COVID-19 ülkede ne zaman biter?

Eğer halk tedbir almazsa, böyle devam ederse asla.
Tedbirle bitecek birşey değil. İstersen herkesi 1 ay evine kapat. Yine bitmez yine bitmez. Tedbir falan boş iş bence. Tedbir sadece yayılma hızını düşürüyor. Bu da devletin işine gelen bir durum. Şahsen ben sürü bağışıklığından yanayım.

Aşı çalışmaları iyi yönde ilerlemiş gözüküyor, okullar şu anda tatil oldu. Ben üniversiteye gidiyorum. Bu dönem zaten online olacak fakat 2. dönemin online olma şansı var mı? Aşı gelse bile ülkede tam anlamıyla koronanın bitmesi üniversitelerde 2. döneme ya da 2. dönemin sonuna kadar sarkar mı? Fikirlerinizi merak ediyorum.
2024

Tedbirle bitecek birşey değil. İstersen herkesi 1 ay evine kapat. Yine bitmez yine bitmez. Tedbir falan boş iş bence. Tedbir sadece yayılma hızını düşürüyor. Bu da devletin işine gelen bir durum. Şahsen ben sürü bağışıklığından yanayım.
Sadece devletin değil tedbir hepimizin işine gelir. Çünkü yayılımın yavaş olması daha az kişinin maruz kalmasıyla birlikte hastanelerdeki yoğunluğun daha az olmasını sağlar. Solunum cihazı bulunamadığı için ölen bir akrabamızı veya ağır hastalanabilecek kendimizi düşünelim. Tedbir işte bu kadar önemli. Ayrıca ilaç çıkana kadar daha az kişinin maruz kalmasıyla bu durum çok daha önemli bir hale geliyor.

Sürü bağışıklığından yanayım diyorsanız hastanelerin tıklım tıklım dolmasını ve insanların hastanelere alınamayıp önlerinde ölmesinden mi yanasınız? yada evlerinde veya sokaklarda.

İngiltere de başta sürü bağışıklığı diye başladılar ama sonradan vazgeçmek zorunda kaldılar. Sürü bağışıklığı ölen ölsün kalan sağlar bizimdir yaklaşımından çok bir farkı yok. Ayrıca virüs bulaştıktan sonra bağışıklık kazanacağımız ne malum. Hatta kısa süre içinde o bağışıklığın yok olduğu da söyleniyor.

İmkansız bence. Açsalar bile en fazla 1-2 ay içerisinde tekrardan kapatırlar diye düşünüyorum. Seneye ilk dönem bile açılması zor görünüyor. İlkokul ortaokul gibi değil ki, şehirden şehire on-yüz binlerce öğrenci gidecek.
Bence aşı bulunduğu an bu Covid -19 un gripten farkı kalmayacak bu aşılar 2021 hazirana kadar ülkede yaygınlaşsa okullar açılır benden demesi

Çok yanlış bir düşünce, sen diyorsun ölen ölsün, kalan bizimdir, peki öyle diyelim yakınından biri ölürse ne hissedeceksin, o zaman da sürü bağışıklığından yanayım diyebilecek misin ?

Alanında yıllarca eğitim almış profesörler, bilim adamları bu sorunun cevabını veremezken genel kitleyi liselilerin oluşturduğu Technopat Sosyal'de bu soruya cevap verebilecek bir er kişi çıkarsa kendisine güzel bir hediye vermek isterim, bulsun beni.
İnsan mı seçiyorsunuz? Anlayamadım tam olarak. Liseye gidiyorum 17 yaşındayım fikirlerim önemsenmiyor mu?

Geri
Yukarı