İnceleme Corsair HS80 RGB Wireless Premium

1666016384443.png

Merhabalar.
Forumda beni bilen bilir naçizane Razer Barracuda X incelemem var.
Bugün ise yaklaşık 1 aydır kullandığım ve çok memnun kaldığım Corsair HS80'i anlatacağım.
Ürünü eBay üzerinden çok çok makul bir fiyata aldım. Kargo için MyUS'i tercih ettim. MyUS tercübelerim

Gelelim ürüne. Başta belirttiğim gibi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum bu bir ay boyunca yaşadığım güzel şeyleri ve sıkıntıları size anlatacağım.
Not: HS80 incelemesi internette fazlasıyla bulunuyor. Ben yine de anlatmak istedim.

IMG_20221017_122205.jpg
IMG_20221017_122755.jpg
IMG_20221017_122251.jpg

1666004708408.png
IMG_20221017_122413.jpg

Teknik özellikler kısaca
  • Ses çıkışı: Stereo, 7.1
  • Bağlantı tipi: Splitstream Wireless, Kablolu
  • Hassasiyet: 116dB (+/-3dB)
  • Empedans 32 ohm
  • Sürücü çapı 50mm
  • Kablosuz türü: Corsair Splitstream
  • Ağırlık 366gr
Bağlantı:
Ürünün bağlantısını USB dongle ile yapıyoruz. Corsair bu teknolojisini çok övüyor. Bahsettiğim olay; splitstream teknolojisi.
1666005964984.png

Red.png
White.png
Dongle taktığımız anda bağlanma süresi 1-2 sn sürüyor. Kulaklığı aramaya başladığı zaman soldaki görsel gibi kırmızı yanıp sönüyor, bulduğu zaman ise sabit beyaz yanıyor.
Çekim mesafesini doğru dürüst ölçemedim çünkü içinden ne Void Pro gibi USB standı, ne de Razer'daki gibi dongle uzatma kablosu çıkıyor. Bu dediklerim çıkmadıkları için kasanın arkasına taktım o yüzden çekim mesafesi çok düşük. Kendi odamda hâli ile çok çok rahat geziyorum ama odamdan çıkıp 10 adım attıktan sonra bağlantı kesiliyor. Dongle kasanın ön tarafına taktığım zaman bu mesafe 15 adıma çıkıyor. Dongle nereye konumlandırdığınız çok önemli. Modem gibi düşünün.

Corsair bence burada bunu düşünememiş ki bence bazı firmalarda önem vermiyor. Altta görselini bıraktığım gibi bir USB standı olsa Wireless çok çok daha sağlıklı olur ama işte koymamış abi 😄.

1666007401472.png

Kulaklık dongle aradığı zaman mikrofon ışığı kırmızı yanıp sönüyor bulduğu zaman ise sabit yanıyor.
BağlanmaDurum
Kırmızı yanıp sönüyor
Mic2.png
Eşleştirme
Sabit kırmızı
Mic.png
Bağlandı

Şarj göstergesi kulaklığın arkadaki küçük ledinde bulunuyor ama driver olduğu için oradan bakmaya gerek yok.

Şarj:
Burası biraz kritik 😅ne iyi ne de çok kötü.
Size teker teker şarj durumunu atacağım. Şarj durumuna ve saatine iyi bakın kararı siz verin.
1.png
2.png
3.png

Yanlış hatırlamıyorsam gece saat 2 civarı kullanmayı bırakıyorum. Ardından 14:38'te tekrardan devam ediyorum.
4.png
5.png

18:09'da batarya kritik oluyor ve şarja takıyorum saat 22:40'ta doluyor. Bu kadar geç dolmasının sebebi kasamın USB portundan şarj etmem. Adaptörden şarj etsem herhalde 2 saatte dolar. Aynı şarj ile Type-C girişli bir telefonu şarj ettim 2 saatte anca %30 oldu. (Adaptör kullanmadan).
Şarj ederken adaptör kullanın bence ama tercih meselesi ben rahatlık açısından bilgisayara bağlıyorum.

IMG_20221017_123653.jpg

Şarj çok sağlam bu arada kırılacağını ya da kopacağını sanmıyorum.

Konfor:
Çok konforlu. Başından beri diyorum; ha kafanı yastığa koymuşsun, ha bu kulaklığı takmışsın. Aşırı rahat. 366gr ama kafanda hissetmiyorsun gerçi biraz kafa yapısı ile alakalı. Benim kafama çat diye oturdu. Terletmiyor ama baskı yüzünden hava almıyor deri, o yüzden terlemiş gibi hissediyorsun. 5 saatin sonunda kafa bandı baskı uyguluyor. Steelseries'de aynı sistemin benzerini uyguluyor ama aradaki fark bunda kafaya gelen yerde deri var. Belki bu deri olmasa daha rahat olacak belki olduğu için süre 5 saate çıktı bilemem.

Gelelim pedlere. Pedler aşırı sinir bozucu ama çok çok konforlu. Sinir bozucu kısmı ile koyduğunuz masadaki bütün tozları topluyor. Onun için bir çözüm buldum o da yapışkanlı temizleme ruloları. Deneyeceğim. Sakın ama sakın su ile temas ettirmeyin pedi. Ya da ıslak mendil ile silmeyin. Eğer ettirirseniz olacak şey kötü olur 😅.
1666011047134.jpeg
1666011293662.jpeg

IMG_20221017_121733.jpg

1666010570146.png

Sıvı ile temastan sonra Corsair garantisine ufaktan değinmek istiyorum.
Corsair garantisi 2. el ürünleri kapsamıyor. Ürünün orijinal faturası elinizde olmak zorunda. Garanti 3. kişilere devredilmiyor. Bunun yanında onaylı bir Corsair satıcısından ürünü almanız lazım. Bunlarda sorun varsa ne yazık ki RMA gibi şeylerden yararlanamazsınız. Ped için benden ürünün seri numarasını istediler sonra siparişim oluşturuldu. Tayvan'dan normal kargo ile 1 haftada geldi.
1666011734786.jpeg
1666011805318.png

1666011896330.png

Mikrofon:
Mikrofonu anlatmama zaten gerek yok 😅. Mükemmel bir mikrofonu var QuadCast ile birebir aynı. Bazıları çıkartılamamasından yanıyor ama doğru keşke çıkartılabilse.

Driver:
iCUE programını bilenler bilir. Kimisi nefret eder kimisi çok sever ben tam ortasındayım. RGB'i her zaman kapalı tutarım. Wireless kulaklıklarda RGB pil düşmanıdır. iCUE sadece batarya göstergesi, promt ve RGB kontrolü için kullanıyorum bunun haricinde full Dolby kullanıyorum.

Dolby etkinleştirdiğiniz zaman iCUE üzerinden EQ müdahalesi yapamıyorsunuz. Ayrıca ekleyeyim sidetone bulunuyor. Nvidia ile alakalı bir kısım var. Nvidia ekran kartım olmadığı için kullanamadım.
1666014032487.png
1666014117866.png

1666013605117.png

1666013104466.png

Sağlamlık:
Sağlamlık konusunda endişe vermiyor. Sağlamlığı güzel. Arctis serisindeki kronik kırılma sorunun bunda yaşanacağını sanmıyorum.
IMG_20221017_121517.jpg
IMG_20221017_122025.jpg

Gelelim genel yazılı deneyime.
Önceki incelemede belirttiğim gibi genelde çalgılı müzikler dinlerim o yüzden kulaklığa önem veriyorum. Müzik çok çok keyifli ama Dolby mutlaka kullanmanız lazım. Dolby yoksa bu kulaklıkta yok. Dolby indirip, sizin için uygun EQ ayarını bulmanız lazım. Müzikler çok tatlı. Kesinlikle bass kulaklığı değil. iCUE üzerinde basslı bir ayar geliyor. Bass seviyorsanız sadece öyle kullanın ya da düzgün bir EQ ayarı bulun bass için :D.
Oyunlarda nokta atışı ses tayini yapıyorum herkesi duyuyorum, ve Wireless olmasına rağmen gecikmesiz duyuyorum buda Corsair'in teknolojisi sayesinde. Filmlerde ise Dolby destekli bir film açarsanız inanılmaz bir deneyim yaşarsınız. Bana göre bu ürünün rakibi Arctis Pro'dur. Bunun sebebi 44.000 Khz'e kadar çıkması. Arctis Pro mu bu mu derseniz tabii ki Corsair. Uygun fiyata aynı kulaklık. Tabii ki her kulaklığın sesi aynı değil ama o kadar paralar baymanıza gerek kalmaz. Neticede bunlar oyuncu kulaklığı. Bir dac yardımı olmadan kendi ses kartları ile işi halletmeye çalışıyorlar. Void serisinde olan lanetli dip ses kesinlikle bu kulaklıkta yok. Bazı kullanıcılar sorunlar yaşıyor ama teknoloji şans işidir. Kulaklık ilk geldiği zaman oyun oynarken alt tab attığım zaman masaüstünde dip ses yapıyordu. Kulaklığı sıfırlayarak düzelttim ve hiç sorun yaşamadım. Sıfırlayana kadar canım çıktı. Keşke Arctis 7'deki gibi olsa. Arctis 7'de benim bildiğim sol pedin altında reset butonu var. Bunun reset olayı değişik. Void serisinde ise dongle üzerinde var. Kulaklıkta sorun yaşarsanız hangisi olursa olsun desteğe yazmadan önce bir reset atın. Gözlük kullanımında ise sorun çıkartmıyor. Gözlüğü taktığınızı pek hissetmiyorsunuz. Tabii gözlüğün yapısına göre değişir ama pek sıkıntı çıkartmıyor.
Dip ses yok ve çok rahat. Ses temizliği ve kalitesi düzgün bir EQ ayarı bulunursa bambaşka bir seviyeye çıkıyor.

Sonuç: Kesinlikle alınır.
  • Kablosuz kullanım: 9.8
  • Kablolu kullanım: 9.8 (Kablolu kullanım ile kablosuz arasında fark görmedim pek).
  • Ses temizliği: 8.9 / 9 (Benim EQ ayarımda 9).
  • Mikrofon: 9.9
  • Malzeme kalitesi 9.7
  • Kontrol tuşları: 9.8 (Çok kaliteli bu arada kolay kolay bozulmaz)
  • Kafa bandı: 7.3
  • Pedler: 8.9
  • iCUE EQ deneyimi: 7
  • Dolby deneyimi: 9.6

1666017051413.png

1666017410783.png

Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Eklemeler yaparım.

Eki Görüntüle 1546547

Merhaba.
Forumda beni bilen bilir naçizane Razer Barracuda X incelemem var.
Bugün ise yaklaşık 1 aydır kullandığım ve çok memnun kaldığım Corsair HS80'i anlatacağım.
Ürünü eBay üzerinden çok çok makul bir fiyata aldım. Kargo için Myus'i tercih ettim. MyUS tercübelerim

Gelelim ürüne. Başta belirttiğim gibi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum bu bir ay boyunca yaşadığım güzel şeyleri ve sıkıntıları size anlatacağım.
not: HS80 incelemesi internette fazlasıyla bulunuyor. Ben yine de anlatmak istedim.

Teknik özellikler kısaca.
  • Ses çıkışı: Stereo, 7.1
  • Bağlantı tipi: Splitstream Wireless, kablolu.
  • Hassasiyet: 116dB (+/-3dB)
  • Empedans 32 ohm.
  • Sürücü çapı 50mm.
  • Kablosuz türü: Corsair splitstream.
  • Ağırlık 366gr.
bağlantı:
Ürünün bağlantısını USB dongle ile yapıyoruz. Corsair bu teknolojisini çok övüyor. Bahsettiğim olay; splitstream teknolojisi.
Eki Görüntüle 1546410
Dongle taktığımız anda bağlanma süresi 1-2 sn sürüyor. Kulaklığı aramaya başladığı zaman soldaki görsel gibi kırmızı yanıp sönüyor, bulduğu zaman ise sabit beyaz yanıyor.
Çekim mesafesini doğru dürüst ölçemedim çünkü içinden ne Void Pro gibi USB standı, ne de Razer'daki gibi dongle uzatma kablosu çıkıyor. Bu dediklerim çıkmadıkları için kasanın arkasına taktım o yüzden çekim mesafesi çok düşük. Kendi odamda hâli ile çok çok rahat geziyorum ama odamdan çıkıp 10 adım attıktan sonra bağlantı kesiliyor. Dongle kasanın ön tarafına taktığım zaman bu mesafe 15 adıma çıkıyor. Dongle nereye konumlandırdığınız çok önemli. Modem gibi düşünün.

Corsair bence burada bunu düşünememiş ki bence bazı firmalarda önem vermiyor. Altta görselini bıraktığım gibi bir USB standı olsa Wireless çok çok daha sağlıklı olur ama işte koymamış abi 😄.

Kulaklık dongle aradığı zaman mikrofon ışığı kırmızı yanıp sönüyor bulduğu zaman ise sabit yanıyor.
BağlanmaDurum
Kırmızı yanıp sönüyor.
Eki Görüntüle 1546426
Eşleştirme
Sabit kırmızı.
Eki Görüntüle 1546424
Bağlandı

Şarj göstergesi kulaklığın arkadaki küçük LED'inde bulunuyor ama driver olduğu için oradan bakmaya gerek yok.

şarj:
Burası biraz kritik 😅ne iyi ne de çok kötü.
Size teker teker şarj durumunu atacağım. Şarj durumuna ve saatine iyi bakın kararı siz verin.

Yanlış hatırlamıyorsam gece saat 2 civarı kullanmayı bırakıyorum. Ardından 14:38'te tekrardan devam ediyorum.

18:09'da batarya kritik oluyor ve şarja takıyorum saat 22:40'ta doluyor. Bu kadar geç dolmasının sebebi kasamın USB portundan şarj etmem. Adaptörden şarj etsem herhalde 2 saatte dolar. Aynı şarj ile Type-C girişli bir telefonu şarj ettim 2 saatte anca %30 oldu. (adaptör kullanmadan).
Şarj ederken adaptör kullanın bence ama tercih meselesi ben rahatlık açısından bilgisayara bağlıyorum.

Şarj çok sağlam bu arada kırılacağını ya da kopacağını sanmıyorum.

konfor:
Çok konforlu. Başından beri diyorum; ha kafanı yastığa koymuşsun, ha bu kulaklığı takmışsın. Aşırı rahat. 366gr ama kafanda hissetmiyorsun gerçi biraz kafa yapısı ile alakalı. Benim kafama çat diye oturdu. Terletmiyor ama baskı yüzünden hava almıyor deri, o yüzden terlemiş gibi hissediyorsun. 5 saatin sonunda kafa bandı baskı uyguluyor. SteelSeries'de aynı sistemin benzerini uyguluyor ama aradaki fark bunda kafaya gelen yerde deri var. Belki bu deri olmasa daha rahat olacak belki olduğu için süre 5 saate çıktı bilemem.

Gelelim pedlere. Pedler aşırı sinir bozucu ama çok çok konforlu. Sinir bozucu kısmı ile koyduğunuz masadaki bütün tozları topluyor. Onun için bir çözüm buldum o da yapışkanlı temizleme ruloları. Deneyeceğim. Sakın ama sakın su ile temas ettirmeyin pedi. Ya da ıslak mendil ile silmeyin. Eğer ettirirseniz olacak şey kötü olur 😅.

Sıvı ile temastan sonra Corsair garantisine ufaktan değinmek istiyorum.
Corsair garantisi 2. el ürünleri kapsamıyor. Ürünün orijinal faturası elinizde olmak zorunda. Garanti 3. kişilere devredilmiyor. Bunun yanında onaylı bir Corsair satıcısından ürünü almanız lazım. Bunlarda sorun varsa ne yazık ki RMA gibi şeylerden yararlanamazsınız. Ped için benden ürünün seri numarasını istediler sonra siparişim oluşturuldu. Tayvan'dan normal kargo ile 1 haftada geldi.

mikrofon:
Mikrofonu anlatmama zaten gerek yok 😅. Mükemmel bir mikrofonu var quadcast ile birebir aynı. Bazıları çıkartılamamasından yanıyor ama doğru keşke çıkartılabilse.

driver:
iCUE programını bilenler bilir. Kimisi nefret eder kimisi çok sever ben tam ortasındayım. RGB'i her zaman kapalı tutarım. Wireless kulaklıklarda RGB pil düşmanıdır. iCUE sadece batarya göstergesi, promt ve RGB kontrolü için kullanıyorum bunun haricinde Full Dolby kullanıyorum.

Dolby etkinleştirdiğiniz zaman iCUE üzerinden EQ müdahalesi yapamıyorsunuz. Ayrıca ekleyeyim sidetone bulunuyor. NVIDIA ile alakalı bir kısım var. NVIDIA ekran kartım olmadığı için kullanamadım.

Eki Görüntüle 1546505
Eki Görüntüle 1546501

sağlamlık:
Sağlamlık konusunda endişe vermiyor. Sağlamlığı güzel. Arctis serisindeki kronik kırılma sorunun bunda yaşanacağını sanmıyorum.

Gelelim genel yazılı deneyime.
Önceki incelemede belirttiğim gibi genelde çalgılı müzikler dinlerim o yüzden kulaklığa önem veriyorum. Müzik çok çok keyifli ama Dolby mutlaka kullanmanız lazım. Dolby yoksa bu kulaklıkta yok. Dolby indirip, sizin için uygun EQ ayarını bulmanız lazım. Müzikler çok tatlı. Kesinlikle bass kulaklığı değil. iCUE üzerinde basslı bir ayar geliyor. Bass seviyorsanız sadece öyle kullanın ya da düzgün bir EQ ayarı bulun bass için :D.
Oyunlarda nokta atışı ses tayini yapıyorum herkesi duyuyorum, ve Wireless olmasına rağmen gecikmesiz duyuyorum bu da Corsair'in teknolojisi sayesinde. Filmlerde ise Dolby destekli bir film açarsanız inanılmaz bir deneyim yaşarsınız. Bana göre bu ürünün rakibi Arctis Pro'dur. Bunun sebebi 44.000 Khz'e kadar çıkması. Arctis Pro mu bu mu derseniz tabii ki Corsair. Uygun fiyata aynı kulaklık. Tabii ki her kulaklığın sesi aynı değil ama o kadar paralar baymanıza gerek kalmaz. Neticede bunlar oyuncu kulaklığı. Bir DAC yardımı olmadan kendi ses kartları ile işi halletmeye çalışıyorlar. Void serisinde olan lanetli dip ses kesinlikle bu kulaklıkta yok. Bazı kullanıcılar sorunlar yaşıyor ama teknoloji şans işidir. Kulaklık ilk geldiği zaman oyun oynarken Alt Tab attığım zaman masaüstünde dip ses yapıyordu. Kulaklığı sıfırlayarak düzelttim ve hiç sorun yaşamadım. Sıfırlayana kadar canım çıktı. Keşke Arctis 7'deki gibi olsa. Arctis 7'de benim bildiğim sol pedin altında reset butonu var. Bunun reset olayı değişik. Void serisinde ise dongle üzerinde var. Kulaklıkta sorun yaşarsanız hangisi olursa olsun desteğe yazmadan önce bir reset atın. Gözlük kullanımında ise sorun çıkartmıyor. Gözlüğü taktığınızı pek hissetmiyorsunuz. Tabii gözlüğün yapısına göre değişir ama pek sıkıntı çıkartmıyor.
Dip ses yok ve çok rahat. Ses temizliği ve kalitesi düzgün bir EQ ayarı bulunursa bambaşka bir seviyeye çıkıyor.

Sonuç: Kesinlikle alınır.
  • Kablosuz kullanım: 9.8
  • Kablolu kullanım: 9.8 (kablolu kullanım ile kablosuz arasında fark görmedim pek).
  • Ses temizliği: 8.9 / 9 (benim EQ ayarımda 9).
  • Mikrofon: 9.9
  • Malzeme kalitesi 9.7
  • Kontrol tuşları: 9.8 (çok kaliteli bu arada kolay kolay bozulmaz)
  • Kafa bandı: 7.3
  • Pedler: 8.9
  • iCUE EQ deneyimi: 7
  • Dolby deneyimi: 9.6

Eki Görüntüle 1546566
Eki Görüntüle 1546570

Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Eklemeler yaparım.

Elinize sağlık hocam harika olmuş.

Kablosuz kulaklıkta HyperX Quadcast gibi mikrofon var çok iyi sadece bundan dolayı bile alırdım ben.

Güncel olarak memnun musunuz? G733 kullanıyorum ve satıp HS80 alsam mı diye düşünüyorum.
Mikrofon ve ses kalitesi olarak bir şüphem yok aslında, sadece şarj olayı içime sinmiyordu.
Ona da okey olmaya başladım diyebilirim, alınabilecek fiyatlara düşse alacağım.

Güncel olarak memnun musunuz? G733 kullanıyorum ve satıp HS80 alsam mı diye düşünüyorum.
Mikrofon ve ses kalitesi olarak bir şüphem yok aslında, sadece şarj olayı içime sinmiyordu.
Ona da okey olmaya başladım diyebilirim, alınabilecek fiyatlara düşse alacağım.
G733 yerine ben şahsen bunu tercih ederim. Aslında deneyimlemek istediğim çok kulaklık varda işte ekonomik özgürlüğüm yok. G535 örnek.

Bu arada kulaklıkla barışamadığım tek şey pedleri. Başka bir sorunu yok. Şarj o kadar zoruma gitmiyor.

G733 yerine ben şahsen bunu tercih ederim. Aslında deneyimlemek istediğim çok kulaklık varda işte ekonomik özgürlüğüm yok. G535 örnek.

Bu arada kulaklıkla barışamadığım tek şey pedleri. Başka bir sorunu yok. Şarj o kadar zoruma gitmiyor.
Hocam ben de aynı kulaklığı satın aldım fakat USB kablosuyla bağladığımda algılamıyor, firmware update yapmak için USB kablosuna bağlamamı istiyor. Kurulumunu nasıl yaparım?

Hocam ben de aynı kulaklığı satın aldım fakat USB kablosuyla bağladığımda algılamıyor, firmware update yapmak için USB kablosuna bağlamamı istiyor. Kurulumunu nasıl yaparım?
Şöyle anlatayım.
Kulaklık Wireless mod da.

Kablosuz mod da iken kablosunu tak.
Ondan sonra 2-3 sn tuşa basılı tut.

Bunları yaptıktan sonra kulaklık devre dışı kalacağı için otomatik olarak USB moda geçecek.

Hocam mikrofonunuzun (HS80) discord üzerinden alınmış bir ses kaydını vs. dinleme ihtimalim var mı?
Arkadaşınız falan alabilirse bir ses kaydı. Discord paylaşmak yasak sanırım o yüzden kendimi araya sokamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı