CPU fanı yüksek hızda çalışıyor

Furkan Demirkıran

Kilopat
Süper Moderatör
Merhabalar, fan çok hızlı dönüyor kasadan sesleri duyabiliyorum. Oyuna girdiğim anda yükselmeye başlıyor ve 4000-4400 civarında RPM dönüş hızı oluyor, buz hız fazlasıyla fazla. Ne yapmamı önerirsiniz? İşlemci FAN çıkartamadığım için termal macun süremiyorum.

Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Merhabalar, fan çok hızlı dönüyor kasadan sesleri duyabiliyorum. Oyuna girdiğim anda yükselmeye başlıyor ve 4000-4400 civarında RPM dönüş hızı oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Eki Görüntüle 982984
Isınıyor gibi görünüyor. Fan Kontrol etme programları ile düşürebilirsin. Veya işlemci frekansını düşürüp ısınmayı engellemeyi dene. Hadi işe yaramadı bu sefer kasayı güzelce temizleyip macunu yenile. Belli ki sorun ısınmadan kaynaklanıyor.

Isınıyor gibi görünüyor. Fan Kontrol etme programları ile düşürebilirsin. Veya işlemci frekansını düşürüp ısınmayı engellemeyi dene. Hadi işe yaramadı bu sefer kasayı güzelce temizleyip macunu yenile. Belli ki sorun ısınmadan kaynaklanıyor.

Toz temizliği yapılabilir. Termal macun değişimi yapılabilir.

Oyuna girdiğiniz anda yükseliyor ise termal bakım zamanı gelmiş demektir, sisteminizi bizimle paylaşır mısınız?
Kasayı temizlerim temizlemesine ama işlemci fanı bir türlü çıkmıyor, kıracağım yani neredeyse. Bilgisayar nereden baksanız 2014 yılından beri benimle, ekran kartı hariç işlemcisine süremedim fanı çıkartamadığım için.

Kasayı temizlerim temizlemesine ama işlemci fanı bir türlü çıkmıyor, kıracağım yani neredeyse. Bilgisayar nereden baksanız 2014 yılından beri benimle, ekran kartı hariç işlemcisine süremedim fanı çıkartamadığım için.
Fanın resmini atarsanız yardımcı olabiliriz.

Stok fan kullanıyorsan işlemci çabuk ısınır ve fan hızlı dönmeye başlar. Fan tozlu ve termal macun kurumuş ise daha kötü olur. Donanımlarını söylersen biraz daha iyi olur, en azından öneride bulunabiliriz. Aslında yeni, düzgün bir işlemci fanı almak bu sorunu çözmeye yetiyor.

Geri
Yukarı