Cooler Master MasterLiquid Lite 120 Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 1 ay önce Nanokatolog sitesinden 320-350 TL civarlarında Cooler Master MasterLiquid Lite 120 satın aldım ve maalesef birkaç aksaklıktan dolayı 2 gün önce montajını yapabildim. Yaşadığım aksaklıklar olsun, sorunlar olsun performans olsun ve birçok şeyi sizlere anlatacağım.
Öncelikle ürünü Nanokatolog üstünden satın aldım ve daha sonra stoklarda olduğu için 3 gün içinde elime ulaştı. Kargo olarak 2 seçenek var biri Aras Kargo diğeri ise Yurtiçi Kargo. Şahsen Hepsiburada'dan alışverişi yaparım ve Aras Kargo illallah ettirdi.
Bu yüzden Yurtiçi Kargo'yu tercih ettim.
Kargoya verildikten sonraki gün akşam ürünü teslim aldım.
Fakat ürün geldikten sonra montaj için anakart üzerindeki braketler yoktu.
Sistemi topladığım ilk gün sallamıştım bir daha kullanmam diye.
Yani siz siz olun değersiz bile olsa o parçayı atmayın 1 ay zaman kaybettim çünkü.
İnternette bir çözüm arıyordum hatta foruma konu açmıştım. Buradan bakabilirsiniz. Alıcı - AM4 Braket

N11.com'da bir braket buldum. Sanırım AM3 içindi.
Görünüş olarak AM4'e benziyordu fakat yanlarda plastikleri vardı. Aklımdan gelince oraları kesip kullanmak geldi.
Ürünü sipariş ettim. 2 gün sonra elime ulaştı ve yine hüsran bilin bakalım ne oldu? 1 CM ile uyumuyordu kısa geliyordu.
Ürün olmayınca çok üzüldüm ve başka çarem kalmamıştı sadece tek bir çözüm vardı o da AliExpress.
AM4 için uyumlu braket bulmuştum fakat ne zaman geleceği malum. Siparişi verdim çünkü başka imkan yoktu ürün TR'de yok.
Aradan 1 ay geçti ve ürün elime ulaştı. ( Yaklaşık olarak 20.06.2018 tarihinde.)
Geldiği gün çok sevinmiştim fakat tasarımsal olarak sorun yarattı rengi sarıydı bende aman boş ver buna da şükür dedim ve taktım.
Sonuç olarak uyumluydu ama rengi sarıydı siyah anakarta gitmiyordu. ( ROG STRIX B350-F )
Ürünü taktıktan sonra test işlemine tabii tuttum. İşlemci ( R3 1300X ) boşta iken 32-36 derece arasında gidip geliyor.
Cinebench R15 testinde stok soğutucu ile 430 puan alıyordu. Sıvı soğutucu taktıktan sonra 498 puan almayı başardım. Bu arada test sürecinde sıvı soğutma ile Maks. 52 dereceyi gördüm fakat stok soğutucu ile 70'lere kadar çıkıyordu.

Şu anlık sadece BF1 testi yaptım. Ayarlarım orta-high arasıydı. Genel olarak ortalama 48 en düşük 44 en yüksek ise 51 dereceyi gördüm.
Şimdilik test olarak bu kadar ilerde daha fazla test yapacağım ve sizlerle paylaşacağım.
Artı yönlerine gelirsek:
+ Fiyat segmenti gerçekten çok iyi ben 320-350 TL civarına satın aldım. Şu an 406 TL fiyatı bulunmakta ama siz 240 MM olanı satın alın fiyatı 480 TL.
+ Soğutma performansı 120 MM olan soğutucular arasında orta derecenin biraz üstü denebilir.
+ Kalın radyatöre sahip.
Eksi yönlerine gelirsek:
- Fan çok sesli çalışıyor orta ayarlarda çalıştırmanızı tavsiye ederim 1500 RPM'i geçince ses yapıyor.
- Borular biraz allaha emanet gibi duruyor ama değil. Daha iyi olabilirdi.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.
Ürünlerin linkini aşağıya bırakıyorum.

240 MM: Cooler Master MasterLiquid Lite 240 Sıvı İşlemci Soğutucu MLW-D24M-A20PW-R1 - Nanokatalog
120 MM: Cooler Master MasterLiquid Lite 120 İşlemci Soğutucu MLW-D12M-A20PW-R1 - Nanokatalog

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyatörün kalın olması bir avantaj değil aslında. Ne kadar ince olursa sıvı o kadar hızlı soğutulur. Ayrıca işlemci + soğutucu parasına daha yüksek bir işlemci alabilirmişsiniz.

Radyatörün kalın olması bir avantaj değil aslında. Ne kadar ince olursa sıvı o kadar hızlı soğutulur. Ayrıca işlemci + soğutucu parasına daha yüksek bir işlemci alabilirmişsiniz.
Sistemi topladıktan baya sonra satın aldım ve bana yetiyor 1050 Ti için daha yüksek işlemciye lüzum yok.
Sistemi topladıktan baya sonra satın aldım ve bana yetiyor 1050 Ti için daha yüksek işlemciye lüzum yok.
Daha yüksek bir işlemci aldım :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı