Corsair Vengeance RGB Pro belleğimin çipi nedir?

IDaRKLoRD

Kilopat
Merhaba, Corsair Vengeance RGB Pro bellek kullanmaktayım. Thaiphoon Burner programına baktığımda belleklerimin hangi çipe sahip olduğunu anlayamadım (b-die, C-die vb). Programda görünen raporu aşağıya ekledim. Bilgili biri yardımcı olursa çok sevinirim.

Snap18042023005700.png

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Sonuçları sizinle paylaşacağım. Tek bir sorun var o da belleklerin 4'ü de aynı ve ben kitleri karıştırmış olabilirim... Programlar da tüm bilgileri aynı gösteriyor. Yani bellekleri nasıl ayırt edeceğimi bilmiyorum. Çok şey istedim kusura bakmayın ama bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim🥹
CPU-Z'den seri numaralarına, üretim tarihlerine baktınız mı? Thaiphoon Burner'da daha detaylı yazabilir, oraya da bir bakın isterseniz.

@William Butcher Hocam ben dün akşam 2,5 senedir güncellemediğim BIOS'u güncelleyip DIMM sıralamalarına göre Ram'leri yerleştirdim. Güncelleme ve doğru sıralama ile düzeldi sanırım. Çünkü bazen sistem start almıyordu büyük ihtimalle yine Ram'lerden ötürü. Süreci takip edeceğim. Varsa bir sıkıntı 1 2 güne kokusu çıkar zaten.

Arkadaşlar bellekleri birbirinden ayırdım fakat vakit bulamadığım için yazamadım. Memtest testini de yaptım. Önce bir kiti sonra diğer kiti takıp test ettim. İki kitte testi hatasız tamamladı. Şimdi 2-4 yerine 1-3 numaralı slotlara takıp deneyeceğim. Bu arada şu an ikinci kit takılı ve Windows 16 GB bellek görmesine rağmen 7.9 GB kullanılabilir diyor. BIOS'ta da 8 GB görünüyor. Belleğin teki sorunlu diyeceğim ama memtest hatasız tamamlandı. Kafam karıştı açıkçası. İlk kitte bilgisayarı ilk açtığımda bellek 8 GB görünüyordu yeniden başlatınca 16 oldu. Bundaysa birkaç defa yeniden başlatmama ve bellekleri söküp takmama rağmen hala 8 görünüyor.

Arkadaşlar bellekleri birbirinden ayırdım fakat vakit bulamadığım için yazamadım. Memtest testini de yaptım. Önce bir kiti sonra diğer kiti takıp test ettim. İki kitte testi hatasız tamamladı. Şimdi 2-4 yerine 1-3 numaralı slotlara takıp deneyeceğim. Bu arada şu an ikinci kit takılı ve Windows 16 GB bellek görmesine rağmen 7.9 GB kullanılabilir diyor. BIOS'ta da 8 GB görünüyor. Belleğin teki sorunlu diyeceğim ama memtest hatasız tamamlandı. Kafam karıştı açıkçası. İlk kitte bilgisayarı ilk açtığımda bellek 8 GB görünüyordu yeniden başlatınca 16 oldu. Bundaysa birkaç defa yeniden başlatmama ve bellekleri söküp takmama rağmen hala 8 görünüyor.
Anakartın kullanım klavuzunda hangi slotlara hangi ssırayla takılması gerektiği yazar. Ben ona göre taktım. Tek bellek verse hangi slota çift bellek varsa hangi slota takılmalı diye belirtir.

Anakartın kullanım klavuzunda hangi slotlara hangi ssırayla takılması gerektiği yazar. Ben ona göre taktım. Tek bellek verse hangi slota çift bellek varsa hangi slota takılmalı diye belirtir.
Biliyorum onlara göre taktım. Slotlarda mı sorun var diye farklı slotlarda deneme yapacağım. Acaba 4 belleği de taksam sorunun hangi slotta olduğu ya da hangi bellekte olduğu yazar mı?

Geri
Yukarı