Counter-Strike 2 macOS Desteği Sunmuyor

Yorumlara katılmıyorum. Kitlesi küçük de olsa Mac'te oyun oynayan insanlar var. Elbette hardcore oyuncular değil ancak akşamları gelip yarım saat, bir saat oynayıp çıkan insanlar bunlar.

Hocam ben Mac'de kimse oyun oynamıyor demedim az kitlede olsa Mac'de oynayan kişi sayısı var evet ayrıca yazdığım yorum 7/24 Mac ile oyun oynayan kişiler için dahil ama herkes muhtemelen 1 kez bile olsa Mac'i olan herkes 1 defa bile olsa oynamıştır ben 7/24 oynayan insanlara dedim.

Eskiden Mac'in Windows'dan çok farkı yoktu. x86 mimarisi ve kabaca yaygın olan OpenGL desteklenmesiyle çok bir şey gerekmeden oyunlar portlanabiliyordu. Şimdi hem x86 desteği gitti, hem OpenGL'nin yerini Metal aldı. Oyunların artık sıfırdan yazılması veya ciddi modifiyelere ihtiyacı var. Bu küçük miktarlarda macOS oyuncusu için taşın altına el uzatılmaz. Apple bunun için Metal 3'ü yayımladı, uzun zamandır Vulkan ve DirectX'de olan özellikleri ekledi, Kendi DLSS'ini entegre etti, bununla beraber Wine'ı kendileri alıp Windows'dan portlama aracı çevirdiler ancak yeterli değil bence. Apple'da uzun süre birebir anlaşmalar olmadığı sürece büyük çaplı oyunları göremeyeceğiz.
iPhone 15 Pro'lara Resident Evil, Assassin's Creed gibi oyunların gelmesi ile belki oyun yapımcıları iOS ve MacOS pazarına girmek isteyebilir. Sonuç olarak oyunlar şu an sadece A17 Pro ve M1 ve sonrasına gelse de bir kaç yılda ciddi bir pazar oluşabilir. Şu an firmalar hali hazırda Steam Deck için özel grafik ayar güncellemeleri, Switch için oyun port'ları yapıyorlar. Aksesuarlar ile iPhone'u bir el konsolu, iPad'i bir dizüstü bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. iPad + GamePad ikilisi ile şarj aletine bağlı olmadan oyun oynanabilir.

Benim asıl hayalim, bu Epic Games - Apple davası ve Avrupa Birliği'nin sayesinde 3. parti uygulama mağazalarını iOS'e gelirse, Epic Games kesinlikle Launcher'ını çıkartır. Bence içinde sadece Fortnite değil desteklenen konsol oyunları da olacak. Valve, pazar payı kaybetmemek için Steam Deck'e rakip olmasına rağmen Steam'i iOS'e getirebilir. Eğer bunlar yaşanırsa oyunculuk çok farklı noktalara gidebilir. Tabii ki bunlar hayal fakat şunu belirtmek isterim, Apple GPT ve Apple'ın AAA oyunların iPhone ve Mac'lere gelmesi için firmalarla anlaşması gibi gelişmeleri gördükçe devamı gelecek gibi bir his var içimde. Sonuç olarak bu kadar yatırımı 3-5 oyun için yapmıyorlardır, değil mi?

iPhone 15 Pro'lara Resident Evil, Assassin's Creed gibi oyunların gelmesi ile belki oyun yapımcıları iOS ve MacOS pazarına girmek isteyebilir. Sonuç olarak oyunlar şu an sadece A17 Pro ve M1 ve sonrasına gelse de bir kaç yılda ciddi bir pazar oluşabilir. Şu an firmalar hali hazırda Steam Deck için özel grafik ayar güncellemeleri, Switch için oyun port'ları yapıyorlar. Aksesuarlar ile iPhone'u bir el konsolu, iPad'i bir dizüstü bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. iPad + GamePad ikilisi ile şarj aletine bağlı olmadan oyun oynanabilir.

Benim asıl hayalim, bu Epic Games - Apple davası ve Avrupa Birliği'nin sayesinde 3. parti uygulama mağazalarını iOS'e gelirse, Epic Games kesinlikle Launcher'ını çıkartır. Bence içinde sadece Fortnite değil desteklenen konsol oyunları da olacak. Valve, pazar payı kaybetmemek için Steam Deck'e rakip olmasına rağmen Steam'i iOS'e getirebilir. Eğer bunlar yaşanırsa oyunculuk çok farklı noktalara gidebilir. Tabii ki bunlar hayal fakat şunu belirtmek isterim, Apple GPT ve Apple'ın AAA oyunların iPhone ve Mac'lere gelmesi için firmalarla anlaşması gibi gelişmeleri gördükçe devamı gelecek gibi bir his var içimde. Sonuç olarak bu kadar yatırımı 3-5 oyun için yapmıyorlardır, değil mi?
Sanmıyorum. Steam Deck bir istisna. Steam Deck Linux üzerinde çalışıyor. Uzun yıllardır geliştirilen Wine altyapısından gücünü alıyorlar ve modülleri daha çok kabul görmüş Vulkan üzerine inşa ediliyor. Bunun haricinde Steam Deck kendi başına x86_64 bir cihaz. Oyununuzu portlamak için her şey hazır zaten, hatta çoğu oyun geliştiricinin hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan çalışıyor.

Ha ama olmayacak diye bir şey yok. Ancak kendi gözlerimle Macbook'ların veya Mac ortamının konsol ve PC oyunculuğunu kendine kaydırabileceğine inanmıyorum. En azından şu koşullarda çok mümkün değil. Mobil oyunlar çok rahat kendini adapte edebilir, çünkü Mac'ler telefon oldu. Ama konsol ve PC oyunculuğunu kaydıramayabilir, yatırım gerekecektir. Capcom ve Ubisoft'un arkasındaki Apple ile olan anlaşmaları bilmiyoruz. Bir görelim bakalım, dediğiniz gibi AC ve RE serileri bir şeyler söylemek konusunda daha çok veri sağlayacaktır.

Yorumlara katılmıyorum. Kitlesi küçük de olsa Mac'te oyun oynayan insanlar var. Elbette Hardcore oyuncular değil ancak akşamları gelip yarım saat, bir saat oynayıp çıkan insanlar bunlar.

Ben yorumları şaşkınlıkla okudum şahsen. M1 MacBook Pro bilgisayarımda LoL, FM, EU4, CK3, HOI4 ve bunun yanında pek çok indie game oynuyorum. BG3'ü de alıp deneyeceğim yakında. Yani bu cihaz oyun haricinde pek çok işi iyi seviyede yapıyor zaten orası ayrı ama vaktim kalınca oyun da oynuyorum. Oyun desteğinin kesilmesi zaten kimse oynamıyordu mantığı bence yanlış. Destek varsa ve bilgisayarın gücü yetiyorsa neden oynamayayım ki?

Geri
Yukarı