabası.

Gelelim kablolama kısmına;

Kasnın tasarımı kablolamaya ve kabloları saklamaya uygun olarak dizayn edilmiş. PSU ve Anakartı birbirinden ayıran plaka hem kabloları saklamakta, hem de kasaya hoş bir görünüm katmakta.

3.jpg

Arka kısmada göz atalım;

Buradaki kablolama alanı da gerçekten geniş. Kapağı kapattığınızda kablolar sıkışmıyor veya kapağa baskı yapmıyor. Ayrıca kasanın yanında gelen ve benim 24 - Pin kablosunu tutmak için kullandığım kelepçeler de çok kullanışlı olmuş.

4.jpg

PSU kısmına yakından bakıyoruz;

Bu kısmın ayrı tutulması kullanmadığınız, veya uzun kabloları saklamak için iyi bir çözüm olmuş. Tabi bunu yaparken benim gibi kargaşa ortamı oluşturmamaya dikkat edin.

2.jpg

5.jpg

Ve benim LED çalışmam.

(Alt kısımda bulunanlar ile NZXT' ye benzetmeye çalıştım, ama sonradan öğrendim ki onda kullanılan aydınlatma NEON, eğer benim gibi şerit LED kullanırsanız parkenizde yansıma yapabilir. :( )

1.jpg

Ve gelelim sonuç ve değerlendirmeye;

Belirttiğim gibi kasanın her şeyi gibi kablolama performansı taktiri hakkediyor, ama iyi olmayan yönleri de var mı var...

Artı yönler;

+ PSU üstündeki plaka kabloları saklamayı kolaylaştırıyor.

+ Arka tarafta ki boşluğun geniş olması hem kabloların sıkışmasının önüne geçiyor, hem de kapağın rahat kapanmasını ve rahat kablolama yapılmasını sağlıyor.

+ Kasanın yanından çıkan plastik kelepçeler ve 2 tane büyük kelepçe gerçekten büyük bir artı, zira günümüzde her kablolama yapılabilen kasadan böylesine aparatlar çıkmıyor.

+ Bol kablo çıkışları var, buda istediğiniz yere istediğiniz kabloyu götürebileceğiniz anlamına geliyor.

Ve gelelim Eksi yönlere;

- Sadece CPU kablosu için plastik kelepçe çentiklerinin bulunması, diğer kablolar içinse yapışkanlı kelepçe kullanmak zorunda olmamız.

- Yukarıdaki CPU girişleri, eğer sıvı soğutma uygulanırsa kapanabiliyor.

Şimdilik bu kadar. Kasayı epeydir kullanıyorum, gerek soğutması, gerek hacmi, gerek sağlamlığı ve gerek kablolaması ile beni fazlası ile memnun etti, tam bir F/P ürünü.

Umarım tarafsız bir inceleme olmuştur, umarım beğenmişsinizdir.

Hepinize iyi sosyaller.

Plastik kelepçe için çentik nedir diye soracak kullanıcılar için, buyurum;

ad.PNG

ad 2.PNG

@Asım Demir özellikle siz görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum, zira aynı kasayı kullanıyoruz. Bendeki sorunlar sizde de var mı merak ettim.

Hayırlı olsun. O HDD'ler ne öyle... Çok fazla... :D

Ben SSD'leri böyle taktım;

Eki Görüntüle 222292

Eki Görüntüle 222293
Bende sizin gibi ssd leri o şekilde takacağım ama sata kablolarım düz şekilde olduğundan anakarta deymekte L şeklinde sata kablosu alıp ilk işim onu düzeltmek olacak.Hdd leri ben böyle böldüm rahatlık açısından.
1.disk 120 gb windows + program sadece
2.disk 500 gb ssd yükleme süresi ağır oyunlar için
3. Disk eski nesil sata 2 1 tb anime dizi için
4. Disk 1 tb oyun için
5.disk 2 tb oyun yedek oyun setup download için
Ben böyle yaptım uzun ömürlülük açısından mesela sadece nette gezinirsem 1.diskçalışmakta diğer 4 ü uyku moduna geçmekte download yaparsam sadece 1 ve 5 çalışmakta diğer 3 ü uykuda yada oyun oynarsam örnek T.W Warhammer 1 ve 2 çalışmakta diğer 3 ü yatmakta.

Evet tahmin ettiğim için yazmıştım atx güç kablosu 8 pin kısa gelebilir ben şunu alıp taktım sorun çözüldü Ti-Mesh Power On Pentium 8 Motherboard Great 8P - 15Cm Fiyatı kablo fazla gerginse almanu tavsiye ederim anakarttaki 8 pin soket zarar görebilir ssd lere gelirsek ben önce arkaya taktım arka bölümde cepleri takacak yer var güzel oldu ama psu ssd güç fişleri olmadı ssd ye taksam hdd ye ermedi uzatma alıp takılırdı ama üşendim senin kablo müsaitse arkaya takabilirsin ssd leri. ve ssd leri kızaklara taktım ekran kartın yanındakilere. hdd en altta psunun yanındaki kızaklarda bu şekilde hem serin oldu ön 2 fandan gelen hava ssd ve hdd yi serin tutuyor. kasan resimdeki yerde o şekilde duracaksa pek olmamış gibi çünkü ön fanlar havasız kalmış gibi duruyor bu da kasa içi havayı etkiler daha geniş bir yere koymanı tavsiye ederim. iyi günlerde kullan
Ahh be bugün hepsiburada da kampanyadan gilette set aldım bunuda alırdım ama genede alacağım teşekkürler.Resimde dar gibi dursada 10 cm boşluk var elbette biraz hava akışına engel olacaktır lakin eskisine göre çok daha serin artık kasam direk diklemesine koyarsam arka tarafa birşey takıp çıkartırken çok uğraşıyorum birde kasa gavur ölüsü maşallah yerinden kımıldamıyor :)
Ekran kartı güç kablolarını yeterse kasanın arkasından geçirmeye çalışıcağım hiç aklıma gelmedi toplarken bi nebze daha kablo kirliliği düşermi acaba ne dersiniz.

Son düzenleme:
Bende sizin gibi ssd leri o şekilde takacağım ama sata kablolarım düz şekilde olduğundan anakarta deymekte L şeklinde sata kablosu alıp ilk işim onu düzeltmek olacak.Hdd leri ben böyle böldüm rahatlık açısından.
1.disk 120 gb windows + program sadece
2.disk 500 gb ssd yükleme süresi ağır oyunlar için
3. Disk eski nesil sata 2 1 tb anime dizi için
4. Disk 1 tb oyun için
5.disk 2 tb oyun yedek oyun setup download için
Ben böyle yaptım uzun ömürlülük açısından mesela sadece nette gezinirsem 1.diskçalışmakta diğer 4 ü uyku moduna geçmekte download yaparsam sadece 1 ve 5 çalışmakta diğer 3 ü uykuda yada oyun oynarsam örnek T.W Warhammer 1 ve 2 çalışmakta diğer 3 ü yatmakta.

Ahh be bugün hepsiburada da kampanyadan gilette set aldım bunuda alırdım ama genede alacağım teşekkürler.Resimde dar gibi dursada 10 cm boşluk var elbette biraz hava akışına engel olacaktır lakin eskisine göre çok daha serin artık kasam direk diklemesine koyarsam arka tarafa birşey takıp çıkartırken çok uğraşıyorum birde kasa gavur ölüsü maşallah yerinden kımıldamıyor :)
Ekran kartı güç kablolarını yeterse kasanın arkasından geçirmeye çalışıcağım hiç aklıma gelmedi toplarken bi nebze daha kablo kirliliği düşermi acaba ne dersiniz.
Keşke gece yazsaydın sorunu tavsiye ederdim o kabloyu gündüz okurdun belki. ben bir de 4 pin olanı aldım ilerde AMD RYZEN ANAKART alırsam onda 4 artı 8 pin var dursun kenarda. soğutucu güç kablon molex ise uzatma var hb de alıp takabilirsin ramler kurtulur. ekran kart kablosu bende de öyle takılı arkadan denemedim kısa gelir gibi geldi çünkü benim psuda en solda kablo girişi sende sağdaysa veya daha uzunsa yetebilir bir tık faydası olur tabi ama abartılı olmaz. Kasa evet leş gibi ağır boşta 10 kilo zaten doluyken 15 civarı vardır:D ben mdf kestirip tekerlek takıp altına koydum rahat oluyor taşımak:D kasa arkasına şunu takıp kullanabilirsin aslında Dark Connect Master U24 4 Port USB Hub(DK-AC-USB24) Fiyatı

Yahu direk Koçtaş dan metresi 5 TL'ye kırmızı şerit led al. (y) İyi değil bunlar, ben de düşünmüştüm.
Ya ne bilim neydiü belirsiz şerit led den başım yandı arabamı tutuşturuyordum hem bizim buralarda biraz pahalı merkeze ineceğimde alacağımda falan sipariş geçeceğim işyerime gelecek :) varsa tavsiyen onu alayım çok uçuk fiyatı yoksa kaliteli alırım yani.

Ya ne bilim neydiü belirsiz şerit led den başım yandı arabamı tutuşturuyordum hem bizim buralarda biraz pahalı merkeze ineceğimde alacağımda falan sipariş geçeceğim işyerime gelecek :) varsa tavsiyen onu alayım çok uçuk fiyatı yoksa kaliteli alırım yani.
Benim kasam da kullandığım da Koçtaş. (y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı