İnceleme Corsair M55 RGB Pro oyuncu faresi

Herkese selam, yaklaşık 1 haftadır kullandığım M55 oyuncu faresini incelemeye çalışacağım. Sosyal'de incelemesi olmadığı için yapmaya karar verdim. Sorularınız olursa cevaplarım seve seve.

Farenin özellikleri;
  • 12400 DPI+ Optik Sensör / 220 IPS tracking speed
  • Boyutları 124.4 mm x 57.25 mm x 40 mm
  • Omron D2FC-F-K 50 milyon tıklama ömürlü sağ ve sol clickler
  • 8 adet tamamen programlanabilir tuş
  • 2 elle kullanıma uygun tasarım(ambidextrous )
  • PTFE mouse ayakları
  • RGB/Yazılım
  • 89 gram ağırlık
Benim elim orta parmağın ucundan bileğe kadar 18CM olduğu ve palm tutuş yani fareyi avucuma oturtup kavrayarak tuttuğum için en az 120 MM'lik bir fare arayışındaydım. İtopya'da 249 liraya düştüğü için M55'de karar kıldım.

m55 (6).jpg

Görüldüğü üzere fare elime tam oturuyor, resim çekeceğim için bu kadar avuçladım fareyi normalde bu kadar uçtan tutmam bile.

m55 (7).jpg

Ortadaki büyük tuş DPI değiştirme tuşu. Icue yazılımı üzerinden 5 adete kadar DPI ataması yapılabiliyor. DPI tuşu ile tekerlek arasında bir LED ışık var ve ayarladığınız DPI'a göre renk değiştiriyor.

m55 (8).jpg

Farenin solda görünümü. Solda iki tuş bulunmakta ve tuşların alt kısmındaki alan ciddi manada tırtıklı bir yapıya sahip. Bu sayede fareyi kaymayacak şekilde tutabiliyoruz.

m55 (9).jpg

Sağdan görünüm. Faremiz "ambidextrous" olduğu için hem sol hem sağ elle kullanıma uygun. Bu yüzden farenin sağ tarafında da 2 adet tuş bulunmakta.

m55 (3).jpg

Farenin skatezleri oldukça büyük. Fareyi rahatça hareket ettirebiliyorsunuz.

m55 (11).jpg

Kablomuz örgülü ve 1.8 metre uzunluğunda. Kablo bir tık sert yani eğilip bükmesi biraz zor, sağlam olsun diye mi böyle yapmışlar yoksa fiyatı düşürmek için mi bilemiyorum açıkçası. USB girişi ise sağlam.

m55 (10).jpg

Önden görünüm.

m55 (1).jpg

DPI tuşu ve RGB'li Corsair logosu. Özellikle arkadaki RGB beklediğimden daha parlak, resimdeki parlaklık yüzde 30.

Şimdi Icue yazılımını biraz anlatalım.

giriş.PNG

Programın giriş ekranında "devices" yazısı altında bağlı olan bütün uyumlu Corsair cihazlar görünebiliyor. Bende sadece fare olduğu için tek bu var. Default yazısına bastığımız zaman kendi ayarlarımızın olduğu profile giriyoruz.

yan tuş.PNG

İlk kısımda "actions" var yani tuşları devre dışı bırakma, atama yapma vs. gibi. Ben yan tuşların hiç birini kullanmadığım için soldaki ikisinde devre dışı bıraktım. Sağdaki ikisi ise varsayılan olarak zaten devre dışı. İsterseniz 4 yan tuşu da kullanıma açabiliyorsunuz bu arada.

rgb.PNG

RGB kısmında rainbow, color pulse ve color shift gibi özellikler var, yani renk geçişleri, nefes alma gibi. Ben RGB'ye düşük parlaklıkta kullanıyorum zira gözümü alıyor nedense.

dpı.PNG

DPI kısmında ise görüldüğü üzere 5 ana ayar ve bir de sniper modu var. Ben sadece 1800 DPI'da kullandığım için diğerlerini devre dışı bıraktım. İstenilen seviye ve renkte ayarlama yapılabiliyor.

ayar.PNG

Ana menüde setting kısmında ise polling rate yani raporlama hızı, parlaklık gibi ayarlar var. Burada sol el modunu açıp kapama ve bütün yan tuşları açıp kapama ayarları var. Ayrıca güncellemeleri de kontrol edebiliyoruz.

Şimdi ise artıları ve eksileri;

Artılar;
  • 2 ele uygun olması.
  • Örgülü kablo sağlamlığı.
  • Yapı kalitesi ve tutuş hissiyatı iyi.
  • Click sesleri düşük, yani fare sessiz kategorine girebilir.
  • Hafif olması kolu yormuyor.
  • Çok dayanıklı ABS plastikten yapılma gövde.
  • Her ne kadar kullanmasam da DPI tuşunun büyük olması kolaylık sağlıyor.
  • 12 MS tıklama gecikmesi oldukça iyi bir değer.
Eksiler;
  • İlk başlarda özellikle sağ taraftaki yan tuşlar rahatsız edici birkaç güne alışılıyor ancak.
  • Küçük eller için büyük gelebilir.
  • Sensörü indirimsiz fiyatına(350-400TL) göre bir tık geride, lakin 249 lira için yeterli.
  • Yan tuşlar kalite hissi vermiyor.
  • Kabloyu düzgün konumlandırmazsanız fare kullanımını etkiliyor çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi kablo oldukça sert.
Son değerlendirmem, ben fareyi beğendim, ilk birkaç gün sağ taraftaki tuşlar yüzünden alışmakta zorlansam da şimdi varlıklarını bile hissetmiyorum desem yeridir.
Bundan önceki farem A4 tech'in şu 15-20 liralık farelerindendi :D (Aşağıya resmini koyarım) O yüzden bu fare bana aşırı hassas geldi başlarda, Windows'un "fare hassasiyetini artır" ayarını kapatmak zorunda kaldım. Bu açıdan sensör üzerine düşeni yapıyor aslında. COD warzone'da çok rahat 18 kill'e çıkmaya başladım bu fareyi aldıktan sonra(placebo etkisidir belki de :))

a4.jpg

Eski farem :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı