CPU aşırı ısınıyor ama GPU hiç ısınmıyor

Anil JK

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım Mühendisi
Evet benim sorunum bu. Oyun içi GPU kullanımı işlemci kullanımına göre daha az oluyor. Ve CPU 122 derece. Şaka yapmıyorum, 122 derece görmüşlüğüm var. Ama GPU 55 dereceyi geçmiyor. Bunun sorunu donanımsal mıdır yazılımsal mıdır ve çözümü nedir?

İşlemci: AMD Phenom IIX4 955
GPU R7 240 2 GB
RAM 8 GB DDR3
300W PSU
GA-MA74GMT-S2 Anakart
Kasa Casecom eski dandik bir kasa (sorun bundan olabilir mi?)

Evet benim sorunum bu. Oyun içi GPU kullanımı işlemci kullanımına göre daha az oluyor. Ve CPU 122 derece. Şaka yapmıyorum, 122 derece görmüşlüğüm var. Ama GPU 55 dereceyi geçmiyor. Bunun sorunu donanımsal mıdır yazılımsal mıdır ve çözümü nedir?

İşlemci: AMD Phenom IIX4 955
GPU R7 240 2 GB
RAM 8 GB DDR3
300W PSU
GA-MA74GMT-S2 Anakart
Kasa Casecom eski dandik bir kasa (sorun bundan olabilir mi?)
122 dereceye çıkamaz bir CPU açıkken, en kötü durumda 105 derece de kapanır sistem direkt.
Tahminimce CPU'nun ısı sensörü bozuk. Çünkü bende X2 240 kullanıyorum ayrı bir sistem de ve sıcaklık bazen 5 derecelere kadar düşüyor. :D BIOS üzerinde kaç gözüküyor sıcaklık kontrol eder misiniz?

Ek olarak PC boşta (sadece MSI Afterburner açıkken) işlemci 55-60 arası, GPU ise 25-30 arası dolanıyor.

O kadar ısınsaydı sistem kendisini kapatırdı ısı sensörü bozuk olabilir.
O zaten bozuk yüksek ihtimal ama bu kadar ısınma sebebi ne olabilir. 122 derecede kendini kapatıyor bu arada o yüzden max o kadar gördüm.

Ek olarak PC boşta (sadece MSI Afterburner açıkken) işlemci 55-60 arası, GPU ise 25-30 arası dolanıyor.

O zaten bozuk yüksek ihtimal ama bu kadar ısınma sebebi ne olabilir? 122 derecede kendini kapatıyor bu arada o yüzden Max o kadar gördüm.

Kasayı temizleyin ve işlemcinin macununu değiştirin büyük ihtimal bakımsızlıktan kaynaklanıyor.

Kasayı temizleyin ve işlemcinin macununu değiştirin büyük ihtimal bakımsızlıktan kaynaklanıyor.

Ayrıca fanları doğru taktığınızdan emin misiniz ters taktıysanız ısıyı dışarı atamıyor olabilir.

1674993149421.png
Hocam bende tam tersi oluyor. Burada CPU tam güçte çalışmaz diyor ama bende full çalışıyor.

Ayrıca fanları doğru taktığınızdan emin misiniz ters taktıysanız ısıyı dışarı atamıyor olabilir.
Hocam güvenilir bilgisayarcıya yaptırıyoruz bakım yeni yapıldı bakım ilk yapıldığı 1-2 gün 80-90 derece araları gidiyor işlemci sonra yine aynı derecelere çıkıyor. Fanlar doğru takılı bu arada.

Geri
Yukarı