Cordiceps mantarı hakkında düşünceleriniz neler?

inşiyipcim olur

Centipat
Daha fazla  
Geçenlerde YouTube'da gezinirken karşıma Barış Özcan'ın yapmış olduğu The Last of Us'un zombileştiren mantarları adlı video çıktı merak ettim ilgi çekici bir konuydu bende videoyu izledim ve gerçekten cordiceps mantarı evrim geçirerek insan vücüdunun ısısına ve bağışıklığını yenerek bizide aynı diğer kurban olan böcekler gibi kontrol edebileceğini düşündüm sizin fikirlerinizide almak istiyorum (ayrıca arkadaşlar bu mantarın bizi kontrol etmesi imkansız falanda değil yani kesinlikle böyle bir şey olamaz diye bir düşünce yaratılamaz.

Evrimin amacı, hedefi ve bilinci yoktur. Yarın birden bire bu mantar çıkıp ben insanlara bulaşayım falan diyemez. Bu mantarın ayrıca sinir sistemi yok. Yağmur ormanlarındaki karıncalar üzerinde egemenlik sürüyor bu genel olarak. Onlara karşı da karıncalar da evrim geçirmek zorunda kalıyor. Homo Sapiens türünün ne yaşam yerleri mantarla iç içe ne de karıncalar gibi savunmasız duruma düşecek kadar çaresiz değiller.

Evrimin amacı, hedefi ve bilinci yoktur. Yarın birdenbire bu mantar çıkıp ben insanlara bulaşayım falan diyemez. Bu mantarın ayrıca sinir sistemi yok. Yağmur ormanlarındaki karıncalar üzerinde Egemen'lik sürüyor bu genel olarak. Onlara karşı da karıncalar da evrim geçirmek zorunda kalıyor. Homo sapiens türünün ne yaşam yerleri mantarla iç içe ne de karıncalar gibi savunmasız duruma düşecek kadar çaresiz değiller.

D geçenlerde aynı sözü evrim ağacında gördüm ama evet haklısın zaten böyle bir evrim gerçekleşse bile 300 milyon yıl sürer herhalde.

Küresel ısınma ile birlikte daha yüksek sıcaklık koşullarına uygun adaptasyon geçirmeleri muhtemel bir durum. Bu durumda eğer ki adapte olabilirse insan vücudunu da konak haline getirebilirler belki. Tabii ki insan vücudunu konak yapmak için tek parametre bu mu bilmiyoruz o yüzden kesin bir şey söylemek zor. Olsa bile birebir TLOU'daki gibi de olmayabilir. Ancak yine de bir zombi kıyameti senaryosu için gayet iyi düşünülmüş bir fikir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı