Covid bitti mi?

Devam ediyor ama sanırsam diğer virüsler gibi uykuya daldı. Yakında yine patlak verecektir diye tahmin ediyorum.
Herkesin bünyesi alıştı artık bu virüse. Çünkü farkeden farketmeyen herrrkes bu virüsün tadına baktı. Aslında bana bulaşmadı diyenlere de bulaştı. Sadece farketmeden tadına baktılar. Bu yüzden herkesin bağışıklığı buna karşı dirençlendi. Sonuna kadar gg wp ez. Daha patlak vereceğini düşünmüyorum.

COVID laboratuvarlarında çalışmış bir biyolog olarak söylemeliyim ki COVID hiçbir zaman bitmeyecek ama sevindirici haber şu artık bir grip bile COVID'den ağır geçiyor. COVID olduğunuzda size uygulanan tedavi grip olduğunuzdakiyle aynı. Parol-minoset-burun tıkanıklığı olarak da illiadin. O yüzden kimsenin korkmasına gerek yok. COVID önceden vücutta sitokin fırtınası yaratıyor ve ciğerlere saldırıyor idi şimdi ise grip gibi kas eklem ağrısı- baş ağrısı -halsizlik-nadiren ateş 3-4 güne de bir şey kalmıyor. Bağışıklığı düşük olan hastalar tabii ki dikkat etmeli ama bağışıklığınız iyiyse, vitamin mineral kısmında beslenmeniz iyiyse COVID vücudunuz için çocuk oyuncağı kalır. Şahsi fikrim test yaptırmak bile gereksiz 3-4 gün dinlenme ile atlatiyorsunuz.

3-4gün dinlenmeyi bırak 2 hafta izin aldım ben :D halla iyileşemedim.

3-4gün dinlenmeyi bırak 2 hafta izin aldım ben :D halla iyileşemedim.

Bağışıklık sisteminize göre değişir ama 3-4 günden sonra ağır bir semptom göstereceğini sanmıyorum hocam. Otoimmun hastalığım olmasına rağmen 5 gün halsizlik ile geçti 6. gün dipçik gibiydim. Vitamin düşüklüğünüz olabilir.

Sars-cov ailesi virüsü olan covid diğer tüm aile üyeleri gibi zamanla azalarak bitecek diye düşünüyorum. Aynı familyadan virüsler azalarak bitmiştir.
Daha patlak vereceğini düşünmüyorum.
Mutasyon geçirmesine göre değişir. Grip gibi binlerce farklı türü ortaya çıkabilir mesela. Olur mu olur. Gerçi COVID dediğimiz şeyde bir grip ama gribe kıyasla biraz daha ne denir, çevik diyelim.
Sadece farketmeden tadına baktılar. Bu yüzden herkesin bağışıklığı buna karşı dirençlendi.
Yeni çıkan virüslerde bünyeye girip hafif atlatma hatta hissetmeme konusu çok zor. Vücut illa tepki verecektir bu duruma. Çünkü ilk defa karşılaştığı bir virüs var karşısında.

Mutasyon geçirmesine göre değişir. Grip gibi binlerce farklı türü ortaya çıkabilir mesela. Olur mu olur. Gerçi COVID dediğimiz şeyde bir grip ama gribe kıyasla biraz daha ne denir, çevik diyelim.

Yeni çıkan virüslerde bünyeye girip hafif atlatma hatta hissetmeme konusu çok zor. Vücut illa tepki verecektir bu duruma. Çünkü ilk defa karşılaştığı bir virüs var karşısında.
Hadi bir ihtimal dedikleriniz doğru çıkabilir. Ama çok çok düşük ihtimal bunlar bana göre.

Işte sevindirici haber de bu bu familya virüsler her zaman iyi yönlü mutasyon geçirmiştir. Misal yukarıdaki arkadaş 2 haftadır iyileşmedim demiş eminim ki delta zamanı olsaydı bu arkadaş hastanede yatmak zorunda kalabilirdi ama şuan influenza ve covid birden çıksa dahi evde dinlenmek tek tedavi. Hastanede tedavisi gören hastalar ya kanser hastaları ya da otoimmun hastalar.

Işte sevindirici haber de bu bu familya virüsler her zaman iyi yönlü mutasyon geçirmiştir. Misal yukarıdaki arkadaş 2 haftadır iyileşmedim demiş eminim ki delta zamanı olsaydı bu arkadaş hastanede yatmak zorunda kalabilirdi ama şuan influenza ve covid birden çıksa dahi evde dinlenmek tek tedavi. Hastanede tedavisi gören hastalar ya kanser hastaları ya da otoimmun hastalar.
Zaten Mutasyon geçiren bir virüs zamanla hafifleşir, zayıflar. Şey gibi düşünelim bunu; Türkiye'nin 2021 gibi yaptığı Döviz müdahalesi. Yani 10 TL'ye düşmüştü Dolar, iyi güzeldi sonradan tekrar yükseldi ve daha kötü oldu durumumuz. Virüste de bu benzer.

Geri
Yukarı