COVID aşıları güvenli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, gerek COVID salgını gerekse tedavi sürecinde (aşı, ilaç vb) türlü kurmacalara şahit olduk. her geçen gün de yenileri eklenmeye devam ediyor. Öncelikle hem bu konuda hem diğer konularda sizlere "kaynak" adı altında sunulan her metne ve videoya itibar etmemenizdir. Güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek, bilgi edinmekten daha kıymetlidir. Aşıların yapım yöntemi, yapım süreci hakkında bir yargı oluşturmak için de temel tıp bilgisine sahip olmanız gerekir.

Herhangi bir ilaç oluşturulurken türlü aşamalardan geçer. Bu aşamalar temelde preklinik ve klinik deneyler olmak üzere ikiye ayrılır ve bunlar da kendi içlerinde türlü aşamalardan oluşmuştur. Her bir aşamada yapımdaki ilacın farklı bir özelliği test edilir (örneğin ilaç yarılanma süresi, etkinlik düzeyi, toksik düzeyi gibi). Olmaması gereken herhangi bir etki ile karşılaşıldığında bir sonraki aşamaya geçilemez. Ekranlardan sıklıkla duyduğumuz faz çalışmalarından faz 3'ün sonu ilacın ruhsat aldığı dönemdir. Bu süreç öyle 3-5 ayda olacak kadar hızlı değildir lakin bunda çalışmalara gelen maddi desteğin de önemli olduğunu belirtmek isterim.

Gerek ana akım medyada gerek sosyal medyada türlü türlü yanlış haberler, fikirler bizlere sunuluyor. Lütfen her gördüğünüze itibar edip kendinizi bu kurmacalara kaptırmayın. "COVID testi alınırken beynimize çip takıyorlar"dan tutun 8 ilaç içip intihar etti haberleriyle favipravir kullanımının ilişkilendirilmesine kadar ne kurmacalar gördük (ilaçların etkin düzeye ulaşması için farklı dozlar vardır. Her ilacın kullanımının farklı olmasının farmakolojik olarak türlü sebepleri vardır, emilimi, reseptör etkileşimi kurması için doz aralıkları ve miktarı her ilaca uygun olarak düzenlenmiştir. Bahse konu olan ilacın kan miktarının etkin düzeye ulaşması için öncelikle havuzunu doldurmalıdır. Bunu çaydanlığa su doldurmak gibi düşünebilirsiniz. Suyun kendiliğinden akmaya başlaması için önce delikleri geçecek şekilde suyu doldurmalısınız, sonrasında üzerine ilave ettiğiniz su kendiliğinden akacaktır. İntiharla, toksisiteyle bir alakası yoktur).

mRNA konusuna gelince; DNA ve RNA birbirinden ayrı iki yapıdır. DNA'dan mRNA oluşturulur ve bu messenger (mesajcı) RNA'dır. Proteinlerin sentezinde görevlidir. RNA'dan DNA yapılması için ise reverse transkriptaz denilen özel bir enzim gerekmektedir. Bu enzim insan vücudunda bulunmamaktadır (HIV ve Hepatit B gibi virüslerin kendine ait reverse transkriptazları vardır ve onların savunmadan kaçma mekanizmalarındandır. HIV virüsü kendi RNA'sından DNA üretebilir. Bu üretilen DNA'yı yine kendi metabolik işlevleri için kullanır. İnsanın DNA'sını değiştiremez). Dolayısıyla mRNA aşısının gidip de insan DNA'sını değiştirmesini beklemiyoruz. Yine de yan etkiler konusunda şüpheniz varsa bu konuda üretici firma fark etmeksizin son derece haklısınız.

Hayatımıza giren birçok şeyin yan etkileri konusunda net bilgimiz yok, çünkü bu ancak zamanla belli olabilecek bir şeydir. En basitinden, hayatımızın her alanına girmiş ve kaçışı neredeyse mümkün olmayan hale gelmiş Wi-Fi'ı örnek verebiliriz. Uzun dönem etkilerinin ne olacağını ancak önümüzdeki 20-30 yıl sonunda görebiliriz. Aşı meselesi de aynı şekilde. Yan etkilerden tedirgin oluyorsanız sizi elbette anlarım. Burada size tavsiye edebileceğim tek şey kar zarar oranını iyi hesaplamanız. Hastalığa yakalananların büyük çoğunluğunun ölmüyor olması hayat kalitesini düşürmediği anlamına gelmiyor ne yazık ki. Bunun için de tansiyon örneğini vermek istiyorum. Yüksek tansiyonu olan bir kişi ilaç yan etkilerinden tedirginlik duyuyor olsa ona bu yan etkilerin beyin kanaması geçirme riskinin yanında oransal olarak göz ardı edilebilir olduğunu, ilaçlarını düzenli kullanmasını ve tansiyonunu kontrol altında tutmasını öneririm. Yine de tercih kişinin kendisinindir.

Tarih boyunca birçok hastalığın aşılarla kontrol altına alındığını da hatırlatmak istiyorum. Çiçek hastalığı gibi korkunç bir hastalıktan tutun başta masum görünen ama yetişkin yaşta geri dönüşü olmayan beyin hastalığına sebebiyet verebilen kızamık hastalığına kadar birçok hastalık aşılarla kontrole alındı. Sizlerden ricam tercihiniz her ne olursa olsun aşı karşıtlığı yapmayın. Bunun başta sevdikleriniz ve yakınınızdakiler olmak üzere tüm topluma ne kadar zararlı olacağını bilmenizi isterim. Her tedavinin elbet iyi yanları olduğu kadar kötü yanları, eksikleri var. Unutmayın bizler ilah değiliz, kimse size ölümsüzlük şerbetini sunamaz. Kullanıp kullanmama tercihi ise sizlere kalmış.

Ben bilgilerim yettiğince sizlere faydalı olmaya çalıştım. Makaleleri okuyup doğru bilgiye ulaşmak isterseniz Pubmed'de araştırma yapabilirsiniz. Sağlıkla kalın...

Ben zaten cevabımı konuda belirtmişim bu nedenle harici bir cevap vermiyorum.

Sorunun cevabını veriniz!
Dostum yanlış olduğun bir konuda hala karşıtlık yapıp cevap veremiyorum demek yerine bunu diyorsun. Aşılar bugüne kadar bir çok hastalığa çözüm oldu. Yukarıda arkadaş uzun bir metinle bunu anlatmış. Okursan tabii ama okuduğunu da çok sanmıyorum.

3. ve 4. maddelerde çelişiyorsunuz diyorum, bana ceza yiyen bağımsız doktor diyorsun. Sence bu bir cevap olabilir mi? Savuşturmayla bu işler olmaz. 😏 😏
Hata bende kardeşim. Sizin gibilere laf anlatmakla boşuna uğraşıyorum. Neden ceza yiyen doktor diyorum sence? Attığın kaynak saçma sapan bilgisiz olduğu için olabilir mi? Kendim ile çelişmeye okusaydın anlardın. Daha bir şey bilmeyen adam DSÖ bilgisiz diyor.

Kusura bakmayın ama siz aşı karşıtısınız. Bu hastalık aşılar ile azalacak. Hangi aşı var ise onu vurdurmak sizin tercihiniz. Ben BioNTech aşısı vuruldum, şu ana kadar bir yan etkisini görmedim. İkinci dozu 7 Haziran'da vurulacağım. Sizin bahsettiğiniz durumlar aşının en ağır yan etkileri ile ortaya çıkabilecek semptomlar.

Dostum yanlış olduğun bir konuda hala karşıtlık yapıp cevap veremiyorum demek yerine bunu diyorsun. Aşılar bugüne kadar bir çok hastalığa çözüm oldu. Yukarıda arkadaş uzun bir metinle bunu anlatmış. Okursan tabii ama okuduğunu da çok sanmıyorum.
Beni tamamen aşı karşıtı, komplo teorisyeni ilan eden sizsiniz ama? Ben sadece bir aşının zararlarını yazmışım. İnsanları neden kariyerlerine göre eleştiriyorsunuz? Arkadaşın uzun metnini okudum ve kendisi haklı da. Bunu illa okudum diye kanıtlamama ihtiyacım yok ama benden bu beklentiyi bekleyen sizsiniz :D
Kusura bakmayın ama siz aşı karşıtısınız. Bu hastalık aşılar ile azalacak. Hangi aşı var ise onu vurdurmak sizin tercihiniz. Ben BioNTech aşısı vuruldum, şu ana kadar bir yan etkisini görmedim. İkinci dozu 7 Haziran'da vurulacağım. Sizin bahsettiğiniz durumlar aşının en ağır yan etkileri ile ortaya çıkabilecek semptomlar.
Sen öyle de paşa

Arkadaşlar siz ciddi misiniz? Giriş bölümünde bahsettiğim aşı BioNTech aşısı ve bu aşı insan genetiğini değiştirebilecek kadar etkili. Diğer aşıların temel bir zararı yok ya da oldukça az. mRNA aşılarının oluşturduğu zararları listeledim sadece.
Bu bilgiye nereden ulaştınız acaba? Bari böyle hassas bir konuda yanlış bilgileri yaymamaya özen gösterin. mRNA DNA'yı nasıl değiştiriyor acaba?

mRNA çekirdeğe bile girmiyor, ne genetiği değiştirmesi? Kullanıldıktan sonra da kısa bir süre içinde yok oluyor zaten.

They do not affect or interact with our DNA in any way.
  • mRNA never enters the nucleus of the cell, which is where our DNA (genetic material) is kept.
  • The cell breaks down and gets rid of the mRNA soon after it is finished using the instructions.

Geri
Yukarı