Core i3 mü yoksa Fx-6300 mü ?

Bende İ3 3250 hiç bir sorunu olmadı şimdiye kadar. Üstelik tek çekirdek performansında daha önde.

Bilgisayarda yapacağınız işe göre değişir. Mesela oyun olarak Hitman absolution muhtemelen Fx 6300'de daha çok performans alacaksınız. Fakat benim gibi Neverwinter oynuyorsanız Intel işlemci daha düzgün bir performans sunuyor. Bence bilgisayarda ne yapacağınızı kararlaştırın bunu ona göre seçin.

Şimdi burada önemli olan konu neden nispeten eski bir intel ile fx 6300 kıyaslanıyor. Yani şuan alacak ise işlemciyi i3 4160 alsın. Diğer yandan i3 3250 modeli büyük çoğunlukla fx 6300 işlemcisini geride bırakıyor. Birde yanlış anlaşılan başka bir konu var. İ3 işlemciler 2 gerçek ve 2 sanal olmak üzere 4 çekirdektir. Yani uygulamalar 4 çekirdek olarak algılar. Yani 2 çekirdek olanlar pentium modelleridir. İ3 işlemcilerde sanal çekirdeklerde var. Bu yüzden 4 çekirdek kabul edilir.
Benim tercihim i3 işlemciden yana ve yeni alınacak ise i3 4160 modeli alınmalıdır.
1-png.32358

2-png.32359

3-png.32360

4-png.32361

5-png.32362

6-png.32363

7-png.32364

8-png.32365

9-png.32366

10-png.32367

11-png.32368

12-png.32369

13-png.32370

Arkadaş belirtsin artık. Yani mi alacak yoksa elindeki i3 ile fx 6300 işlemcisini mi kıyaslıyor.

Sonuna kadar fx 6300 almalısın i3 bitti artık neden dersen i5 i7 varken i3 almak mantıksız o fiyata daha iyi işlemciler mevcut amd'de.

İ3 işlemcilerin daha performanslı olduğunu çok iyi biliyorumda sanal çekirdek olayı için başarısız yorumları çok geliyor. Peki çoklu çekirdek isteyen oyunlarda 4 çekirdeklimi görecek ve programlardamı öyle görecek evet görecek ama sanal için pek iyi yorumlar yok. Umarım sanal çekirdek başarılı bir uygulamadır ve güçlü bir işlemci olur.

İ3 işlemcilerin daha performanslı olduğunu çok iyi biliyorumda sanal çekirdek olayı için başarısız yorumları çok geliyor. Peki çoklu çekirdek isteyen oyunlarda 4 çekirdeklimi görecek ve programlardamı öyle görecek evet görecek ama sanal için pek iyi yorumlar yok. Umarım sanal çekirdek başarılı bir uygulamadır ve güçlü bir işlemci olur.
Güçlü zaten uygulamalar 4 çekirdek olarak görüyor. İşletim sistemin güncel ise sorun yaşamazsın. İ3 işlemciler bu konuda çoktan öne geçtiler.
Sonuna kadar fx 6300 almalısın i3 bitti artık neden dersen i5 i7 varken i3 almak mantıksız o fiyata daha iyi işlemciler mevcut amd'de.
Böyle bir yanlış bilgilendirmeyi ancak amatörler yapar. Senin bitti dediğin i3 serisinin son işlemcisi olan 4160 modeli fx 8350 modelini yere gömüyor. Tablolara bak sonra konuş. Yukarıda 13 tane tablo var. Fx serisi artık ömrünü doldurdu. Şöyle bir durum var. Bir cevizin çekirdeği ile kabak çekirdeği bir olamaz. İntel işlemcilerin bir çekirdeği tek başına çok fazla performans yeteneğine sahip. Ayrıca fx serisi her ay sana fazladan elektrik faturası getirecek bu kadar eksinin yanında.

Sonuçta İ5 1150 soket kullanıyor. İ3 4160 işlemcide 1150 soket kullanıyor yani bunlar 4. nesil. İleride İ3 değişip İ5 geçişi yapıp sistemi güçlendirebilirsin. FX serisi artık miadını doldurdu gibi bir şey.

Sonuçta İ5 1150 soket kullanıyor. İ3 4160 işlemcide 1150 soket kullanıyor yani bunlar 4. nesil. İleride İ3 değişip İ5 geçişi yapıp sistemi güçlendirebilirsin. FX serisi artık miadını doldurdu gibi bir şey.
Bakar isen fx 8350 üzeri önerilmiyor nedeni ise basit çok ısınıyor ve güç çekiyor. Bunun yanında fx 8350 fiyatına daha güçlü intel işlemciler var. Arkadaş almak ister ise alır ama sonunda pişman olur. Ben nice 8350 alıp pişman olan adam tanıyorum bu forumda. ( Gerçek hayatta'da tanıdığım insanlar var.)

Her zaman İNTEL işlemci kullanmışımdır, fakat 6 çekirdek bir işlemciyle 2 çekirdek işlemci birbiriyle kıyaslanmaz. 250-380 arası fiyat kategorisinde kesinlikle AMD daha önde.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı