Core i3 mü yoksa Fx-6300 mü ?

En önemliside TDP değeri düşük İ3 işlemcinin. GTX 750 Tİ ile beraber kullandınmı çok az güç ile çok performans alırsın. İ3 4160 54W + GTX 750 Tİ 60W= 114W çok süper bir olay eknomik ve elektrik faturasına yansır bu olay fatura sorunun olmaz.

Her zaman İNTEL işlemci kullanmışımdır, fakat 6 çekirdek bir işlemciyle 2 çekirdek işlemci birbiriyle kıyaslanmaz. 250-380 arası fiyat kategorisinde kesinlikle AMD daha önde.
Bu kıyaslama çok basit. Şimdi ağzında 6 tane kabak çekirdeğini ez yada kır. Birde bir tane ceviz al onu kır. bu arad bir dememin nedeni sen onu kırarken bile çok zorlanacaksın. 2 tane bile kırmana gerek kalmayacak. Bu arada dikkat et dişin kırılmasın. Bu 6 çekirdekli işlemci 2012 yılında çıkmış ve eski teknoloji. Yani mobil tarafta nasıl geçen seneki 4 çekirdekli işlemcinin günücü diğer yıl 2 çekirdek ile verebiliyor isen burada'da aynı durum var.

FX 6300 OC potansiyeli çok yüksek diye OC seven insanlar için birebir işlemci olduğu için popüler.

Güçlü zaten uygulamalar 4 çekirdek olarak görüyor. İşletim sistemin güncel ise sorun yaşamazsın. İ3 işlemciler bu konuda çoktan öne geçtiler.

Böyle bir yanlış bilgilendirmeyi ancak amatörler yapar. Senin bitti dediğin i3 serisinin son işlemcisi olan 4160 modeli fx 8350 modelini yere gömüyor. Tablolara bak sonra konuş. Yukarıda 13 tane tablo var. Fx serisi artık ömrünü doldurdu. Şöyle bir durum var. Bir cevizin çekirdeği ile kabak çekirdeği bir olamaz. İntel işlemcilerin bir çekirdeği tek başına çok fazla performans yeteneğine sahip. Ayrıca fx serisi her ay sana fazladan elektrik faturası getirecek bu kadar eksinin yanında.

Sen kaç tane Amd pc kullandın da bu yorumları yapıyorsun denedin mi tek tek i3 ve fx serisini ha bana sorcaksın sen denedin mi evet i3 4160 ve i5 4460 kullandım ve 2014 yılında ise fx 4100 ve 6300 kullandım ama en çok performans aldığım fx serisi oldu 3ds max te kullanıyorum 1 tek dahi sıkıntı ve 1 tane daha takılma olmadı hem o testlerin doğru olduğu ne malum?.

Sen kaç tane Amd pc kullandın da bu yorumları yapıyorsun denedin mi tek tek i3 ve fx serisini ha bana sorcaksın sen denedin mi evet i3 4160 ve i5 4460 kullandım ve 2014 yılında ise fx 4100 ve 6300 kullandım ama en çok performans aldığım fx serisi oldu 3ds max te kullanıyorum 1 tek dahi sıkıntı ve 1 tane daha takılma olmadı hem o testlerin doğru olduğu ne malum?.
Ben i3 3240 , i3 4150 ve i5 4670 kullandım. Amd tarafında ise a10 6800, a10 7850 ve fx 8350 modelini kullandım. Amd tarafında apu işlemcilerine lafım yok güzel işlemciler ama fx 8350 ile yaşadığım deneyim ile intel tarafında i3 4150 kıyaslayınca intel bariz şekilde piyasada öncü oluşunun nimetlerinden yaralanıyor. Ayrıca i5 4670 ile i3 4150 arasındaki farkı günlük yaşamda yani masaüstün'de anlamıyorsun ama uygulamaya geçtiğinde i3 4150 işlemcinin fx serisinin tıkladığı anlarda nasıl öne geçtiğini görüyor isen aynı şekilde i5 işlemcinin'de i3 serisine göre az daha akıcılık kattığını görebiliyorsun.

Ben i3 3240 , i3 4150 ve i5 4670 kullandım. Amd tarafında ise a10 6800, a10 7850 ve fx 8350 modelini kullandım. Amd tarafında apu işlemcilerine lafım yok güzel işlemciler ama fx 8350 ile yaşadığım deneyim ile intel tarafında i3 4150 kıyaslayınca intel bariz şekilde piyasada öncü oluşunun nimetlerinden yaralanıyor. Ayrıca i5 4670 ile i3 4150 arasındaki farkı günlük yaşamda yani masaüstün'de anlamıyorsun ama uygulamaya geçtiğinde i3 4150 işlemcinin fx serisinin tıkladığı anlarda nasıl öne geçtiğini görüyor isen aynı şekilde i5 işlemcinin'de i3 serisine göre az daha akıcılık kattığını görebiliyorsun.

Ben zaten sadece masaüstü gibi işlemlerde kullanmadım 3ds max eğitim alıyorum 3ds max te animasyon render alırken süre fx serisinde daha kısa ve daha hızlı sürüyor. Zaten intel bunu açıkladı i3 serisi ofis yazılımı i5 grafik programları birde orta derecede oyun i7 ise bunların hepsini kapsıyor diye zaten açıklama yaptı o yüzden benim en çok işimi hem fiyatına göre performansı en çok amd veriyor. Burda konu i3 mü fx 6300 mü bu söz konusu bile olamaz zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben aradaki fark masaüstün'de hissedilmiyor ama uygulamalarda fark yaratıyor dedim. Bende adobe premier yazılımda bile i3 serisini öneriyorum. Hem zaten tablolarda render performansları'da var. Sonuç olarak ikimizde önerimizi sunduk. Sorunun sahibi bakar ve tercihini yapar. Tartışma yapmaya gerek yok. İyi sosyaller.

Çoğunlukla oyun sistemi toplanır. Oyuncular için İ3 serisi daha iyi gibi gözüküyor tek çekirdek performansı sayesinde.
Oyun tarafından karşılaştırma render konusuna kaydı ama arkadaş belkide hiç render yapmayacak olabilir. Herkes önerisini yaptı. Arkadaş baksın ve tercihini yapsın. Çünkü bu konu çok uzar.

Recep Baltaş mesela Pentium G3258 önerdi overlock yapıp kullanırsınız diye oyunlarda mesela. Çift çekirdek sanal çekirdeği bile yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı