CPU Debug LED Yanıyor, PC Kapanıyor

Kaliteli termal macunu ideal miktarda kullanarak soğutucunun tekrar yerine takılmasını şiddet ile tavsiye ederim. 80 derece de sıcak. Sadece kasa değil, soğutucuda da sorun var gibi. Bu işlemi yaptıktan sonra kasa kapaklarını kapatıp, BIOS'su sıfırlayıp tekrar stres ve oyun testi yapılmalı. Belki de kasa almaya gerek kalmayacak? Bir de BIOS'u sıfırladıktan sonra CPU fan ayarını ve diğer kasa fanlarının ayarını DC'den PWM moduna al. Biraz ayar kurcala.

Oyun açıkken 57 derece olmuş maksimum bu süre içerisinde çoktan kapanmış oluyordu dediğiniz gibi kasa içindeki havalandırma sıkıntısıymış. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim kasa öneriniz varsa bildiğiniz sıkıntı yaratmayacak her türlü öneriye açığım.
Bütçeniz nedir? Bu arada, isterseniz yaptığınız ayarları geri alın veya BIOS'u sıfırlayın. Varsayılan ayarlarda test yapmanız sağlıklı olabilir.
80 derece de sıcak.
Yaz ayından olduğumuzu ve test yaptığı programın AIDA64 olduğunu göz önüne alırsak 80 derece ideal bir değer olarak kabul edilebilir. Zaten Prime95 dışında işlemciyi 80 derece gibi bir değerin üstüne çıkarabilecek yazılımların sayısı oldukça az.

Son düzenleme:
Kaliteli termal macunu ideal miktarda kullanarak soğutucunun tekrar yerine takılmasını şiddet ile tavsiye ederim. 80 derece de sıcak. Sadece kasa değil, soğutucuda da sorun var gibi. Bu işlemi yaptıktan sonra kasa kapaklarını kapatıp, BIOS'su sıfırlayıp tekrar stres ve oyun testi yapılmalı. Belki de kasa almaya gerek kalmayacak?

Coolermaster'ın bir termal macunu sıkıldı içerisine fiyatı 80TL civarıydı ama tam olarak ismini bilmiyorum. Soğutucu zaten işlemcinin yanında gelen stok fan ve yerine oturduğundan da eminim.
Bütçeniz nedir?

500TL'ye kadar olabilir. Elimde güç kaynağı bulunduğundan boş bir kasa olmasını tercih ederim.

Kaliteli termal macunu ideal miktarda kullanarak soğutucunun tekrar yerine takılmasını şiddet ile tavsiye ederim. 80 derece de sıcak. Sadece kasa değil, soğutucuda da sorun var gibi. Bu işlemi yaptıktan sonra kasa kapaklarını kapatıp, BIOS'su sıfırlayıp tekrar stres ve oyun testi yapılmalı. Belki de kasa almaya gerek kalmayacak? Bir de BIOS'u sıfırladıktan sonra CPU fan ayarını ve diğer kasa fanlarının ayarını DC'den PWM moduna al. Biraz ayar kurcala.

BIOS ayarlarını sıfırlayıp kapakları kapatıp tekrar teste başlattım ve daha 2. dakikada 93 dereceyi gördü. Testi sonlandırdım kapakları tekrar sökeceğim. Soğutucu olarak sıvı soğutmam var ama başlığından ses çıkardığı için takamıyorum önce servise yollamam gerekiyor. Bayramdan sonra halledip onu da kullanırım. BIOS ayarlarına da tekrar göz gezdireceğim voltaj ayarı fan ayarları vb. .

CM MB511 olabilir. Elinizde bulunan MasterBox Lite 5'in ön panelini modlayarak kasa almaktan kurtulabilirsiniz.
Ön paneli ne şekilde değiştirebileceğimi bilmiyorum biraz araştırma yaparak hem önerdiğiniz kasaya hem de panel hakkında düşüncelere dikkat edeceğim.Yardımlarınız için teşekkürler konu çözüldü.

Konu çözüldü dedim ama şu an gorüntü gelmiyor bilgisayarda. En son BIOS sıfırladıktan sonra XMP profilini seçtim ve işlemci voltaj denemesi yapacaktım. BIOS'tan çıktım kaydedip bir daha da görüntü gelmedi.

Son düzenleme:
İşaretli yerde jumper var. Bilgisayarı kapat ve oraya tornavida ile temas et. İki uca da aynı anda birkaç saniye deysin.

Clear cmos jumper:
product_2_20170411135549_58ec6fe5144a7.png

Şu durumda kasa önermeye korkuyorum! CM gibi bir markadan bile bozuk kasa çıktıysa kasa önererek zan altında kalmayalım. 😅

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı