İnceleme Corsair H150i Capellix & Corsair CX650F RGB

Herkese selamlar.

Yakın zamanda bu iki ürünü aldım ve ürünler hakkında size edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum. Amazon'un bahar kampanyası adı altında indirimli olarak aldığım iki ürün de maalesef beni oldukça şaşkınlığa uğrattı.

Corsair H150i Capellix modelini ele alırsak Quiet ve Extreme mod fark etmeksizin her zaman duyduğunuz bir pompa sesi var ve bu aşina olduğumuz bir pompa sesinden ziyade sürekli inleyen ya da tabiri caizse çalışan yüksek gerilim hattı gibi ses çıkarıyor. Soğutma konusunda ise son derece başarılı 5600X işlemcimi 4.6 GHz 1.3 Vcore Voltage ile oyunlarda 42 45 derece arasında çalıştırıyor. Kutu içeriği zengin içerisinden çıkan kontrolcüsü ise alışageldiğimiz kontrolcülerin dışında, RGB ve PWM fan kablolarını da takıp iCUE üzerinden kontrol edebilmemizi sağlıyor. Eğer kullandığınız kasa yük altında bile olabildiğince sessiz ise bu sıvı soğutma bana olduğu gibi size de pek uygun değil. Pompadan gelen ses bazen gecenin sessizliğinde beyninizi tırmalıyor.

Gelelim PSU'ya emin olun daha öncesinde böyle kaliteli görünen ama bu kadar kalitesiz olan başka bir PSU görmedim. Kutu içeriği yine son derece zengin kablo kalitesi orta seviye de. Ürün ARGB ve farklı Corsair Controller modelleri ile bağlantısı sağlandığında ile çok rahat kontrol edilebiliyor. Amazon tarafından satın aldığım PSU bana geldiğinde güzel bir şekilde montajını yaptım. Sistemi çalıştırdıktan sonra bir cızırtı gelmeye başladı kabloyu tam oturtamadım mı diye kontrolleri sağladım ama her şey yerli yerindeydi. Daha sonrasında kontrol ettiğimde bu sesin PSU'dan geldiğini saptadım. PSU da Coil Whine problemi olduğunu anladıktan sonra geri söküp kutusuna koyup Amazon üzerinden iade/değişimini talep ettim. Gün içerisinde tarafıma değişim ürününü gönderdiler ve az evvel eve gelip yine olması gerektiği gibi PSU'nun montajını sağladım. Aynı sorun aynı ses bu PSU da da mevcut. Ürünü araştırıp yorumlara baktığımda bu sorunun neredeyse %90'nın da bu problemin olduğunu gördüm.

Prime95 ile sistemi yük altına soktuğumda enteresan bir şey ile karşılaştım. Prime95 işlemciye ve sisteme yük bindirince PSU'nun gıkı çıkmıyor ve Coil Whine sorunu ortadan kalkıyor ama testi durduğumda PSU yine cızırtı yapıp ötmeye başlıyor. Oysa benim bildiğim Coil Whine sorunu ise tam tersinde olması gerekiyor.

İki ürünün performansından memnun olduğum kadar ses problemlerinden de bir o kadar şikayetçiyim. Sanırım kısa zaman içerisinde de iki ürünü iade edeceğimi düşünüyorum. Sıvı soğutmayı ses sorununu takmayacak arkadaşlara önerebilirim ama kesinlikle PSU'dan uzak durun. Bir diğeri de fanları gürültülü çalışan arkadaşımda 280mmlik versiyonu var ve pompa sesini duymadığını rahatsız olmadığını fanların sıvı soğutmanın pompa sesini bastırdığını söylüyor.

PSU kalitesiz değil. Evet, coil whine sorunu var ama kalitesiz tabiri yanlış.

Ben pek kaliteli bulamadım maalesef kabloları standart kalite de. Modüler bir yapıya sahip ama connectörleri bagladıgınzı zaman kablolar üst üste geliyor ciddi anlamda kasılıp bükülüyor.

PSU nun boyutları küçük ve metal yapısı çok ince elle baskı uygulanınca ciddi esneme yapıyor. Zero Fan RPM özelliğini ben daha göremedim fan hiç durmadı bende. Ek olarak 2. PSU nun da fanı bazen balans sesi yapıyor. Açıkcası Corsair gibi markadan beklenmeyecek kalitede bir ürün standart Çin malı ürünlerden farkı neredeyse çok az.

Yeni konular

Geri
Yukarı