Corsair Vengeance RGB Pro SL hangi çipi kullanıyor?

Muhtemelen öyle. Bir de 2x16 kit bendeki, 2x8GB kitlere kıyasla bad bin çıkma olasılığı daha yüksek oluyor sanırım bunlarda.
Evet, 16 Gbit'ler genelde dual rank oluyor ve dual rank belleklere hız aşırtma yapmak, single rank belleklere nazaran daha zor. Mesela single rank bir 16 GB RAM'de 16x1024 MB varken dual rankte 32x512 MB var. Birisinde 16 taneyi stabil yapmak var, diğerinde 32. Ama olumlu bir tarafı var, daha stabil oluyorlar.
Ben 3733-3833 MHz'den sonrasında her şekilde stabilite sorunu olduğunu ve 2:1 moduna düştüğünü duymuştum, bu dediğim doğru değil galiba.
Öyle bir şey yok, hangi kaynaktan baktıysan bir daha bakma oraya.

Yok değil. İşin içinde şans ve bilgi faktörü çok var. 3600 MHZ dan sonra otomatikmen bios 2:1 moduna düşürüyor zaten. Sen manuel olarak 4600 / 2300 FCLK da yapabilirsin tabi ama cogunlukla boot olmaz. Ben şuan 4066/2033 fCLK kullanıyorum stabil olarak. Patriot Viper 4400c19 ile
Ben de 3200/1600'e saplanmış kalmış durumdayım. Sanırım yıllık izinimde Samsung C-die çiplerimin birazcık canını sıkacağım. :)

Nasıl anlayacağım?
Satın almadan veya satıcıya sormadan anlayamazsın.

Eğer OC ile uğraşmayacaksan al geç bu arada. Stok bir kullanıcı için çipin önemi yok.
Buradan ayrılan üyelerin kurduğu sayfa, bilirsiniz.

@BerkayZ87 Galiba siz de o sayfayı sevmiyorsunuz, ben de pek tercih etmesem de bazı şeyler ister istemez arama sonuçlarında çıkıyor. :)
Oradakiler kadar buradakiler de bilmiyor. O yüzden bir şey diyemeyeceğim :D

Ben de 3200/1600'e saplanmış kalmış durumdayım. Sanırım yıllık izinimde Samsung C-die çiplerimin birazcık canını sıkacağım. :)
3733 cl 17-21trcdrd civarımsı yapılabiliyordu diye hatırlıyorum C die.

Satın almadan veya satıcıya sormadan anlayamazsın.

Eğer OC ile uğraşmayacaksan al geç bu arada. Stok bir kullanıcı için çipin önemi yok.

Oradakiler kadar buradakiler de bilmiyor. O yüzden bir şey diyemeyeceğim :D
"İki ucu 'kirli' değnek" mi diyorsunuz? 🤣

3733 cl 17-21trcdrd civarımsı yapılabiliyordu diye hatırlıyorum C die.
İsterseniz şu konuma bi' göz atabilirsiniz:

Samsung C-Die'ın kendi içerisinde o kadar çok versiyonu var ki, hangisinin iyi hangisinin kötü olacağına ben bile karar veremiyorum o kadar Samsung C-Die overclock yapmama rağmen. Benim de bizzat elimden geçen Samsung C-Die modelde 3800-18-22-8-22-42-76-650 1.37V yapabilmiştim ve stabildi. Ama çoğu Samsung C-Die OC yaptırdığım kişide 3600-18-22-22-42 dahi stabil olmayabiliyordu.

Derinlemesine araştırmayı düşünenler HardwareLuxx Forum'a bakabilir. Adamlar zevkine Samsung C-Die alıp overclock yapıp kendi veri listesini oluşturuyor.

"İki ucu 'kirli' değnek" mi diyorsunuz? 🤣

İsterseniz şu konuma bi' göz atabilirsiniz:
Direk dümdüz 3733 Mhz'da alttaki değerleri denedin mi?

cl 17
trcdrd 21
trcdwr 21
trp 21
tras 42
trc 70

Ram voltajı asla 1.35 i geçmesin hatta böyle boot olmazsa 1.30,1,33 arasında bir değer verip tekrar deneyebilirsin.

Geri
Yukarı